Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 21.10.2020

Sejm wznowi prace w czwartek. Zajmie się czterema projektami ustaw dotyczących walki z COVID-19

Na czwartek na godz. 9 zostało przesunięte wznowienie prac Sejmu. Izba zajmie się wówczas drugim czytaniem poselskich projektów dotyczących walki z epidemią COVID-19.

Pierwotnie posłowie mieli wznowić prace o godz. 17, później godzinę wznowienia obrad przesunięto na 20. Ostatecznie - jak wynika z harmonogramu - Izba wznowi prace w czwartek.

O godz. 11 rozpocznie się blok głosowań, m.in. wybór Rzecznika Praw Obywatelskich; głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO.

Debata sejmowa

Wcześniej poseł PiS Bolesław Piecha mówił, że najważniejszą kwestią projektu przygotowanego przez jego partię jest klauzula "dobrego samarytanina". Stwierdził, że służy ona temu, żeby pracowników służby zdrowia zaangażowanych w walkę z COVID-19 zwolnić z obowiązku odpowiadania za niezawinione błędy. Dodał, że błąd lekarski jest istotą każdej pracy lekarza i zdarza się na wielu różnych frontach. Podkreślił, że PiS chce, żeby za tego typu błędy nie stosować odpowiednich artykułów kodeksu karnego.


Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
"Mamy cztery główne linie obrony". Premier w Sejmie o strategii walki z koronawirusem

Projekt PiS przewiduje również m.in. podwojenie wynagrodzenia zasadniczego medyków zaangażowanych w walkę z COVID-19. Zgłoszenie poprawek do projektu autorstwa PiS zapowiedziała podczas debaty Koalicja Obywatelska. Przewodniczący klubu parlamentarnego KO Cezary Tomczyk mówił, że ich przyjęcie będzie miało wpływ na przebieg prac nad projektem w Senacie. Podkreślił, że jeżeli Sejm będzie dobrze procedował nad tym projektem i przyjmie poprawki opozycji, to nie będzie konieczności, aby pracować nad nim w Senacie. Zaapelował o przyjęcie poprawek, bo w jego ocenie uczynią ten projekt dobrym.

Projekt Koalicji Obywatelskiej zakłada m.in. że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, - gdy zamawiającym jest jednostka samorządu terytorialnego - nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych.


laboratorium covid 1200.jpg
Wojsko wspiera personel medyczny. Szef MON o walce z koronawirusem

Projekt Lewicy przewiduje m.in. ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania za pomocą np. maseczki ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Projekt PSL zakłada m.in. przyznawany w czasie pandemii comiesięczny dodatek dla pracowników ochrony zdrowia w wysokości 1500 zł.