PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 18.11.2020

Liga Narodów: niespodzianki nie było, Polacy przegrali z Holandią

Na Stadionie Śląskim piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Holandią (1:2) w ostatniej kolejce Ligi Narodów i zajęła trzecie miejsce w tabeli. Pierwszą bramkę w kadrze zdobył Kamil Jóźwiak. W drugim spotkaniu grupy 1 Dywizji A Włochy wygrały na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną (2:0) i awansowały do Final Four.
  • Biało-czerwoni prowadzili do przerwy 1:0 po bramce Kamila Jóźwiaka
  • Polacy zajęli trzecie miejsce w tabeli Grupy 1 Dywizji A z dorobkiem 7 punktów
  • Italia awansowała do turnieju finałowego w październiku 2021, którego prawdopodobnie będzie gospodarzem
  • Polacy zaliczyli drugą porażką z rzędu w rozgrywkach Ligi Narodów. Posada selekcjonera Jerzego Brzęczka stoi pod znakiem zapytania po meczu w Reggio Emilia

W meczu ostatniej kolejki Grupy 1 Dywizji A Ligi Narodów Polacy podejmowali na Stadionie Śląskim silną drużynę Holandii, z którą biało-czerwoni nie wygrali od ponad… 40 lat.

Po wyjazdowej porażce z Włochami (0:2) i wymownym "komentarzu" kapitana kadry Roberta Lewandowskiego posada selekcjonera Jerzego Brzęczka stała się zagrożona.

Liga Narodów: walkower w meczu Rumunia - Norwegia. W tle koronawirus

Od początku meczu w Chorzowie biało-czerwoni zmienili podejście i zdecydowani atakowali na bramkę podopiecznych Franka de Boera. Już w 6. minucie Robert Lewandowski zagrywał do Kamila Jóźwiaka, który szybko przedarł się w pole karne "Oranje" i uderzył na bramkę Tima Krula. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki gości. Lepszego rozpoczęcia spotkania w Chorzowie gospodarze nie mogli sobie wymarzyć.

Holendrzy mogli szybko odpowiedzieć. W dobrej sytuacji znalazł się Memphis Depay, ale zagrożenie powstrzymał Łukasz Fabiański. Chwilę później jeszcze lepszą okazję miał Georginio Wijnaldum, ale uderzył zbyt lekko by zaskoczyć bramkarza West Ham United.

Podopieczni trenera de Boera cały czas szukali swoich okazji, ale na szczęście biało-czerwonych brakowało precyzji.

Po kwadransie gry kolejną groźną akcję przeprowadzili Polacy. Tym razem rajdem popisał się Przemysław Płacheta, a piłka po jego uderzeniu trafiła w słupek bramki strzeżonej przez Krula.

Liga Narodów: Loew stracił zaufanie? Niemieccy kibice chcą dymisji selekcjonera

W 31. minucie po stałym fragmencie gry zagotowało się w polu karnym Holendrów. Uderzał Piotr Zieliński, a piłkę wypluł Krul i sytuację uspokoili obrońcy "Oranje". Odpowiedzieć chciał Depay, ale na posterunku był Fabiański. Obie ekipy wymieniały ciosy, ale wynik pozostawał bez zmian.

54:06 Polska - Holandia Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu PR1.mp3 Polska - Holandia Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu (PR1)

Trwało natarcie gości, ale w obronie świetnie spisywał się Jan Bednarek, który powstrzymywał ataki Holendrów.

Jeszcze kilka minut przed zejściem do szatni w sytuacji sam na sam znalazł się Frenkie de Jong, ale Fabiański nie dał się zaskoczyć piłkarzowi FC Barcelony. Do przerwy wynik nie uległ zmianie. Biało-czerwoni prowadzili z "Oranje" 1:0.

W przerwie Jerzy Brzęczek dokonał zmiany. Boisko opuścił Robert Lewandowski, a w jego miejsce pojawił się Robert Lewandowski.

Zaraz po zmianie stron Płacheta mógł podwyższyć na 2:0, ale zawodnik Norwich City spudłował z bliskiej odległości.

Pierwsze minuty drugiej połowy przeważały zdecydowanie na korzyść Polaków, którzy naciskali Holendrów, ale nie byli w stanie dołożyć kolejnej bramki.

Blisko strzelenia wyrównującego gola był Depay, ale świetną interwencją popisał się Fabiański.

55:38 Polska - Holandia Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu PR2.mp3 Polska - Holandia Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu (PR1)

Na kwadrans przed końcem meczu niefortunnie interweniował Bednarek, który faulował Wijnalduma. Arbiter bez wahania wskazał na jedenasty metr. Rzut karny pewnie wykorzystał Depay, który mocnym uderzeniem nie dał żadnych szans Fabiańskiemu.

Nie minęło kilka minut i biało-czerwoni przegrywali w Chorzowie. W 84. minucie prowadzenie dla Holendrów dał Wijnaldum. Ostatecznie gospodarze nie byli w stanie doprowadzić do wyrównania i przegrali 1:2, zaliczając w rozgrywkach Ligi Narodów drugą porażkę z rzędu.

Biało-czerwoni przegrali z Holandią i stracili szansę na awans do Final Four Ligi Narodów. Po meczu w Reggio Emilia musieli wygrać z ekipą "Oranje" i liczyć na porażkę Italii. Jednak w ostatniej kolejce Włosi pokonali na wyjeździe Bośnię i Hercegowinę 2:0. "Squadra Azzurra" po sześciu meczach zgromadziła na swoim koncie 12 punktów, z kolei Polacy 7 pkt. Drugie miejsce zajęli Holendrzy (11 pkt), a stawkę zamknęli Bośniacy (2 pkt).

Liga Narodów: Lewandowski i Brzęczek pokłócili się podczas meczu? "Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać"