Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Fabisiak 07.09.2020

Rozmowy ws. nowej umowy koalicyjnej. Nie zapadły ostateczne rozstrzygnięcia

Zakończyło się spotkanie liderów Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w sprawie nowej umowy koalicyjne i rekonstrukcji rządu. Rozmowy nie przyniosły ostatecznych rozstrzygnięć i będą kontynuowane. Jak dowiedział się portal PolskieRadio24.pl kolejne spotkanie zaplanowano na czwartek. 

Spotkanie liderów PiS i Zjednoczonej Prawicy trwało ponad cztery godziny. Pierwsi siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej opuścili przedstawiciele Solidarnej Polski - jej szef Zbigniew Ziobro oraz europoseł Patryk Jaki. Zaraz po nich liderzy Porozumienia - Jarosław Gowin oraz jego zastępca Marcin Ociepa. Po godzinie 16.00 wyszedł szef klubu PiS Ryszard Terlecki. 

Liderzy obozu rządzącego nie udzielali wypowiedzi dla mediów. Dzisiejsze spotkanie krótko skomentował jedynie zastępca rzecznika prasowego PiS Radosław Fogiel. - Rozmowy trwają. Wszyscy są do siebie mile nastawieni, a o efektach rozmów poinformuje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości - powiedział dziennikarzom Fogiel. 

Jak ustalił portal PolskieRadio24.pl na spotkanie nie zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie nowej umowy koalicyjnej oraz rekonstrukcji rządu. Dowiedzieliśmy, że rozmowy będą kontynuowane w czwartek. 

Przed spotkaniem europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki powiedział dziennikarzom, że jest przekonany, iż obecna umowa koalicyjna będzie kontynuowana. Stwierdził, że dziś ustalane będą, jak to ujął "dobre szczegóły", które w jego ocenie dadzą obozowi rządzącemu nowy impuls na najbliższe trzy lata.

1200_Kaczyński_EN.jpg
Publicysta o Zjednoczonej Prawicy: wspólny cel, ale różne ambicje poszczególnych osób

Zdaniem Patryka Jakiego będzie to trudny okres dla Polski, dlatego, że przed naszym krajem wciąż stoi widmo drugiej fali kryzysu gospodarczego związanego z epidemią koronawirusa. Dodał, że przed PiS i Zjednoczoną Prawicą stoją także pytania dotyczącego tego, które instytucje i jak należy reformować, żeby za trzy lata Polska była silniejszym państwem niż obecnie.

Rekonstrukcję rządu zapowiedział w lipcu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ma do niej dojść na przełomie września i października. W ramach rekonstrukcji rządu ma zostać m.in. zmniejszona liczba ministerstw, co ma usprawnić proces decyzyjny w rządzie.

Poprzednia umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy była podpisana 28 listopada 2019 roku, po wyborach parlamentarnych.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl