PolskieRadio 24
Paweł Majewski 24.09.2020

Liga Europy: Piast żegna się z Europą, Lech poznał rywala, Legia wchodzi na nową ścieżkę

Po tym, jak Lech Poznań w kapitalnym stylu awansował do czwartej rundy eliminacji Ligi Europy, w czwartek szansę na pójście w jego ślady chciały kolejne polskie drużyny. Piast Gliwice uległ jednak na wyjeździe FC Kopenhaga 0:3. Legia Warszawa, trzy dni po zmianie trenera, pokonała u siebie Dritę Gnijlane 2:0.
  • Lech Poznań kapitalnie spisuje się w kwalifikacjach do tegorocznej edycji Ligi Europy
  • W ślady poznaniaków poszli piłkarze Legii, którzy pewnie pokonali niżej notowanego rywala
  • Piast, mimo ambitnej gry, wyraźnie przegrał w Danii
Liga Europy: Apollon - Lech. Wielki mecz "Kolejorza", rywal na kolanach

Lech Poznań prezentuje się kapitalnie w eliminacjach Ligi Europy. Poznaniacy pokonali już trzy z czterech przeszkód na drodze do fazy grupowej. Imponująco wygląda ich bilans bramkowy: 11 goli zdobytych i ani jednej bramki straconej. W środę podopieczni Dariusza Żurawia rozgromili na wyjeździe Apollon Limassol, zwyciężając aż 5:0.

W czwartek "Kolejorz" poznał kolejnego rywala, o awans do fazy grupowej Ligi Europy powalczy z Charleroi FC. Belgowie po bardzo trudnym spotkaniu pokonali Partizan Belgrad po dogrywce 2:1 i za tydzień podejmą wicemistrzów Polski w decydującym o awansie meczu.

Ambicja nie wystarczyła

Dzień później śladem poznaniaków chciały podążyć dwa inne polskie zespoły. O 20 swój mecz zaczął Piast Gliwice. Podopieczni Waldemara Fornalika, którzy w czterech meczach PKO BP Ekstraklasy zdobyli tylko punkt, w eliminacjach LE pokonali wcześniej Dynamo Mińsk (2:0) i TSV Hartberg (3:2).

Tym razem poprzeczka poszła w górę. Rywalem gliwiczan byli ćwierćfinaliści poprzedniej edycji Ligi Europy. FC Kopenhaga, z Kamilem Wilczkiem w składzie, wydawała się być zdecydowanym faworytem rywalizacji i potwierdziła to na boisku.

Gliwiczanie musieli sobie poradzić bez swojego trenera. Waldemar Fonalik został odsunięty od zespołu po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. "Waldka Kinga" zastępował jego asystent i młodszy brat Tomasz.

00:20 Fornalik.mp3 Pod nieobecność pierwszego trenera drużynę poprowadził asystent szkoleniowca, a prywatnie jego brat, Tomasz Fornalik. (IAR)

W 14. minucie gospodarze zdołali wyjść na prowadzenie. Zespołową akcję Kopenhagi wykończył Kamil Wilczek. Polski napastnik, który w 2015 roku jako piłkarz Piasta został królem strzelców Ekstraklasy, dołożył nogę po dograniu Hiszpana Pepa Biela.

Piast miał swoje okazje, ale w 57. minucie to FC Kopenhaga zdobyła kolejnego gola. Wilczek wyłożył piłkę Johanowi Windowi, który trafił do siatki.

Mimo kilku świetnych szans gości, Duńczycy w końcówce podwyższyli wynik. Po raz drugi do siatki trafił Biel i Kopenhaga zasłużenie awansowała do decydującej fazy eliminacji.

Legia gra dalej

O 20.30 swój mecz rozpoczęła Legia. Mistrzowie Polski w lidze wygrali dotąd dwa mecze, a kolejne dwa przegrali. Ponadto już w drugiej rundzie odpadli z kwalifikacji Ligi Europy. To kosztowało posadę trenera Aleksandara Vukovicia, którego zastąpił Czesław Michniewicz.

00:23 Michniewicz.mp3 Był to debiut Czesława Michniewicza w roli trenera Legii. Szkoleniowiec tak ocenił grę swojej drużyny. (IAR)

Nowy szkoleniowiec "Wojskowych" zaskoczył kibiców, decydując się na przestawienie Michała Karbownika z boku obrony na środek pomocy. Mimo kryzysu, klub ze stolicy jest zdecydowanym faworytem starcia z Dritą i ewentualne odpadnięcie z rywalem z Kosowa byłoby trudne do wytłumaczenia.

Warszawianie od początku zaatakowali. Szczególnie aktywny był Filip Mladenović. W 16. minucie serbski obrońca z rzutu wolnego trafił w poprzeczkę, a osiem minut później dośrodkował do Pawła Wszołka, który otworzył wynik!

00:37 Michniewicz (2).mp3 Czesław Michniewicz dodał, co chciałby poprawić w grze swojej drużyny w najbliższym czasie. (IAR)

Jeszcze przed przerwą Mladenović zaliczył drugą asystę. W 43. minucie Serb dośrodkował z rzutu rożnego, a Tomas Pekhart celnie uderzył głową. Na przerwę legioniści mogli schodzić w świetnych humorach.

W drugiej połowie warszawianie kontrolowali sytuację, jednak kolejnych bramek zabrakło. Legia wygrała 2:0 i w meczu decydującym o awansie do fazy grupowej LE zmierzy się z Karabachem Agdam.