Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Kurek 03.08.2020

Duże zainteresowanie bonami turystycznymi. ZUS wydał ich już 190 tysięcy

Mimo że trwa dopiero druga doba, od kiedy można pobrać bon turystyczny, wielu Polaków już z tego skorzystało. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 190 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 161 milionów złotych - informuje rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, iż uprawnieni wykonali już ponad 3 tysiące płatności bonami na kwotę ponad 2,5 miliona złotych.

telefon morze podróż turysta 1200.jpg
4 mln cyfrowych kodów do bonów turystycznych już czeka na chętnych. ZUS uruchamia specjalną infolinię

Rzecznik informuje też, iż do ZUS zgłosiło się ponad 8,5 tysiąca firm turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.
Paweł Żebrowski przypomina, że realizacja bonu turystycznego odbywa się tylko przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - PUE ZUS. Profil na PUE można założyć między innymi przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.


Posłuchaj
00:25 10555718_1.mp3 ZUS wydał do dziś 190 tysięcy bonów turystycznych (IAR)

 

Paweł Żebrowski radzi, by przed aktywacją bonu sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego "Rodzina 500+". Dodaje, że na PUE ZUS u osoby, która wnioskowała o 500+ jest widoczna zakładka Polski Bon Turystyczny.

Uwaga na oszustów

ZUS przestrzega, że w internecie pojawiły się oferty oszustów, próbujących sprzedać bon. "Nie podlega on wymianie ani na gotówkę, ani na żadne inne środki płatnicze" - podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zbigniew Krysiak 1200.jpg
"Pomoże branży i spopularyzuje Polskę". Prof. Zbigniew Krysiak o bonie turystycznym

W ustawie o bonie turystycznym wskazano, że za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski. Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze ("Rodzina 500+").

Ponadto zgodnie z art. 5 ustawy bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

W internecie, według ZUS, pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. - Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług - apeluje ZUS.

Zakład i Polska Organizacja Turystyczna przypominają też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS - klienci ZUS mają tam dostęp do swoich różnych danych – np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć do nich dostępu - przypomina ZUS.

Posłuchaj
00:20 10555718_2.mp3 Rzecznik ZUS: Bon jest dostępny na PUE ZUS (IAR)

 

Bon na dziecko

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500+". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im nie przysługuje.

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 złotych. Bon można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Przysługuje około 6,5 milionom dzieci. Wsparcie wyniesie w sumie 3,5 miliarda złotych.

pkur