Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 15.09.2020

Polska pomoże uchodźcom na Lesbos. Wyśle do Grecji ponad 150 składanych domów

Polska wyśle 156 składanych domów na grecką wyspę Lesbos. To odpowiedź na apel Grecji o pomoc po tragicznym pożarze, jaki tydzień temu zniszczył tamtejszy obóz dla uchodźców. Domy wysyła fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, a pomoc sfinansowała kancelaria polskiego premiera.

Gigantyczny pożar pozbawił dachu nad głową 12 tysięcy uchodźców z Afganistanu, Afryki i z Syrii. Zaledwie 800 z nich ma już schronienie, a reszta koczuje na ulicach. Od środy wysyłane ciężarówkami składane domy z Polski oznaczają dach nad głową dla kilkuset osób. Prezes PCPM Wojciech Wilk podkreśla, że domy będą mogły służyć uchodźcom przez wiele miesięcy, także w zimie.

pap lesbos migranci 1200 — kopia.jpg
"Europa nie może sobie pozwolić na drugą porażkę". Na Lesbos powstanie stały ośrodek dla migrantów

- Ten dom może być na różne sposoby przystosowany do różnego rodzaju klimatu. Wewnątrz jest możliwość zainstalowania nie tylko ogrzewania elektrycznego, ale także olejowego. Jest też możliwość zainstalowania dodatkowego ocieplenia, aby w przypadku temperatur spadających nawet poniżej zera, zapewnić dobre warunki życia - dodaje Wojciech Wilk.

Sprawdzona forma pomocy

Podobne domy wykorzystywane są w Grecji od kilku lat przez ONZ. Polska organizacja wysyłała takie konstrukcje do obozów dla uchodźców w Afryce, w Iraku i w północnej Syrii. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówi, że domy są sprawdzoną formą pomocy.

- Opieramy się tutaj na doświadczeniu naszych partnerów, którzy tej pomocy udzielają, przede wszystkim Fundacji PCPM, także innych naszych partnerów w organizacjach międzynarodowych. Właśnie taka forma pomocy jest niezwykle w tej chwili potrzebna i o taką pomoc zresztą się do nas zwrócili Grecy - dodaje.


Posłuchaj
00:52 Lesbos spec.mp3 Grecja: składane domy z Polski na Lesbos. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Kolejne transporty z Polski do Grecji będą wyruszać przez kolejne trzy dni. Domy trafią do dyspozycji greckich władz i to one zdecydują, gdzie je umieścić. Dzięki pieniądzom polskiego rządu, pół tysiąca domów trafi także do migrantów w Syrii.

Czytaj także:

Obóz Moria był dotąd największym obozem dla uchodźców w Europie. W minioną środę pożar doszczętnie strawił namioty oraz infrastrukturę. Greckie władze poinformowały dzisiaj o zatrzymaniu pięciu migrantów, którzy mieli mieć związek z podpaleniem. Rząd w Atenach twierdzi, że uchodźcy zaprószyli ogień, bo nie podobały im się wprowadzone w obozie restrykcje, związane z pandemią koronawirusa.

mr