Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Kurek 09.09.2020

"Jeśli chcesz politykować na Twitterze, odejdź z pracy". Szef BBC ostro o nieobiektywnych dziennikarzach

Tim Davie, nowy dyrektor generalny BBC, powiedział podczas spotkania z pracownikami, że dziennikarze, którzy wykorzystują swoją medialną pozycję do stronniczego komentowania politycznej rzeczywistości, powinni odejść z pracy.

Piotr Nisztor 1200.jpg
"Rodem z układów autorytarno-totalitarnych". Lisicki o wyroku sądu wobec Nisztora

Tim Davie mówił, że BBC musi "orędować za bezstronnością i do niej powrócić'. - Jeśli chcesz być komentatorem politycznym lub stronnikiem w jakiejś sprawie w mediach społecznościowych, to masz do tego prawo, ale nie powinieneś w takim wypadku pracować w BBC - ocenił.

Jego wypowiedź jest reakcją na publikacje dziennikarzy stacji, którzy w ostatnim czasie komentowali działania rządu. Prezenterka Newsnight Emily Maitlis otrzymała reprymendę za krytyczną wypowiedź na temat zachowania doradcy brytyjskiego premiera Dominica Cummingsa.

Po tym, jak u Cummingsa wykryto zakażenie koronawirusem, polityk pojechał do domu swoich rodziców, nie przestrzegając zdaniem części mediów i opinii publicznej zasad lockdownu. Podróżował setki mil z Londynu do hrabstwa Durham. Według rządowych źródeł, do których dotarła inna dziennikarka BBC, Cummings nie złamał oficjalnych wskazówek, gdyż wraz z żoną przebywali w oddzielnym budynku.

Naruszenie zasad bezstronności

Zdaniem Tima Daviego krytyczny komentarz Emily Maitlis naruszył zasady bezstronności. Dyrektor generalny BBC zarzucił też brak obiektywizmu Lewisowi Goodallowi, redaktorowi ds. polityki w Newsnight. Dziennikarz w jednej z gazet opublikował artykuł, w którym krytykował rząd za wprowadzenie nowych procedur egzaminacyjnych A-level - odpowiednika polskiej matury. Nowy system ocen został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Część mediów mówi o kryzysie egzaminacyjnym w Wielkiej Brytanii

Davie powiedział, że będzie konsekwentny w egzekwowaniu od dziennikarzy przestrzegania nowych zasad, w szczególności, jeśli chodzi o ich aktywność w mediach społecznościowych, czy współpracę z innymi mediami.

W jednym z wywiadów szef BBC Tim Davie uzasadniał swoje decyzje, mówiąc, że publiczny nadawca powinien być "wolny od uprzedzeń politycznych" i pokazywać szersze spektrum poglądów, jakie reprezentują wszyscy obywatele. Dodał, że nie chce, aby BBC służyło nielicznej grupie odbiorców, czy demonstrowało "obsesję na punkcie młodości".

inews/pkur