Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 17.10.2020

Armenia i Azerbejdżan uzgodniły "humanitarny rozejm" od niedzieli

Przedstawiciele Armenii i Azerbejdżanu poinformowali w sobotę, że porozumieli się w sprawie "humanitarnego rozejmu", który ma wejść w życie o północy. 

górski karabach pap 1200.jpg
Walki w Górskim Karabachu. Stolica zbombardowana przez Azerbejdżan

Ministerstwa spraw zagranicznych obu państw opublikowały w sobotę wieczorem identycznie brzmiący komunikat, mówiący o tym, że decyzja o wstrzymaniu ognia została podjęta w zgodzie z oświadczeniami przywódców Grupy Mińskiej OBWE, czyli Francji, Rosji i USA.

W sobotę z szefami dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu rozmawiał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Czytaj także:

Zadowolenie z osiągniętego porozumienia wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, który podkreślił jednak, że rozejm powinien być ściśle przestrzegany i bezwarunkowy.

Konflikt etniczny w Górskim Karabachu, infografika PAP Konflikt etniczny w Górskim Karabachu, infografika PAP

Oświadczenie Francji

"Francja będzie bardzo uważnie się temu przyglądać i pozostanie zaangażowana w to, by walki ustały permanentnie i by mogły zacząć się wiarygodne rozmowy" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego
Obie strony konfliktu o Górski Karabach uzgodniły zawieszenie broni już w miniony weekend, jednak nie przerwało to walk.

Wcześniej obie strony oskarżały się o ataki na ludność cywilną.

Według strony azerskiej w porannym ostrzale rakietowym miasta Gandża zginęło co najmniej 13 cywilów, a ponad 40 zostało rannych.

Ormianie oskarżyli Azerbejdżan o ostrzelanie domów mieszkalnych w stolicy Górskiego Karabachu Stepanakercie. Konflikt o Górski Karabach - ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu - zaczął się w 1988 roku. Walki wybuchły na nowo we wrześniu. Przed tygodniem za pośrednictwem Rosji zawarto rozejm, ale nie jest on przestrzegany.

***

PAP/IAR/agkm