Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jakub Bawołek 06.10.2020

Kurtyka: oprócz klimatu w resorcie również ochrona przyrody i gospodarka wodna

Oprócz kwestii związanych z klimatem i polityką energetyczną, ministerstwo zajmować się będzie też ochroną przyrody i gospodarką wodną - podał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Kurtyka podkreślił, że prawie rok działalności resortu, to czas intensywnych prac nad kwestiami związanymi z klimatem oraz energią.

- Jestem zaszczycony, że mogę kontynuować tę pracę, do której dołączają kwestie związane z ochroną przyrody i gospodarki wodnej - dodał minister.

Kariera Michała Kurtyki

We wtorek prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Prezydent odwołał Michała Kurtykę z funkcji ministra klimatu i powołał go na stanowisko ministra klimatu i środowiska. Funkcję ministra klimatu Kurtyka objął w połowie listopada 2019 roku.

kurtyka pap1200.jpg
"Połączenie resortów klimatu i środowiska ma na celu ich wzmocnienie". Kurtyka o rekonstrukcji rządu

Michał Kurtyka karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu.

W kwietniu 2018 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika rządu ds. Prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W tym samym roku objął stanowisko wiceministra środowiska. W trakcie konferencji w Katowicach państwa przyjęły tzw. rulebook, który określa podstawowe procedury i mechanizmy, niezbędne do wdrożenia Porozumienia paryskiego wynegocjowanego w 2015 roku. Podczas konferencji przyjęto również Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition), która, mówiąc o ekonomiczności ochrony klimatu, zwraca uwagę, że musi się to odbywać przy utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy.

Czytaj także:

Wcześniej, w 2016 r., Kurtyka został sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, gdzie był odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. Do jego obowiązków należało również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Był pomysłodawcą "Planu Rozwoju Elektromobilności", a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Michał Kurtyka urodził się w 1973 r. Jest absolwentem paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej znajdującego się pod Waszyngtonem (DC) National Institute of Standards and Technologies, gdzie pracował pod przewodnictwem laureata nagrody Nobla z fizyki Williama D. Phillipsa.

W trakcie studiów specjalizował się również w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji rynku pod przewodnictwem profesora Jeana Tirole'a, laureata nagrody Nobla z ekonomii w 2014 roku.

W obszarze ekonomii międzynarodowej studiował na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim.


kb