Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Michalak 22.09.2020

Awaria w "Czajce". Stołeczny ratusz podał kolejne szczegóły dot. budowy rurociągu

Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany z rur stalowych, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego - przekazał we wtorek stołeczny ratusz, odnosząc się do kwestii naprawy systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka".

Posłuchaj

00:14 czajka23.mp3 Warszawa: podpisano umowę na budowę alternatywnego przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka". Rafał Trzaskowski powiedział, że pierwszy etap inwestycji ma być gotowy na początku grudnia (IAR)

Tymczasowy przesył awaryjny na moście pontonowym musiał zostać uruchomiony ze względu na awarię kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Budowa i uruchomienie tymczasowego przesyłu kosztowały w sumie ponad 44 mln zł.

Czajka rurociag pap 1200.jpg
Trzaskowski: tymczasowy rurociąg to pierwszy krok. Realizacja docelowa w przyszłym roku

Prace mają zakończyć się w grudniu

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski informował we wtorek na konferencji, że wczoraj w nocy udało się podpisać umowę. Inżynieria Rzeszów będzie realizowała pierwszy etap inwestycji w "Czajce". "Po pierwsze będzie przeciskana rura stalowa pod dnem Wisły, tak żeby już na początku grudnia móc doprowadzić do tego, że będzie ten pierwszy etap skończony i będzie można się przełączyć z tych rur, które są na moście pontonowym na tę rurę stalową" - powiedział Trzaskowski. Prace mają się zakończyć na początku grudnia i można będzie się wtedy przełączyć z mostu pontonowego na rurę stalową. Wartość umowy to 35,5 mln zł.

Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany ze stalowych rur, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego. Jak wyjaśniono, do jej obsługi MPWiK wykorzysta tymczasową przepompownię na terenie Zakładu "Farysa" oraz nowe, specjalnie wybudowane komory połączeniowe.

Czytaj także:

- Budowa tego układu rozpocznie się w najbliższych dniach i zapewni bezpieczny transport ścieków niezależnie od warunków pogodowych i hydrologicznych. Naszym celem jest uruchomienie tej części inwestycji na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Rurociąg ten będzie w stanie przyjąć wszystkie ścieki z mostu pontonowego - przekazał ratusz.

wisła czajka pap 1200.jpg
Prezes Wód Polskich: awaria "Czajki" to zagrożenie życia i zdrowia, miasto spóźnione w działaniach

Planowany jest także kolejny etap, ponieważ MPWiK prowadzi działania zmierzające do przewiertu drugiej rury i wybudowania niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. "Oba te kroki docelowo złożą się na alternatywny nowy układ przesyłowy pod Wisłą, zapowiadany po ubiegłorocznej awarii" - poinformowano. Drugi krok ma zostać dokończony w przyszłym roku. Tak pomyślane etapy tej inwestycji umożliwią nam bezpieczny odbiór ścieków w momencie, gdy most pontonowy będzie musiał zostać rozebrany.

Naprawa tunelu "bardzo skomplikowana"

Władze Warszawy przekazały też informację o naprawie zniszczonego tunelu. - Jeśli chodzi o naprawę tunelu, to mamy na to na mocy decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego 48 miesięcy. Będzie to bardzo skomplikowana operacja: cały tunel trzeba będzie zdemontować. Być może tunel posłuży w przyszłości jako rozwiązanie awaryjne - poinformował prezydent Trzaskowski.

Równolegle MPWiK przygotowuje plan naprawy istniejącego tunelu. Prace mają w pierwszej kolejności objąć rozbiórkę w celu umożliwienia prokuraturze oraz niezależnym ekspertom pobranie próbek do analizy przyczyn awarii. "Realizacja powyższych przedsięwzięć wynika z decyzji nakazowej wydanej przez Powiatowy Inspektorat Budowlany. MPWiK konsultuje swoje działania z uprawnionymi w procesie inwestycyjnym podmiotami" - przekazał ponadto ratusz.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

paw/