PolskieRadio 24
Paweł Majewski 14.08.2020

Liga Mistrzów: trudny mecz Szymona Marciniaka. Piłkarze Atletico chcieli więcej rzutów karnych

W czwartkowym ćwierćfinale Ligi Mistrzów RB Lipsk niespodziewanie pokonał w Lizbonie Atletico Madryt 2:1 i po raz pierwszy w historii klubu awansował do półfinału elitarnych rozgrywek. Mecz sędziował Szymon Marciniak, który kilka razy musiał podjąć trudne decyzje. Polski arbiter m.in. nie podyktował rzutu karnego, którego domagali się piłkarze Atletico w pierwszej połowie.
  • Piłkarze Atletico łącznie aż trzykrotnie domagali się rzutu karnego
  • Skończyło się na jednej jedenastce, wykorzystanej przez Joao Felixa
Liga Mistrzów: RB Lipsk - Atletico. Kopciuszek, który nie bywał na salonach zagra z PSG o finał

Spotkanie na Estadio Jose Alvalade było dla Marciniaka piątym w obecnym sezonie Ligi Mistrzów. Polak po raz trzeci w karierze prowadził mecz na poziomie ćwierćfinału najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek.

W meczu w Lizbonie pochodzący z Płocka sędzia pokazał piłkarzom pięć żółtych kartek, z czego wszystkie w drugiej połowie. Nie to wzbudziło jednak największe kontrowersje.

VAR zadecydował

Najwięcej pretensji piłkarze i kibice Atletico mieli za sytuację z 13. minuty. Wówczas Saul Niguez upadł na murawę w polu karnym po delikatnym, trudno dostrzegalnym kontakcie z bramkarzem Lipsk Peterem Gulacsim. Sytuacja była sprawdzana przez arbitrów VAR, jednak ostatecznie nie podyktowano rzutu karnego.

Karny za trzecim razem

"Los Rojiblancos" szukali jedenastki także w drugiej połowie. W 60. minucie Marciniak ukarał żółtą kartką Renana Lodiego, który próbował wymusić rzut karny. Dziesięć minut później polski sędzia bez wahania wskazał jednak na jedenasty metr, a skuteczne uderzenie Joao Felixa dało Atletico wyrównanie.

Ostatecznie jednak lepsi okazali się piłkarze RB Lipsk - klubu, który powstał dopiero w 2009 roku. Bramki dla zwycięzców, którzy w półfinale LM zagrają z Paris Saint-Germain, zdobyli Dani Olmo i Tyler Adams.