PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 28.10.2020

Liga Mistrzów: Robert Lewandowski wciąż ma puste konto. Polska maszyna zacięła się

Robert Lewandowski, król strzelców poprzedniej edycji Ligi Mistrzów, póki co nie zdobył gola w nowym sezonie. We wtorek, Bayern zmierzył się w Moskwie z Lokomotiwem, a Polak miał między innymi szansę na wykorzystanie rzutu karnego. Sędzia jednak ostatecznie jedenastki nie podyktował.
  • Broniący tytułu Bayern Monachium od dwóch zwycięstw rozpoczął rywalizację w Lidze Mistrzów 2020/21
  • Bawarczycy przed tygodniem pokonali Atletico 4:0 i we wtorek w Moskwie Lokomotiw 2:1
  • W żadnym ze spotkań Robert Lewandowski nie wpisał się na listę strzelców
  • Polak sezon LM rozpoczął zatem nietypowo, dawno nie zdarzyło się, aby jego bramkowe konto świeciło pustkami

W Moskwie Bayern nie miał łatwego zadania, choć był faworytem. W 13. minucie na listę strzelców wpisał się Leon Goretzka, który strzałem głową pokonał golkipera Lokomotiwu Guilherme. W 25. minucie na gola miał szansę Coman, ale jej nie wykorzystał. Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski pokazał swoje możliwości w 63. minucie spotkania. "Lewy" szarżował w okolicach pola karnego Lokomotiwu. Polski napastnik upadł jednak w szesnastce, po faulu Daniła Kulikowa i sędzia Istvan Kovacs wskazał na jedenasty metr.

LM: Lokomotiw - Bayern. Ciężka przeprawa Bayernu, Lewandowski bez bramki

Po interwencji VAR rumuński arbiter zmienił jednak decyzję, uznając, że "Lewy" był na spalonym w momencie podania. Pojawiły się jednak komentarze, że decyzja sędziego była zaskakująca.

Gospodarze wyrównali, ale Bayern nie zamierzał wyjechać z Moskwy z remisem. Lewandowski miał jeszcze dwa razy szanse na gole, lecz najpierw lekki strzał kapitana reprezentacji Polski obronił Guilherme, a potem uderzenie z rzutu wolnego trafiło w mur. Co się jednak nie udało "Lewemu" świetnie wyszło jego koledze z drużyny - w 80. minucie pięknym wolejem popisał się Kimmich, który ustalił wynik spotkania.

I tak w statystykach Ligi Mistrzów nazwisko Lewandowskiego na razie się nie pojawia. Po dwie bramki w rozgrywkach zdobyli Kinsgley Coman oraz Leon Goretzka. Lewandowski ma jeszcze maksymalnie 11 szans, żeby poprawić swój rekord z poprzedniego sezonu LM, który zakończył z piętnastoma trafieniami.

Polak strzelił w Lidze Mistrzów w sumie 68 goli. Ostatnią bramką zdobytą przez "Lewego" jest ta z końcówki półfinału z Olympique'em Lyon.

Po raz trzeci zdarza się, że napastnik w pierwszych dwóch kolejkach Ligi Mistrzów nie zdołał strzelić gola. Pierwszy taki przypadek miał miejsce, gdy debiutował w Champions League, jeszcze grając w barwach Borussii Dortmund.

"Lewandowski nie był tym samym zawodnikiem, którego znamy z Bundesligi. Różnica w poziomie jego występów na krajowym 'podwórku' i w meczu z Lokomotiwem była bardzo wyraźna" - ocenił Polaka portal 90min.com.

"Niezbyt efektowny mecz Lewandowskiego. Nie zachwycił, podobnie jak jego koledzy. Mógł mieć szansę na gola z rzutu karnego, ale sędzia, pomagając sobie VARem, nie podyktował go" - ocenił Eurosport.

Lokomotiw Moskwa - Bayern Monachium 1:2 (0:1)
Atletico Madryt - FC Salzburg 3:2 (1:1)
1. Bayern Monachium 2 2 0 0 6-1 6
2. Atletico Madryt 2 1 0 1 3-6 3
3. Lokomotiw Moskwa 2 0 1 1 3-4 1
4. FC Salzburg 2 0 1 1 4-5 1