Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 14.08.2020

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uroczystość z udziałem prezydenta

- Józef Piłsudski miał największy udział w zwycięstwie w wojnie z bolszewikami w 1920 r. On uformował i umocnił granice II Rzeczpospolitej - mówił w piątek, w przededniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Uroczystość jest częścią obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Bitwa, zwana "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

- Józef Piłsudski to jeden z najwybitniejszych Polaków w historii - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Samego Piłsudskiego określił jako największego Polaka, obok papieża Jana Pawła II, w XX wieku. Przypomniał, że to Piłsudski jest twórcą legionów, polskiego wojska i to on zwyciężył w 1920 r. w wojnie z bolszewikami.

1200_Bitwa_1920_2.jpg
Zobacz serwis specjalny: BITWA WARSZAWSKA 1920

- Stoimy dzisiaj, wreszcie, po wielu latach, obok wspaniałego obiektu, który będzie edukował naszą młodzież o czynie niepodległościowym - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyjaśnił, że podpisał rozporządzenie o wpisaniu Dworku Milusin z całą częścią zabytkową na listę Pomników Historii.

Dyrektor Muzeum w Sulejówku Robert Supeł mówi, że otwarcie instytucji jest dla niego wyjątkowym wydarzeniem. - Czuję niesłychane emocje i radość i bardzo jestem zainteresowany tym, jaki będzie odbiór tego, co zaczynamy pokazywać - mówi dyrektor Supeł. Podkreśla, że to dosyć okazały kompleks muzealny, wiele budynków i wystawa stała Dworek Milusin, "gdzie, mamy nadzieję, przywołana została atmosfera z czasu, kiedy rodzina Piłsudskiego tam mieszkała. Mam nadzieję, że tam będzie można odpocząć i spotkać naszego bohatera w sensie symbolicznym w takim prywatnym wymiarze" - powiedział dyrektor muzeum.

Zobacz także:

Robert Supeł wyjaśnia, że na wystawie stałej, oprócz pamiątek po Józefie Piłsudskim, zaprezentowane będzie zarówno tło historyczne epoki, w jakiej działał, jak i idee, które mu przyświecały. - Będziemy się starali pokazać co kierowało Piłsudskim, jakie wartości mu przyświecały, jakiego rodzaju spuścizna po nim została, z czym się kojarzy - mówi Robert Supeł.

Tysiąc obiektów oryginalnych

Wyjaśnia, że niezwykle ważną częścią Muzeum jest Dworek Milusin, który został podarowany Piłsudskiemu przez jego żołnierzy w 1923 roku. Prezentowane będą w nim rzeczy, które udało się odzyskać, które były autentycznym wyposażeniem z tamtego czasu, kiedy rodzina Piłsudskich tam żyła. Z kolei na wystawie stałej - tłumaczy dyrektor Muzeum - która będzie opowiadała fenomen Piłsudskiego, będzie ponad tysiąc obiektów oryginalnych, w części będą to pamiątki bezpośrednio związane z Marszałkiem.

W Muzeum znajdują się także sale, w których będą prezentowane wystawy czasowe, będą prowadzone zajęcia edukacyjne czy będą się odbywały koncerty. Całość Muzeum jest położona na 4 hektarach terenu parkowego, któremu został przywrócony kształt z czasu, kiedy w tym miejscu mieszkał Piłsudski.

Zobacz specjalny spot przygotowany z okazji otwarcia placówki

Józef Piłsudski był działaczem społecznym i niepodległościowym, twórcą Organizacji Bojowej PPS i Polskiej Organizacji Wojskowej, od 11 listopada 1918 sprawował funkcję naczelnego wodza Armii Polskiej, w latach 1918-1922 naczelnika państwa. Był pierwszym marszałkiem Polski. Dowodzone przez niego wojska polskie w 1920 roku odparły agresję bolszewików. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie.

dn,pg