Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 22.09.2020

"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

40 lat temu, 22 września 1980 roku, na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władze komunistyczne zezwoliły na rejestrację organizacji dopiero 17 lutego 1981 roku, po strajku studentów.

Jak powiedział Polskiemu Radiu pierwszy przewodniczący Zrzeszenia Jarosław Guzy, powstanie NZS-u było naturalnym procesem po strajku stoczniowców.

20830011 (1).jpg
Historyk: to prezydentura Lecha Kaczyńskiego przypomniała o zapomnianych bohaterach Solidarności
Posłuchaj
00:17 Guzy IAR 01.mp3 Jarosław Guzy o powołaniu do życia NZS-u (IAR)

- Jego źródeł trzeba szukać kilka lat wcześniej, kiedy pojawił się po śmierci Stanisława Pyjasa w Krakowie Studencki komitet Solidarności i jednym z postulatów było powołanie zależnej organizacji studenckiej - mówił.

"Nam chodziło o reformę studiowania"

Jarosław Guzy podkreśla znaczenie Niezależnego Zrzeszenia Studentów w przełamaniu monopolu komunistycznych organizacji na uczelniach. - Nam chodziło o reformę studiowania, o reformę uczelni, o autonomię uczelni, o wyzbycie się całej, ideologicznej, politycznej presji, jakiej poddane były uczelnie, podobnie jak całe życie w kraju - mówił Jarosław Guzy. Dodał, że te cele przyświecały także podczas strajku na uczelni, który trwał do stanu wojennego.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:30 Guzy IAR 02.mp3 Guzy o ideach i działalności NZS-ów (IAR)

- Walczyliśmy z większością środowiska akademickiego, mając za sojuszników nowo wybranych rektorów, którzy utworzyli konferencję rektorów - mówił Jarosław Guzy.

NZS po 1981 roku

Niezależne Zrzeszenie Studentów było ważnym elementem przemian po roku 1980 i odniosło ważne sukcesy. - Udało się zreformować uczelnie, które nie wróciły już do tego stanu podporządkowania władzy państwowej, ustawa o szkolnictwie wyższym, o którą walczyliśmy, przeszła prawie w niezmienionym kształcie i kilka lat zapewniała w latach 80. dużą swobodę funkcjonowania na uczelni zarówno kadrze naukowej, jak i studentom - podkreślał Jarosław Guzy.

pap_19810628_06L (1).jpg
Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"
Posłuchaj
00:23 Guzy IAR 03.mp3 Jarosław Guzy o sukcesach NZS-ów (IAR)

Niezależne Zrzeszenie Studentów zdominowało życie uczelni po 1981 roku. Rektorami zostawali kandydaci popierani przez Zrzeszenie, organizacja była liczniejsza niż Socjalistyczny Związek Studentów Polskich

W ramach NZS-ów działały samorządy studenckie, które miały realizować postanowienia stowarzyszenia na uczelniach. W czasie stanu wojennego Niezależne Zrzeszenie Studentów zeszło do podziemia. Organizacja została ponownie zalegalizowana we wrześniu 1989 roku.