Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 02.09.2010

Medycyna pracy to tylko przystawianie pieczątki?

Ze statystyk wynika, że pracownicy w Polsce są zdrowi.
Medycyna pracy to tylko przystawianie pieczątki?Glow Images/East News

Ze statystyk wynika, że pracownicy w Polsce są zdrowi. 99% z nich przechodzi pozytywnie badania okresowe. Obecny system badań okresowych ma wielu przeciwników. "To tylko przystawianie pieczątki" - twierdzą. Barbara Krzyśków z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy uważa jednak, że nasz system badań nie jest zły.

"Przystawianie pieczątki bez badania - to chyba nie jest nagminne" - powiedziała Krzyśków. Podkreśliła, że lekarz, który wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy bierze na siebie pełną odpowiedzialność.

W przypadku małych firm przepisy o badaniach lekarskich mają zabezpieczyć zarówno pracodawcę jak i pracownika. Ten drugi dzięki wizycie u lekarza ma szansę dowiedzieć się, jakiej pracy nie wolno mu wykonywać. Pracodawca natomiast wiedząc kogo przyjmuje, ma "zabezpieczenie" w razie wypadku. "Jego pracownik był zdrowy w chwili przyjmowania do pracy" - tłumaczyła dr Krzyśków.

Dodała, że przepisy dokładnie regulują, kto może być lekarzem medycyny pracy. Przypomniała też, że obowiązek skierowania pracownika na badania okresowe spoczywa na pracodawcy. "Ale pracownik nie może odmówić wykonania badań" - zwróciła uwagę ekspert. Dodała, że skutkiem odmowy może być wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym.

Doktor wyjaśniła także, że to pracodawca powinien wiedzieć, z jakimi zagrożeniami jest związana nasza praca. Jak wyjaśniła, to właśnie on kieruje nas na takie a nie inne badania. Lekarz może je natomiast rozszerzyć, jeśli uzna, że jest to konieczne.

Krzyśków przypomniała także, iż zasady przeprowadzania okresowych badań lekarskich określa Kodeks Pracy i odpowiednie ustawy o medycyny pracy.

kh