Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Dadura 22.09.2020

Trump w sobotę ogłosi nazwisko nowego sędziego Sądu Najwyższego. "Rozważa pięć kandydatur"

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w sobotę ogłosi nazwisko nowego sędziego Sądu Najwyższego, który zastąpi zmarłą cztery dni temu legendę amerykańskiego sądownictwa, sędzię Ruth Bader Ginsburg. Kandydata będzie musiał zatwierdzić Senat.

"Ogłoszę swojego kandydata do Sądu Najwyższego w sobotę w Białym Domu! Dokładny czas pozostaje do ustalenia" - napisał na Twitterze Trump.

W poniedziałek wieczorem Trump informował, że rozważa pięć kandydatur w miejsce Ginsburg. Według mediów w USA prezydent wskaże kobietę, najpewniej 48-letnią Amy Coney Barrett bądź urodzoną na Florydzie Kubankę, 52-letnią Barbarę Lagoa.

1200_Biden_PAP.jpg
Floryda zdecyduje o zwycięstwie w wyborach w USA? Minimalna przewaga Bidena

- Ta druga jest doskonała, jest Latynoską, jest wspaniałą kobietą - mówił Trump dla Fox News. I dodał: "Kochamy Florydę", co według prasy było "puszczeniem oka" w kierunku mieszkańców stanu, mogącego odegrać kluczową rolę w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Głosowanie w Senacie

Kandydata wskazanego przez prezydenta będzie musiał zatwierdzić Senat zwykłą większością głosów. Wydaje się, że będzie to tylko formalność, bowiem w wyższej izbie Kongresu przewagę mają Republikanie (53-47).

Czytaj również:

Wprawdzie dwóch przedstawicieli tej partii, mających umiarkowane poglądy (Mitch McConnell i Mitt Romney) sprzeciwiało się głosowaniu nad wyborem nowego sędziego SN przed wyborami prezydenckimi, ale nawet w przypadku remisu decydujący głos będzie należał do wiceprezydenta Mike'a Pence'a.

Zadania amerykańskiego SN

Składający się z dziewięciu sędziów Sąd Najwyższy jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA są mianowani dożywotnio. Przed śmiercią Ginsburg przewaga konserwatywnych sędziów nad liberalnymi wynosiła 5:4.

kad