Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Tomaszewska 25.09.2020

Nie tylko filmy. Na Festiwalu NNW odbyła się debata o muzeach

Podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni odbyła się debata poświęcona potrzebie tworzenia nowoczesnych muzeów ukazujących naszą historię. Jednym z patronów festiwalu medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

Festiwal NNW jest wydarzeniem, podczas którego prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne i dokumenty radiowe ukazujące historię zmagań o wolność i niepodległość w Polsce i w krajach bloku komunistycznego.

Festiwal NNW twitter 1200.jpg
"To lekcja historii". Andrzej Gwiazda o Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni


W debacie poświęconej muzeom wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Wiceminister podkreślił, że "obecne władze podejmują działania mające na celu stworzenia sieci nowoczesnych muzeów, które będą opowiadały o ważnych, ale mało znanych wydarzeniach z naszej przeszłości".

Jarosław Sellin stwierdził, że "ta polityka ma na celu wypełnić luki w przestrzeni historycznej, które są obecne". Wymienił kilka projektów muzealnych realizowanych przez jego resort, takich jak: Muzeum Pamięci Sybiru w Białym stoku, Panteon Górnośląski w Katowicach i Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Sellin przypomniał, że "największymi inwestycjami muzealnymi są budowa Muzeum Historii Polski i nowego Muzeum Wojska Polskiego". Obie placówki powstają na terenie Cytadeli Warszawskiej. W sumie w najbliższych latach ma powstać w Polsce ponad 20 nowych muzeów.

Posłuchaj
00:51 nnw 2 ddzień.mp3 Wydarzenia 2 dnia XII Międzynarodowego Festiwalu NNW. Relacja Witolda Banacha (IAR)

 

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki zaznaczył, że "najważniejszym wyzwaniem nowych polskich muzeów jest docieranie do szerokiego grona odbiorców poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technik wystawienniczych". Dodał, że jego muzeum korzysta z takich technologii, żeby opowiadać o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej.

- Dzisiejsze muzea muszą z jednej strony przyciągać młode pokolenia Polaków i gości z zagranicy, ale jednocześnie muszą pamiętać, żeby nie popaść w trywializowanie historii - zaznaczył Nawrocki.

Czytaj także:

Sellin podkreślił także, że "współczesne polskie muzea muszą być i są placówkami wszechstronnymi, dzięki czemu przyciągają coraz większą rzeszę odbiorców". - To nie są już te kapcie i nie dotykanie eksponatów - stwierdził wiceminister. Wskazał także na fakt, że nowoczesne placówki dysponują infrastrukturą kulinarną, co pozwala spędzić w nich cały dzień.

itom