Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 25.08.2010

IPN wydaje syntezę dziejów "Solidarności"

W 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" zostanie wydana 7. tomowa "Synteza dziejów "Solidarności".
Mural upamiętniający trzydziestą rocznicę powstania NSZZ SolidarnośćMural upamiętniający trzydziestą rocznicę powstania NSZZ Solidarność(fot. wikipedia)

Wydawnictwo stworzyło 60 historyków z Instytutu Pamięci Narodowej oraz kilku uniwersytetów. Pierwszy tom serii ukaże się w środę i będzie opisywał dzieje oddziałów "Solidarności" z Polski centralnej.

Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że w tym wielotomowym wydawnictwie pokazane zostaną dzieje wszystkich 38. oddziałów "Solidarności". Dwa tomy zawierć będą studia związane z wydawnictwami Związku, niezależną prasą i organizacjami, które wyrosły z "Solidarności" i jej towarzyszyły.

Naukowcy udokumentowali losy "Solidarności" czerpiąc informacje ze zbiorów archiwalnych IPN, archiwów związkowych i państwowych między innymi z akt PZPR. Badacze zebrali też dokumenty z prywatnych archiwów. Jeden z tomów w dużej części będzie wypełniony archiwalnymi zdjęciami.

Doktor Kamiński zwraca uwagę, że zebrane materiały dadzą naukowcom możliwość przeanalizowania i porównania losów oddziałów "Solidarności", które działały w różnych regionach Polski.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w 1980. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, które w lecie 1980 roku prowadziły protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce. Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

sm