Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 14.08.2020

Minister kultury: oddając Muzeum Józefa Piłsudskiego, chociaż częściowo spłacamy dług wdzięczności

- Oddając Muzeum Józefa Piłsudskiego narodowi polskiemu, równocześnie, chociaż częściowo spłacamy dług wdzięczności i oddajemy hołd człowiekowi, który tak wiele uczynił dla niepodległości naszej ojczyzny - powiedział w Sulejówku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Podczas otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku szef MKiDN zwrócił uwagę, że budowa siedziby instytucji "rozpoczęła się na dobre dopiero pod koniec 2016 r.", by "zakończyć się w stulecie rocznicy Bitwy Warszawskiej, fundamentalnej nie tylko dla istnienia niepodległego państwa polskiego lecz również decydującej o losach Europy".

Prezydent muzeum Piłsudskiego EN 1200.jpg
Prezydent: stoimy obok wspaniałego obiektu, który będzie edukował o czynie niepodległościowym

- Oddając to muzeum narodowi polskiemu, równocześnie, chociaż częściowo spłacamy dług wdzięczności i oddajemy hołd człowiekowi, który tak wiele uczynił dla niepodległości naszej ojczyzny. Tak oczekiwane przez wszystkich muzeum otwiera swoje podwoje, by opowiedzieć o życiu i dziele Józefa Piłsudskiego, człowieka, którego Polacy od lat wskazują jako drugiego najważniejszego rodaka w 1000-letniej historii - powiedział Gliński.

Polityka pamięci

Wicepremier przypomniał, że obecnie w Polsce realizowanych jest ponad 90 inwestycji muzealnych, wśród nich budowa Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, a także Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu.

- Budując owe instytucje pamięci, nawiązujemy w oczywisty sposób do polityki pamięci, którą zapoczątkował swego czasu prezydent Lech Kaczyński, tworząc Muzeum Powstania Warszawskiego i inicjując Muzeum POLIN, ale także – jak w przypadku muzeum dziś otwieranego - spłacamy dług wobec naszych przodków, którym zawdzięczamy istnienie jako wspólnota polityczna - podkreślił.

Posłuchaj
00:18 Gliński.mp3 Piotr Gliński o Muzeum Józefa Piłsudskiego (IAR)

 

Dodał, że "spełniamy również nasz jak najbardziej współczesny obowiązek wobec wspólnoty, w której żyjemy" - wzmacniania jej tożsamości narodowej i kulturowej, a przez to wzmacniania jej potencjału.

Zobacz także:

Szef MKiDN podkreślił, że piątkowa uroczystość jest także "swego rodzaju uwerturą", wprowadzającą nas w celebrację obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. - My, współcześni, mamy obowiązek pamiętać, co tak naprawdę przyczyniło się do owej wiktorii nad imperium zła. Skąd, z czego pochodziły owe wartości, etos, misja, postawy i determinacja, które dały siłę zwycięzcom. Mamy obowiązek pamiętać także wobec zagrożeń świata współczesnego - podsumował.

mr