Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 16.10.2020

"Stworzone dla użytkowników dróg". Wystartowało Polskie Radio Kierowców

Swoją działalność zainaugurowało Polskie Radio Kierowców, nowy program publicznego nadawcy. Można go słuchać cyfrowo w systemie DAB+, w internecie na stronie polskieradio24.pl oraz w aplikacji mobilnej.

Podczas inauguracji anteny prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreślała, że nowy program będzie nowoczesny i interaktywny. Aplikacja mobilna pozwala odbierać i wysyłać wiadomości dotyczące sytuacji na drogach.

- Przedstawiamy całodobowe radio, stworzone specjalnie w odpowiedzi na konkretne potrzeby użytkowników dróg. Dodam tylko, że startujemy w europejskim tygodniu mobilności, więc data jak najbardziej słuszna - mówiła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_Polskie_Radio_Kierowców.jpg
Całodobowe, interaktywne i nowoczesne. Startuje Polskie Radio Kierowców

"Towarzysz podróży"

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział na inauguracji Polskiego Radia Kierowców, że to bardzo potrzebna inicjatywa. Szef resortu infrastruktury wyraził radość, że publiczne radio jest zaangażowane w promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Posłuchaj
00:48 10687044_1.mp3 Inauguracja Polskiego Radia Kierowców. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

- To nie tylko tło, które stale nam towarzyszy. To nie tylko rzetelnie przygotowana informacja. To nie tylko towarzysz podróży. To nie tylko jest środowisko, z którym można się skontaktować i przesłać informację o tym, co na drodze, bo przecież to radio jest i będzie interaktywne. Mam nadzieję, że to radio będzie kreowało modę na bezpieczne poruszanie się po drogach, na wysoką kulturę jazdy samochodem - powiedział.

>>ZAPRASZAMY DO SERWISU POLSKIE RADIO KIEROWCÓW<<

CZYTAJ RÓWNIEŻ
CEZ_8562-1200.jpg
Agnieszka Kamińska: Polskie Radio Kierowców odpowiada na konkretne potrzeby użytkowników dróg

Rzecznik KGP o roli sygnałów od kierowców

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział po inauguracji Polskiego Radia Kierowców, że sygnały od kierowców są niezwykle ważne w pracy policjantów wydziału ruchu drogowego.

Jak wskazał, Polskie Radio Kierowców będzie również platformą kontaktu między kierowcami a służbami. - To bardzo często sygnały płynące właśnie od uczestników ruchu drogowego, kierowców, są istotne dla nas, policjantów i dla zarządzających infrastrukturą drogową. To jest niezmiernie ważne, abyśmy mogli dzięki sygnałom otrzymanym od kierowców dokładniej dyslokować służby ruchu drogowego tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni. Tam, gdzie się tworzą korki. Tam, gdzie jeżdżą kierowcy, którzy nie stosują się do zasad - aby ich dyscyplinować - mówił rzecznik KGP.

Według Mariusza Ciarki ważne jest też przekazywanie bieżących informacji o sytuacji na drogach. - To mogą być oczywiście i roboty drogowe, ale też często różnego rodzaju zdarzenia, kolizje czy poważniejsze wypadki. Po to, aby ci, którzy jadą do konkretnego miejsca, wiedzieli, jak je objechać, jak bezpiecznie do niego dotrzeć - dodał.

"Doskonałe miejsce wymiany informacji"

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział po inauguracji Polskiego Radia Kierowców, że wymiana informacji o sytuacji na drogach jest szczególnie istotna w okresie epidemii. - Kiedy były zamknięte granice i utrudniony ruch w Europie, byliśmy zalewani setkami pytań o te ograniczenia. O to, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach. Na pewno ta platforma będzie doskonałym miejscem do wymiany tych informacji - wskazał.

Posłuchaj
00:17 Prezes Polskiego Radia o Polskim Radiu Kierowców (IAR).mp3 Prezes Polskiego Radia o Polskim Radiu Kierowców (IAR)

 

Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca liczy na to, że kierowcy zaczną dzielić się też swoimi spostrzeżeniami w sprawie np. prędkości jazdy. - Związanymi na przykład z brakiem korzyści w postaci zysku czasowego podczas szybkiej jazdy. Jeżeli zaczniemy robić takie doświadczenia na drodze, nie będziemy po prostu jeździli szybko i porównamy styl świadomego kierowcy jadącego zgodnie z ograniczeniami prędkości, okazuje się, że nie ma takich zysków w czasie - podkreślił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200 (1).jpg
Minister infrastruktury: liczę, że PR Kierowców będzie kreowało modę na bezpieczną jazdę

Dla kierowców i nie tylko

Program Polskiego Radia Kierowców jest sprofilowany całkowicie pod potrzeby słuchaczy korzystających z dróg - kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, rowerzystów, motocyklistów, użytkowników hulajnóg, quadów, a nawet motorówek.

Na jego antenie można usłyszeć serwisy informacyjne także po angielsku, niemiecku i ukraińsku. Z Polskiego Radia Kierowców można dowiedzieć się o sytuacji na drogach i przejściach granicznych, remontach i utrudnieniach. Audycje poruszają kwestie bezpiecznej jazdy, historii motoryzacji i motosportu, emitowane będą porady prawne i techniczne czy rozmowy z ekspertami w dziedzinie motoryzacji i transportu.

ms