Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Konto Usunięte Konto Usunięte 03.09.2020

Warszawa uczciła Mieczysława Fogga. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Na warszawskim Grochowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Fogga. Dziś przypada 30. rocznica śmierci nestora polskiej piosenki, żołnierza Armii Krajowej i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Prawnuk artysty Michał Fogg wspomniał, że ten czas - po 60 latach kariery - jego pradziadek spędzał już tylko z rodziną. - Ja i moja siostra mieliśmy w domu dziadka Miecia, a Mieczysław Fogg był na scenie. Bardzo grubą kreską odgraniczał życie zawodowe od życia rodzinnego - wspominał Michał Fogg.

Czytaj więcej
Mieczysław Fogg 1974 pap 1200.jpg
30 lat temu odszedł Mieczysław Fogg. Słynny baryton ma swoją tablicę pamiątkową na warszawskim Grochowie

Tablicę odsłonięto przy ulicy Majdańskiej 5 - to tu w ostatnich latach życia mieszkał Mieczysław Fogg.

Posłuchaj
00:51 10610088_1.mp3 Odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Fogga (IAR)

Wydarzenia na warszawskim Grochowie uświetnił występ Warszawskiej Kapeli z Targówka.

Polskie Radio dla Mieczysława Fogga

Już w 1937 roku zwyciężył w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia na najpopularniejszego pieśniarza. W trwającej ponad 60 lat karierze Mieczysław Fogg występował na całym świecie. Jego piosenki - wśród nich "Tango Milonga", "To ostatnia niedziela", "A ja sobie gram na gramofonie", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos", "Mały biały domek", "Już nigdy" - słuchane są do dziś. Zaśpiewał w sumie kilka tysięcy utworów. Dziesiątki milionów jego płyt do dziś stoją na półkach melomanów na całym świecie. Jego głosu nie da się pomylić z jakimkolwiek innym.

W serwisie specjalnym fogg.polskieradio.pl przygotowanym przez portal Polskiego Radia prezentujemy barwne opowieści Mieczysława Fogga z archiwum Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Podczas radiowych spotkań piosenkarz wspominał swoje dzieciństwo, przypadające na czas przed I wojną światową, marzenia o byciu artystą, moment debiutu, sukcesy odnoszone wraz z chórem Dana i karierę solową, która uczyniła z niego legendę.

Czytaj więcej
Mieczysław Fogg serwis specjalny Polskiego Radia 1200.jpg
30. rocznica śmierci Mieczysława Fogga. Zobacz serwis specjalny!

Przywołujemy także mniej znane aspekty życiorysu Mieczysława Fogga, który walczył nie tylko w wojnie polsko-bolszewickiej, lecz także brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zapewne nie wszyscy wiedzą też o tym, że artysta, ryzykując życiem, niósł podczas wojny pomoc żydowskich przyjaciołom i znajomym, za co po wojnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

W serwisie znalazło się ponadto kilka wspomnień osób zawodowo związanych z Mieczysławem Foggiem, jego znajomych, przyjaciół i wielbicieli, a także członków najbliższej rodziny. Usłyszymy również fragmenty biografii "Poletko pana Fogga" czytane przez Dariusza Michalskiego, autora książki. Obejrzymy przedwojenne fotografie oraz kopie dokumentów potwierdzających wojenną odwagę artysty.

Czytaj także:

jp