PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 25.11.2020

Liga Mistrzów: Bayern - Salzburg. Gol i rekord Lewandowskiego, Bawarczycy przypieczętowali awans

W meczu 4. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów Bayern Monachium pokonał na Allianz Arenie FC Salzburg 3:1 w ramach grupy A. W drugim spotkaniu tej grupy Atletico Madryt bezbramkowo zremisowało z Lokomotiwem Moskwa. Dzięki wygranej drużyna Roberta Lewandowskiego zapewniła sobie awans do fazy pucharowej Champions League.
  • Mecz w Monachium poprzedziła minuta ciszy ku czci zmarłego Diego Maradony, argentyńskiej legendy piłki nożnej
  • Bayern z kompletem punktów zapewnił sobie awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów
  • Dla Roberta Lewandowskiego był to gol numer 71. W klasyfikacji wszech czasów zrównał się z zajmującym dotychczas trzecią pozycję Hiszpanem Raulem Gonzalezem
  • To trzeci gol kapitana reprezentacji Polski w Champions League w tym sezonie

Spotkanie na Allianz Arenie zostało poprzedzone minutą ciszy ku czci Diego Maradony, który zmarł w środę rano w wieku 60 lat. Jak podały lokalne media wszystko wskazuje na to, że miał zawał serca.

W pierwszym meczu Bayern Monachium pokonał na wyjeździe FC Salzburg 6:1, mimo że przez dłuższy czas gospodarze stawiali opór i wypracowali sobie kilka dogodnych sytuacji pod bramką Manuela Neuera.

Piłkarski świat stracił legendę. "Maradona zmienił postrzeganie futbolu" [TYLKO U NAS]

Ładnego gola mógł w 10. minucie strzelić Serge Gnabry, który przymierzył prosto z woleja, ale piłką przeleciała minimalnie obok słupka bramki Cicana Stankovicia.

Kilka minut później gracze FC Salzburga wykorzystali błąd Davida Alaby, ale Mergim Berisha przegrał pojedynek z Neuerem. Poprawić mógł Enock Mwepu, ale ponownie górą był golkiper reprezentacji Niemiec.

Groźnie zrobiło się w polu karnym Salzburga za sprawą Roberta Lewandowskiego, ale napastnik Bayernu został szybko powstrzymany przez obrońców drużyny gości.

Jeszcze przed przerwą Salzburg mógł objąć prowadzenie, ale w sytuacji sam na sam fatalnie przestrzelił Dominik Szoboszlai. Kolejny błąd popełniła defensywa monachijczyków.

Niespodziewanie na chwilę przed końcem pierwszej połowy Lewandowski uderzył zza pola karnego i zdobył 71. bramkę w Lidze Mistrzów, zrównując się z legendarnym Raulem z Realu Madryt.

Do przerwy Bayern Monachium prowadził z FC Salzburg 1:0 po golu Roberta Lewandowskiego.

Zmarł magik futbolu. Maradona - geniusz i arogant, który po latach przyznał: to nie była ręka Boga, to była ręka Diego [SYLWETKA]

Po zmianie stron podopieczni Hansiego Flicka poszli za ciosem. Pod bramką Salzburga dryblował Kingsley Coman, który zdecydował się na strzał. Piłka rykoszetem odbiła się od Maximiliana Wobera i wpadła do bramki przyjezdnych.

Od 68. minuty Bawarczycy musieli sobie radzić w dziesiątkę. W krótkim odstępie czasu drugą żółtą kartkę otrzymał Marc Roca, który zadebiutował w barwach Bayernu w LM. Zaledwie kilka sekund później strzałem głową Stankovicia pokonał Leroy Sane, który podwyższył wynik na 3:0.

Salzburg chciał wykorzystać przewagę jednego zawodnika. Próbował Berisha, ale kolejny raz paradą popisał się Neuer. Chwilę później zawodnik gości trafił do siatki Bayernu, choć sędzia musiał skorzystać z pomocy VAR. Ostatecznie zaliczył gola dla przyjezdnych i tablicy było już 3:1.

W końcówce spotkania goście mogli strzelić gola kontaktowego. Blisko był Luka Sucic, ale próbował z ostrego kąta i futbolówka minimalnie musnęła słupek.

Bayern Monachium pokonał FC Salzburg i z kompletem punktów awansował do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Drugie Atletico Madryt (5 pkt) bezbramkowo zremisowało u siebie z Lokomotiwem Moskwa.

Faza grupowa ma się zakończyć 9 grudnia, a finał tej edycji zaplanowano na 29 maja 2021 roku w Stambule.

Maradona nie żyje. Reakcje ze świata: Pele, Lineker, Szewczenko, Ronaldo, Messi oddali hołd legendzie

4. kolejka Ligi Mistrzów 2020/2021:

Grupa A: Bayern Monachium - FC Salzburg 3:1 (1:0)

Bramki: R. Lewandowski - 43, M. Wober - 52 (gol samobójczy), L. Sane - 68, M. Berisha - 73

Czerwona kartka: Marc Roca - 66 (druga żółta)

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael)

Bayern: Neuer  – Pavard, Boateng, Alaba, Richards – Roca, Goretzka – Gnabry, Mueller, Coman – Lewandowski

Salzburg: Stanković – Kristensen, Ramalho, Wober, Ulmer  – Camara, Junuzović – Mwepu, M. Berisa, Szoboszlai – S. Koita