Mateusz Brożyna 13.10.2020

El. Euro 2021 U-21. Polska - Bułgaria. Remis w ostatnim meczu Czesława Michniewicza

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21 zremisowała w Gdyni z Bułgarią 1:1 (0:1) w meczu eliminacji mistrzostw Europy. Było to ostatnie spotkanie Czesława Michniewicza w roli trenera biało-czerwonych.
  • Trener od tej pory skupi się tylko na pracy z warszawską Legią
  • Polacy wciąż są na drugim miejscu w grupie "5", nie mają już szans wyprzedzić Rosjan, którzy zapewnili już sobie awans na Euro. Nasi piłkarze mają dwa punkty przewagi nad trzecimi w tabeli Bułgarami
  • Na mistrzostwa pojadą zwycięzcy grup i pięć najlepszych drużyn z drugich lokat. Biało-czerwoni muszą więc nie tylko liczyć na siebie, ale też na korzystne wyniki w innych grupach
  • W innym wtorkowym meczu grupy 5. Rosja pokonała w Rydze 4:1 Łotwę, dzięki czemu zapewniła sobie pierwszą lokatę i awans na mistrzostwa
  • Na zakończenie kwalifikacji, Polska zagra 17 listopada w Łodzi z najsłabszą w grupie Łotwą
Liga Narodów. Polska - Bośnia i Hercegowina. Brzęczek: Lewandowski powinien być gotowy

15 listopada Polacy przegrali w Sofii w pierwszym meczu 0:3. Do rewanżu obie drużyny przystąpiły w odmiennych nastrojach - biało-czerwoni przegrali na wyjeździe z Serbią 0:1, a Bułgaria także w piątek pokonała u siebie Łotwę 1:0 i przewaga gospodarzy nad rywalami zmalała tylko do dwóch punktów.

00:42 Michniewicz.mp3 Michniewicz uważa, że jego zespół w meczu z Bułgarami spisał się bardzo dobrze (IAR)

W porównaniu do ostatniego spotkania trener Michniewicz zmienił w podstawowym składzie trzech zawodników. Za pauzującego za żółte kartki Roberta Gumnego zagrał Karol Fila, a w ataku Patryk Klimala (w konfrontacji z Serbią nie wystąpił za kartki) i Maciej Rosołek.

Polacy nie zdołali się jednak zrewanżować rywalom za wysoką porażkę, ale dzięki remisowi 1:1 utrzymali drugą pozycję w grupie. W innym wtorkowym meczu grupy 5. Rosja pokonała w Rydze 4:1 Łotwę, dzięki czemu zapewniła sobie pierwszą lokatę i awans na mistrzostwa.

W 33. minucie lewą stroną przedarł się Tymoteusz Puchacz, zagrał wzdłuż bramki, jednak żaden z trzech jego kolegów z zespołu nie dołożył nogi i nie umieścił piłki w bramce. Podobnych problemów nie miał natomiast w 41. minucie Zdrawko Dimitrow, który pojawił się na boisku w 7. minucie za kontuzjowanego Georgi Rusewa. Napastnik gości popisał się indywidualną akcją i precyzyjnym uderzeniem lewą nogą zza pola karnego pokonał Kamila Grabarę.

00:27 Michniewicz 2.mp3 Michniewicz podkreśla, że jego zdaniem łączenie przez kilka ostatnich tygodni dwóch trenerskich ról nie wpłynęło negatywnie na wyniki kadry (IAR)

W 53. minucie mogło być 2:0 dla Bułgarii, jednak po strzale z dystansu Stanisława Iwanowa, który w pierwszym spotkaniu zdobył dwie bramki, świetną interwencją popisał się Grabara. Pięć minut później bliski szczęścia był Dimitrow, ale golkiper gospodarzy ponownie stanął na wysokości zadania.

Liga Narodów. Polska - Bośnia i Hercegowina. Rzecznik prasowy PZPN: wszystkie testy na koronawirusa negatywne

W 66. minucie Polacy doprowadzili do remisu. Po potężnym uderzeniu Klimali piłka trafiła w poprzeczkę, a z bliska do siatki skierował ją rezerwowy Bartosz Bida.

Bida miał okazję do zdobycia bramki także w 85. minucie, ale zwlekał ze strzałem i został zablokowany.

17 listopada w Łodzi w ostatnim grupowym spotkaniu Polacy podejmą zamykającą tabelę Łotwę, którą na początku września 2019 roku po bramce Klimali pokonali w Jurmali 1:0. W tym meczu biało-czerwonych poprowadzi nowy szkoleniowiec.

00:18 Michniewicz 3.mp3 Michniewicz przyznaje, że praca z kadrą była dla niego zaszczytem (IAR)

W mistrzostwach Europy 2021, które odbędą się w Słowenii i na Węgrzech, weźmie udział 16 drużyn. Zapewnione miejsce mają gospodarze, awans wywalczą triumfatorzy każdej z dziewięciu grup oraz pięć najlepszych zespołów z drugich miejsc.

Polska – Bułgaria 1:1 (0:1)

Liga Narodów: Cristiano Ronaldo zakażony koronawirusem

Bramki: Dla Polski – Bartosz Bida (66); dla Bułgarii - Zdrawko Dimitrow (41)

Sędzia: Allard Lindhout (Holandia)

Skład reprezentacji Polski: Kamil Grabara – Karol Fila, Jakub Kiwior, Kamil Piątkowski, Tymoteusz Puchacz – Marcin Listkowski, Bartosz Slisz, Mateusz Bogusz - Jakub Kamiński (46. Bartosz Bida), Patryk Klimala (83. Bartosz Białek), Maciej Rosołek (61. Paweł Tomczyk)