Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Bączek 20.11.2020

Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku - to objawy, które powinny skłonić Cię do działania. Najważniejsza jest samoizolacja i telefon do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od jego decyzji zależy dalsze postępowanie.
1200_STOP_COVID_EN.jpg
Aplikacja ProteGO Safe powiadomi Cię o kontakcie z osobą zakażoną. Tłumaczymy, jak z niej korzystać

Jeśli obserwujesz u siebie:

  • wysoką gorączkę,
  • kaszel,
  • duszności,
  • utratę węchu lub smaku,
  • a także bóle mięśni i głowy, biegunkę, wysypkę...

...przede wszystkim odizoluj się od innych osób i skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. W tym miejscu znajdziesz rejestr placówek POZ.

Lekarz zdecyduje o ewentualnym skierowaniu na test. Otrzymasz również informację o dalszej formie leczenia. Listę miejsc, gdzie możesz zrobić test, sprawdzisz tutaj.

Skierowanie na test = kwarantanna

Po skierowaniu na test:

Ważne! Od czasu skierowania na test automatycznie jesteś na kwarantannie (10 dni od dnia następującego po dniu zlecenia testu). Kwarantanna nie dotyczy jednak Twoich domowników.

covid maseczki 1200.jpg
DDMA + W. Oto najnowsze kluczowe zasady bezpieczeństwa

Czytaj także:

Dodatni wynik testu = izolacja

Jeżeli wynik testu okaże się dodatni, automatycznie zostajesz objęty izolacją. W zależności od stanu zdrowia lekarz rodzinny może:

  • skierować Cię do szpitala,
  • lub zdecydować o leczeniu w domu.

W wypadku, gdy niemożliwa jest izolacja domowa, lekarz może skierować Cię do izolatorium. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy przebywanie w domu narażałoby na zakażenie koronawirusem Twoich najbliższych.

Obserwuj się. Pojawienie się nasilonych objawów i pogarszające się samopoczucie powinno Cię skłonić do kontaktu z lekarzem POZ lub udania się na oddział zakaźny szpitala. Jeśli Twój stan jest ciężki, zadzwoń po karetkę na nr 112.

Ważne! Dodatni wynik testu oznacza również, że Twoi domownicy zostają objęci kwarantanną (od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej).

Ujemny wynik testu = zwolnienie z kwarantanny

Ujemny wynik testu, zarejestrowany w systemie EWP przez laboratorium automatycznie zwalnia nas z kwarantanny. 

Wiarygodne informacje

Jakie są aktualne zasady bezpieczeństwa, w jaki sposób przygotować się do testu na koronawirusa, w jakich sytuacjach należy się zasiłek opiekuńczy na dziecko - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym miejscu.

Co w przypadku, kiedy mamy koronawirusa?

Pozytywny wynik testu oznacza początek bezwzględnej izolacji osoby zakażonej i wszystkich domowników. Wymaga też stałej kontroli stanu zdrowia - mierzenia gorączki i obserwowania objawów grypopodobnych.

Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu powinieneś:

  • pozostać w domu,
  • obserwować swoje samopoczucie,
  • pozostawać w kontakcie z lekarzem rodzinnym.

W wypadku pogorszenia samopoczucia i stanu zdrowia udaj się na oddział zakaźny szpitala lub wezwij karetkę pogotowia, dzwoniąc pod numer 112.

Przebieg choroby

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Czas trwania izolacji zależy od nasilenia objawów klinicznych choroby COVID-19 i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu czy izolatorium.

Kiedy może nastąpić koniec izolacji? To zależy od terminu wystąpienia pierwszych objawów i ich zakończenia. Izolacja kończy się po trzech dniach bez objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych objawów.

Podczas izolacji pozostań w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować Cię do wyznaczonego izolatorium.

Domownicy osoby zakażonej

Twoi domownicy także podlegają kwarantannie i powinni obserwować stan swojego zdrowia. Ten obowiązek rozpoczyna się dla nich od dnia uzyskania przez Ciebie pozytywnego wyniku testu. I etap kwarantanny domowników to okres izolacji osoby chorej. II etap kwarantanny trwa siedem dni i rozpoczyna się po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Objęcie domowników kwarantanną nie wymaga decyzji organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne! Zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProteGO Safe pomoże innym osobom uzyskać anonimową informację, że mogły się zarazić.

Zwolnienie lekarskie z pracy

Nie musisz się tym zajmować. Twój pracodawca otrzyma informację o Twojej sytuacji. Jest ona przetwarzana w systemie teleinformatycznym EWP i udostępnia ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie otrzyma takiej informacji?

Złóż oświadczenie o przebywaniu na izolacji. Masz na to trzy dni od zakończenia izolacji. Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:

  1. Dane osobowe (imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu).
  2. Dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia.
  3. Twój podpis.

Pod tym adresem znajdziesz dokładne informacje, jak zachowywać się w trakcie izolacji domowej.

Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Ustal rodzaj kontaktu i obserwuj swoje samopoczucie - to najważniejsze kroki, gdy podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Co jeszcze powinieneś zrobić? Ustal, czy kontakt był bliski czy przelotny.

Co w przypadku, gdy kontakt nie był bliski?

Przede wszystkim przypomnij sobie, w jakiej sytuacji miałeś styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 m, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie.

Co w przypadku, gdy kontakt był bliski?

Jeśli jednak:

  • kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 m i dłuższy niż 15 min (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa),
  • jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel)...

...istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia.

W takiej sytuacji:

  1. Zgłoś się do sanepidu. Wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej w zakładce Kontakt.
  2. Zostań w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny.
  3. Informacja ta zostanie Ci przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.
  4. Zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa po otrzymaniu powiadomienia.

Ważne! W tej sytuacji Twoi domownicy nie są objęci kwarantanną. Jeśli masz pytania dotyczące kwarantanny - sprawdź koniecznie portalna którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

O kwarantannie poinformuj swojego pracodawcę telefonicznie, ZUS zrobi resztę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje Twojego pracodawcę o objęciu kwarantanną. Nie potrzebujesz eZLA czy zaświadczenia z sanepidu. Warto jednak, żebyś mailowo lub telefonicznie zawiadomił szefa o przyczynie nieobecności w pracy.

Gdy jednak zdarzy się, że w systemie nie będzie informacji dla pracodawcy - złóż oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Masz na to trzy dni od zakończenia kwarantanny.

Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:

  1. Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu),
  2. Dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia,
  3. Twój podpis.

Jeśli nie masz objawów, zakończysz kwarantannę po 10 dniach.

Po 10 dniach, w sytuacji braku objawów, Twoja kwarantanna jest zakończona. Możesz upewnić się o tym, sprawdzając informacje na Internetowym Koncie Pacjenta.

Pamiętaj! Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli poczujesz się gorzej i będziesz miał objawy  COVID-19 – zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu. On oceni stan Twojego zdrowia i w razie potrzeby wystawi skierowanie na test.

Jeśli zostanę skierowany na test, to...

Zlecenie testu przez lekarza POZ zmieni Twoją sytuację. Negatywny wynik automatycznie kończy kwarantannę. Pozytywny oznacza zakażenie i izolację. W tej sytuacji Twoi współdomownicy zostaną poddani kwarantannie.

***

***

pb