Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 27.08.2010

Zmiany w TVP? SLD może przejąć władzę na długo

Nadzwyczajne posiedzenie rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Może na nim dojść do zmian w zarządzie - nieoficjalnie dowiedział się "Presserwis".
Zmiany w TVP? SLD może przejąć władzę na długofot.east news

Chodzi o zmianę przewodniczącego rady - dziś jest nim popierany przez PiS Bogusław Szwedo i zmiany kadrowe w zarządzie.

Według nieoficjalnych informacji, planowana jest próba zawieszenia dwóch kojarzonych z PiS członków zarządu: prezesa Romualda Orła i Przemysława Tejkowskiego.

Doniesień tych nie chciał komentować przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

Do przyszłych wakacji i do wyborów?


W radzie nadzorczej TVP obecnie są trzy osoby związane z SLD, jedna z Bolesławem Borysiukiem, jedna z PO i cztery z PiS. Układ ten - jak analizuje "Presserwis" - nie pozwala wprawdzie na odwołanie nikogo wbrew woli PiS, ale zawieszenie wymagające pięciu głosów jest już możliwe.

Warunek: reprezentant ministra skarbu (PO) poprze koalicję Borysiuka z SLD.

Gdyby doszło do zawieszenia dwóch osób z zarządu TVP, władza w telewizji publicznej zostałaby w rękach Włodzimierza Ławniczaka (członek zarządu kojarzony z SLD) i Pawła Palucha (członek zarządu kojarzony z Borysiukiem). I, jak pisze "Presserwis", mogłaby w nich pozostać długo po wejściu w życie małej nowelizacji ustawy rtv.

Bo zgodnie z nią zarówno nową radę nadzorczą, jak i nowy zarząd TVP powołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. A tam dwa głosy SLD mogą zablokować każdą sprawę, gwarantując Ławniczakowi i Paluchowi rządy w TVP w czasie kampanii przed wyborami samorządowymi, a może nawet wyborami do Sejmu w przyszłym roku.

Przewodniczący Jan Dworak zapewnia jednak, że Krajowa Rada jak najszybciej powoła nowe władze mediów publicznych.

4 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy medialnej i od tego czasu zarządy i rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia zostaną rozwiązane. Członkowie władz mediów publicznych mają pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia następców.


agkm