Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jan Odyniec 10.11.2020

"Ten gest wpisuje się w etos polskiego żołnierza". Szef MON zaapelował o oddawanie osocza

Szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił się z apelem do żołnierzy, którzy zakazili się koronawirusem i pokonali COVID-19, aby oddawali osocze. - Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie, sam, kiedy tylko będzie to możliwe, też oddam osocze - zadeklarował minister.

- Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. Jest coraz częściej stosowane, ale niestety brakuje go w centrach krwiodawstwa - podkreślił szef MON w komunikacie opublikowanym przez resort.

ElfulH7W0AE-4PD-12.jpg
Premier apeluje do ozdrowieńców: oddawajcie krew i osocze, pomóżcie ocalić czyjeś życie

"Wpisuje się w etos polskiego żołnierza"

Minister zaznaczył, że oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie i wpisuje się w etos polskiego żołnierza.

"Proponuję wziąć przykład z gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, który był jednym z pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce i nie wahał się ani chwili, by oddać osocze po wyzdrowieniu. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe, też oddam osocze" - zadeklarował.

Mariusz Błaszczak podziękował też żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią. Podkreślił, że służą oni na pierwszej linii frontu. "Jestem przekonany, że kolejny raz udowodnicie, że na żołnierzach zawsze można polegać" - podkreślił.

Posłuchaj
00:25 Błaszczak Osocze IAR.mp3 Mariusz Błaszczak apeluje o oddawanie osocza przez ozdrowieńców (IAR)

Zobacz także:

Szef MON przeszedł COVID-19

25 października Błaszczak poinformował na Twitterze, że miał zrobiony test na obecność koronawirusa i jego wynik jest dodatni. Izolację zakończył w piątek. Wiosną zakażenie koronawirusem przeszedł gen. Jarosław Mika, który po wyzdrowieniu oddał osocze krwi.

twitter morawiecki 663 premier free morawiecki free.jpg
Premier: w środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek na COVID-19

Narodowe Centrum Krwi poinformowało, że ratunkiem dla ciężko chorych jest terapia osoczem od ozdrowieńców - osób, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo.

Takie osoby, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

jmo