Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Kurek 18.08.2020

Władze Grodna przeprosiły za bicie protestujących. Zagwarantowały też pomoc w manifestacjach

- Zgoda na mityngi w centrum miasta, przeprosiny za bicie - władze Grodna w specjalnym komunikacie zamieściły na swojej stronie internetowej odpowiedź na postulaty uczestników masowych protestów powyborczych.

morawiecki_1200.jpg
Premier: chcemy wolności oraz demokracji na Białorusi, obiecujemy wsparcie całej UE

- Utworzona Rada Porozumienia Społecznego, w której składzie są przedstawiciele władz i społeczeństwa obywatelskiego - napisano w odpowiedzi, składającej się z 10 punktów.

Władze miejskie wyraziły zgodę na wiecowanie na centralnych placach miasta, zagwarantowały opiekę medyczną i techniczną, a także relacjonowanie w mediach mityngów i dostęp do anteny lokalnej telewizji Grodno Plus. Lokalne struktury MSW ogłosiły publiczne przeprosiny, a zatrzymani podczas protestów obywatele zostali zwolnieni z aresztu. Wszystkie przypadki pobicia mają zostać zbadane. Zapowiedziano również, że uczestnicy strajków w zakładach państwowych nie będą karani.

Protesty na Białorusi

Wtorek to 10 dzień protestów na Białorusi. Mityngi i marsze, w tym z udziałem robotników zakładów i fabryk, odbyły się w Mińsku. Na ulice wyszli też mieszkańcy innych miejscowości. Protesty we wtorek były jednak mniej liczne niż w poprzednich dniach. Pomimo wezwań do ogólnokrajowego strajku na razie przystąpiły do niego tylko zakłady Biełaruskalij w Salihorsku. Pracownicy zakładów produkcji traktorów w Mińsku (MTZ), którzy częściowy strajk rozpoczęli w piątek, dzisiaj informowali, że fabryka jednak pracuje, a oni sami uczestniczą w protestach w ramach urlopów na własne życzenie.

Niektóre zakłady zapowiadają chęć strajkowania, jednak, jak mówią ich pracownicy, kierownictwo zniechęca ich do tego, również pod groźbą utraty pracy. Na Białorusi nie ma silnych niezależnych związków zawodowych, co utrudnia koordynację działań robotników. Mityngi poparcia dla prezydenta Alaksandra Łukaszenki odbyły się we wtorek w Homlu i Mohylewie. MSW poinformowało, że w aresztach przebywają nadal 44 osoby zatrzymane za udział w protestach.

białorus_1200.jpg
"Nie ma zagrożenia bezpieczeństwa". Wiceszef MSZ o rozlokowaniu białoruskich wojsk

Samolot szefa FSBD

W mediach pojawiła się też informacja, że w Mińsku we wtorek wieczorem wylądował samolot Tu-214WPU, którego używa dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Aleksandr Bortnikow. O sprawie poinformowała niezależna "Nowaja Gazieta", powołując się na dane portalu Flightradar.

Przywołując publikację z 2013 r. na portalu Biznes-online, gazeta twierdzi, że samolot ten został zbudowany specjalnie dla FSB.

Opierając się na dane z dostępnych publicznie źródeł, portal pisze, że samolotem może latać dyrektor rosyjskich służb specjalnych Aleksandr Bortnikow.

pkur