Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 07.09.2010

Umowa gazowa z Rosją musi zostać poprawiona

Bruksela domaga się, aby taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu były ustalane sprawiedliwie.
Umowa gazowa z Rosją musi zostać poprawionafot. EastNews

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że w tej chwili mamy już ustalony tekst korekt i poprawek porozumienia gazowego, tak, by było zgodne z prawem europejskim.

Pozostają jedynie rozmowy z Rosją.

Waldemar Pawlak zapowiedział, że będą one dotyczyły zapisów związanych z operatorem przesyłowym.

Wczoraj w Brukseli wicepremier Waldemar Pawlak rozmawiał na temat umowy z unijnym komisarzem do spraw energii Guentherem Oettingerem. Komisarz po spotkaniu powiedział, że jest szansa na wspólne stanowisko Polski i Rosji w sprawie umowy gazowej, które będzie zgodne z europejskim prawem.


Bruksela domaga się, aby taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu były ustalane sprawiedliwie. Chce też, by rurociągiem jamalskim, którym płynie rosyjski surowiec, zarządzał niezależny operator i by dostęp do niego miały wszystkie unijne firmy, a nie tylko rosyjski monopolista, czyli Gazprom.

Komisja Europejska potwierdza ustalenia z Polską w sprawie umowy gazowej, ale przypomina jednocześnie zasady działania na unijnym rynku energetycznym. Wczoraj w Brukseli komisarz do spraw energii Guenther Oettinger rozmawiał na ten temat z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.


Polska próbuje rozwiać wątpliwości Komisji Europejskiej, która uważa, że część zapisów jest niezgodna z unijnym prawem. Wczoraj komisarz do spraw energii był optymistą co do rozwiązania problemu, dziś potwierdza to też unijny komunikat. „Komisja jest przekonana, że dobre rozwiązanie zostanie znalezione, które będzie satysfakcjonowało Polskę, Rosję i Unię Europejską” - napisano w oświadczeniu dla prasy. Ale Komisja przypomniała też, że na unijnym rynku energetycznym wszystkie firmy muszą być traktowane jednakowo i muszą mieć dostęp do infrastruktury. A to oznacza, że firmy unijne powinny mieć dostęp do gazociągu jamalskiego, którym płynie rosyjski gaz, a nie tylko Gazprom. Bruksela podkreśla też, rurociągiem powinien zarządzać niezależny operator, który będzie ustalał stawki za tranzyt w sposób uczciwy.

rr