Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sabina Treffler 26.10.2020

Z infolinii skorzystało już 3,5 tys. osób. Marlena Maląg o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji prasowej podała, że do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów swój akces zgłosiło kolejnych 50 organizacji.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniała, że z myślą o seniorach, którzy potrzebują pomocy, powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Przypomniała też, że w ramach Korpusu od piątku działa specjalna infolinia. Dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu (22) 505-11-11, osoby starsze mogą poprosić tam o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

Celem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest pomoc osobom starszym w okresie obostrzeń sanitarnych. Wspólna inicjatywa rządu, jednostek samorządu terytorialnego, harcerzy i Wojsk Obrony Terytorialnej ma za zadanie zapewnić wsparcie i bezpieczeństwo seniorom.

- Z infolinii skorzystało już około 3,5 tysiąca seniorów. Część z tych seniorów poprzez ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy ma już udzielone wsparcie - powiedziała Maląg.

 Czytaj także:

Kolejnych 50 organizacji

koronawirus 1200 pap (14).jpg
Felczerzy będą mogli się opiekować chorym na COVID-19

Wyjaśniła, że osoba, która przyjmuje zgłoszenie na infolinii, przekazuje numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze zaś dostarczają osobom starszym niezbędne produkty.


Posłuchaj
00:28 10704159_1.mp3 Marlena Maląg wyjaśniła, jak działa infolinia w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (IAR)

Minister zaapelowała do wolontariuszy o zgłaszanie się za pomocą ankiety na stronie www.wspierajseniora.pl. Tylko dziś do akcji pomocy dla osób starszych włączyło się kilkanaście nowych firm i instytucji. Poinformowała też, że akces do akcji zgłosiło też kolejnych około 50 organizacji z całego kraju. Jak mówiła "włączają się one po to, aby seniorzy byli jak najszybciej zabezpieczeni".

Młodzież w akcji

Podczas konferencji głos zabrał również pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, który zapewnił o zaangażowaniu młodzieży w pomoc seniorom.

Powiedział, że wiele środowisk młodzieżowych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń czy fundacji włączyło się do Korpusu Wsparcia Seniorów. To około 50 deklaracji złożonych tylko w weekend. Wolontariusze mają nieść pomoc seniorom w trakcie epidemii koronawirusa.

Posłuchaj
00:30 10704151_1.mp3 Piotr Mazurek: dzisiaj wszystkie środowiska łączą siły (IAR)

Piotr Mazurek mówił na konferencji prasowej, że rząd chce promować solidarność międzypokoleniową wśród młodych ludzi. Pełnomocnik podkreślił, że środowisk zaangażowanych w pomoc będzie przybywać.

Piotr Mazurek zachęcił młodych ludzi zarówno zrzeszonych w organizacjach, jak i niezrzeszonych, by dołączali do Korpusu Wsparcia Seniorów. - To priorytet dla środowisk młodzieżowych - powiedział pełnomocnik.

st