Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Tomaszewska 11.09.2020

Szczyt premierów Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy o Białorusi i relacjach z Rosją

Od oficjalnego przywitania przez szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego premierów Czech, Słowacji i Węgier rozpoczął się w Lublinie szczyt Grupy Wyszehradzkiej. W agendzie spotkania są przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, sytuacja na Białorusi i stosunki z Rosją.

Szef polskiego rządu powitał premierów państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech - Andreja Babisza, Słowacji - Igora Matovicza i Węgier - Viktora Orbana na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

V4 1200 pap (1).jpg
Dziś szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Znamy agendę spotkania

To drugie spotkanie wysokiego szczebla podczas polskiej prezydencji w Grupie V4. Poprzednie odbyło się 3 lipca w Warszawie i symbolicznie zainaugurowało polskie przewodnictwo.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rozmowy premierów państw V4 będą dotyczyć sytuacji po wyborach prezydenckich na Białorusi, polityki wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków z Rosją, walki z pandemią COVID-19, przygotowań do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej i współpracy w ramach UE w celu ograniczenia skutków pandemii.

- Partnerzy w ramach Grupy V4 będą dążyć do wypracowania wspólnych propozycji dotyczących m.in. tymczasowych ograniczeń w podróżowaniu i granic. W obecnej sytuacji epidemiologicznej jednym z priorytetów jest znalezienie równowagi między zdrowiem publicznym a swobodą przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej - podkreślił Müller. Poinformował także, że szczególnie w kontekście obecnej sytuacji na Białorusi, rozmowy będą dotyczyć tego, "jakie instrumenty wykorzystać do wspierania społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego".

Ponadto premier Mateusz Morawiecki podzieli się ze swoimi partnerami z V4 rezultatami rozmowy, którą odbył z przedstawicielami Białoruskiej Rady Koordynacyjnej 9 września. Rzecznik rządu zwrócił uwagę na to, że premier wniósł na agendę nadzwyczajnej Rady Europejskiej także temat sytuacji na Białorusi i w Rosji.

Czytaj także:

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Przewodnictwo w Grupie pełnione jest na zasadzie rotacji i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich. Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.

itom