Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 10.11.2020

Szczepionka na COVID-19. BioNTech chce ją wycenić poniżej "typowych stawek rynkowych"

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE, której projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności, planuje wycenić dawkę dwóch zastrzyków poniżej "typowych stawek rynkowych". Koszt szczepienia ma być zróżnicowany, w zależności od kraju czy regionu.
szczepionka free shutt 1200 .jpg
"Szczepionka na COVID-19 skuteczna w 90 proc.". Koncern Pfizer przedstawił badania

Cena szczepionki, która została opracowana wspólnie z amerykańskim koncernem Pfizer i która jeszcze nie uzyskała zgody organów regulacyjnych, odzwierciedlałaby ryzyko finansowe, jakie ponieśli jej inwestorzy z sektora prywatnego – powiedział szef strategii BioNTech Ryan Richardson na zorganizowanym w sieci wydarzeniu brytyjskiego dziennika "Financial Times".

Czytaj także:

"W niektórych regionach świata ceny będą zróżnicowane"

Wkrótce mogą pojawić się kolejne takie doniesienia. Eksperci ostrzegają jednak, że nawet jeśli szczepionkę wkrótce zatwierdzi FDA, pierwszych zaszczepień (osób z grup ryzyka, a przede wszystkim personelu medycznego) należy spodziewać się dopiero w styczniu 2021. Pełnej dostępności - o ile dobrze pójdzie - można oczekiwać dopiero latem. Nie wiadomo też, jak długo utrzymuje się poszczepienna odporność. Dlatego nadal trzeba nosić maseczki i zachowywać dystans.

- Staraliśmy się stosować wyważone podejście, które uznaje (fakt), że innowacje wymagają kapitału i inwestycji, dlatego planujemy wycenić naszą szczepionkę znacznie poniżej typowych stawek rynkowych - powiedział Richardson. Dodał, że musi to "odzwierciedlać sytuację, w której się znajdujemy, oraz mieć na celu zapewnienie szerokiego dostępu (do szczepionki) na całym świecie".

- Spodziewam się, że w niektórych regionach świata ceny będą zróżnicowane - dodał, nie chcąc jednak podać szczegółów na temat tych różnic.

Pfizer: nasza szczepionka ma 90 proc. skuteczności

W poniedziałek firma Pfizer poinformowała, że rozwijany we współpracy z BioNTech SE projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a w 2021 r. może zostać wyprodukowanych do 1,3 mld dawek substancji.

Tymczasem minister zdrowia Niemiec Jens Spahn wyraził oczekiwanie, że ostateczna umowa z BioNTech i jej partnerem firmą Pfizer na zakup potencjalnej szczepionki zostanie podpisana "w najbliższych dniach".

- Teraz doprowadzimy to do szybkiego finału - powiedział Spahn na konferencji prasowej w Berlinie. Dodał, że spodziewa się, iż Niemcy otrzymają do 100 mln dawek szczepionki BioNTech-Pfizer.

***

Badania nad szczepionką na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP) Badania nad szczepionką na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

ms