Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 04.09.2020

Komisja oceni działania władz Warszawy i MPWiK. Jest uchwała Rady Miasta

Na czwartkowej sesji, warszawscy radni zdecydowali, że komisja rewizyjna skontroluje działania podjęte przez MPWiK, oraz m.in. prezydenta stolicy i wiceprezydenta odpowiedzialnego za infrastrukturę, po poprzedniej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Kontrola ma obejmować okres od sierpnia 2019 do sierpnia br. 
  • Radni Warszawy chcą, by komisja rewizyjna skontrolowała działania MPWiK i władz miasta w sprawie awarii oczyszczalni ścieków "Czajka"
  • Kontrola miałaby obejmować okres od sierpnia 2019 roku - kiedy doszło do pierwszej awarii systemu przesyłu ścieków pod Wisła - do sierpnia 2020 roku
  • Decyzję o zobligowania komisji rewizyjnej do przeprowadzenia kontroli, Rada Miasta Warszawy przyjęła jednogłośnie na specjalnym posiedzeniu 
czaja1200.jpg
Wiceprezydent Warszawy: naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach

Posłuchaj
00:54 czajka - spec - .mp3 Władze Warszawy opracowały plan naprawczy po awarii kolektora ściekowego do oczyszczalni "Czajka". System ma powstać bezpośrednio w dnie rzeki - relacja Agnieszki Drąźkiewicz (IAR)

 

Projekt uchwały w sprawie zlecenia komisji rewizyjnej Rady Warszawy kontroli czynności podjętych przez MPWiK w związku z awarią przesyłu ścieków, do której doszło w oczyszczalni "Czajka", złożył przewodniczący klubu radnych KO Jarosław Szostakowski. - Rada m.st. Warszawy, oprócz funkcji ustawodawczej, ma również funkcję kontrolną - uzasadniał Szostakowski. - My, jako radni z klubu Koalicji Obywatelskiej uważamy, że w tej sprawie powinniśmy skorzystać z naszych uprawnień kontrolnych - podkreślił.

Jarosław Szostakowski wskazał, że Rada powinna sprawdzić, czy w tej sprawie zachowano należytą staranność. - Czy naprawdę ta druga awaria wynika wyłącznie z rzeczy, których nie dało się wcześniej przewidzieć, nie dało się sprawdzić - pytał. Zaapelował do wszystkich radnych o poparcie jego projektu uchwały.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Rozszerzenie kontroli o działania władz miasta

Wcześniej wiceprzewodniczący Rady Dariusz Figura (PiS) zgłosił do niej poprawkę, zgodnie z którą, do kontroli działań spółki MPWiK dodano też kontrolę działań biura nadzoru właścicielskiego i biura infrastruktury oraz wiceprezydenta Warszawy odpowiedzialnego za infrastrukturę oraz prezydenta Warszawy.

Posłuchaj
00:26 sesja-wiceprez-setka3.mp3 Radny PiS Dariusz Figura: zasada pomocniczości zadziałała modelowo (IAR)

- Chcemy, żeby kontrola miała trochę szerszy zasięg, bo zdajemy sobie sprawę, że spółka nie działała w próżni i uzasadnione jest kontrolowanie działań nie tylko po stronie spółki, ale także po stronie m.st. Warszawy - zaznaczył Dariusz Figura. Poprawka została przyjęta 55 głosami za przy jednym przeciw.

Jacek Zaleśny 1200.jpg
"Te problemy kładą się cieniem na Rafale Trzaskowskim". Prof. Jacek Zaleśny o awarii w "Czajce"

Sporne 10 mln złotych

Wiceprezydent Soszyński mówił podczas sesji Rady, odpowiadając na pytania radnych m.in., że według jego wiedzy spółka zapłaciła około 2 mln zł kar i opłat po poprzedniej awarii. - Sporne jest 10 mln zł między instytucjami, które nałożyły te opłaty, a spółką, która uważa te opłaty za nieuzasadnione - dodał.

Czytaj także: 

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy została zwołana na wniosek prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. Tematem obrad była informacja w sprawie awarii przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka". Informację przedstawił wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński, który następnie odpowiadał na pytania radnych. Prezydent Rafał Trzaskowski nie uczestniczył w obradach.

Posłuchaj
00:29 sesja-wiceprezydent-setka.mp3 Robert Soszyński na sesji rady miasta: osobiście reprezentuję prezydenta Rafała Trzaskowskiego, zwracam się Państwa w jego imieniu (IAR)

O awarii kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" i prowadzonym w związku z tym zrzucie ścieków do Wisły prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę. Poprzednia awaria oczyszczalni "Czajka", w efekcie której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu w końcu sierpnia. Portal PolskieRadio24.pl nakręcił wtedy film ukazujący skalę problemu trafiających do Wisły nieczystości. 


mbl