PolskieRadio24.pl
Paweł Słójkowski 29.08.2020

Ekstraklasa: Raków zaskoczył Lechię. Świetny występ piłkarzy Marka Papszuna

Raków Częstochowa wygrał 3:1 z Lechią Gdańsk w pierwszym sobotnim spotkaniu 2. kolejki Ekstraklasy. Gdańszczanie przez całą drugą połowę meczu musieli grać w osłabieniu po drugiej żółtej kartce Macieja Nalepy.

Pierwszą naprawdę obiecującą sytuację mieli piłkarze Rakowa. Gutkovskis ładnie minął obrońcę i znalazł się w polu karnym, jednak jego strzał był fatalny. Kuciak nie musiał nawet interweniować. Wcześniej Łotysz próbował jeszcze uderzenia głową, ale nieczysto trafił w piłkę.

Goście wyglądali nieźle w pierwszej połowie, Lechia zaś nie miała koncepcji na to, jak zagrozić przyjezdnym. Dodatkowo jej sytuacja mocno skomplikowała się w 39. minucie, kiedy z boiska za drugą żółtą kartkę wyleciał Michał Nalepa, który zdaniem sędziego nieprzepisowo zatrzymał Marcina Cebulę.

Raków stanął przed duża szansą na to, by przejąć kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Kiedy jednak wszyscy zastanawiali się nad tym, jak częstochowianie wyjdą na drugą połowę, w zaskakujący sposób do siatki trafił Haydary. Po szybkiej kontrze dopadł do piłki i potężnym wolejem przymierzył w krótki róg, czego kompletnie nie spodziewał się stojący między słupkami Szumski.

Zawodnicy Marka Papszuna nie zamierzali jednak załamywać rąk. Tuż po wznowieniu gry przepięknymi nożycami wyrównującą bramkę zdobył najlepszy na placu Cebula. Raków poszedł za ciosem, ruszył do ataków i dziesięć minut później wyszedł na prowadzenie. Dobre dośrodkowanie Schwarza z rzutu rożnego na gola zamienił Gutkovskis.

Lechia starała się odwrócić losy tego spotkania, ale jednocześnie jej ataki narażały zespół na kontry. Bliski szczęścia był m.in. Tijanić, który trafił tylko w boczną siatkę. Później próbowali między innymi Cebula i Schwarz, ale Lechia pozostawała w grze.

W 76. minucie losy meczu rozstrzygnął Gutkovskis, który dobił do pustej bramki strzał Tijanicia. Dla Rakowa było to pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, Lechia zaś po wygranej w premierowej kolejce tym razem musi przełknąć gorzką pigułkę.

00:28 papszun.mp3 Zdaniem szkoleniowca gości Marka Papszuna jego drużyna zagrała dobrą drugą połowę spotkania (IAR)

00:33 stokowiec.mp3 Trener gospodarzy Piotr Stokowiec wyliczał błędy swojego zespołu (IAR)

Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 1:3 (1:0).

Bramki: 1:0 Omran Haydary (45+3), 1:1 Marcin Cebula (46), 1:2 Vladislavs Gutkovskis (55-głową), 1:3 Vladislavs Gutkovskis (76).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Mateusz Sopoćko, Michał Nalepa, Dusan Kuciak, Karol Fila. Raków Częstochowa: Vladislavs Gutkovskis. Czerwona kartka - Lechia Gdańsk: Michał Nalepa (40-faul).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 5 424.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Bartosz Kopacz, Rafał Pietrzak (70. Jakub Kałuziński) - Maciej Gajos (46. Zarko Udovicic), Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski (81. Kacper Urbański), Mateusz Sopoćko (41. Mario Maloca), Omran Haydary (70. Flavio Paixao) - Łukasz Zwoliński.

Raków Częstochowa: Jakub Szumski - Kamil Piątkowski, Tomas Petrasek, Maciej Wilusz - Fran Tudor (46. Daniel Bartl), Igor Sapała, Petr Schwarz (84. Giannis Papanikolaou), Patryk Kun - David Tijanic (90+1. Ben Lederman), Vladislavs Gutkovskis (82. Sebastian Musiolik), Marcin Cebula (84. Piotr Malinowski).

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin (12.30)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia (15.00)
Lech Poznań - Wisła Płock (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Cracovia Kraków 1 1 0 0 2-1 -2 +1
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze