Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Kurek 25.11.2020

"Jest światełko nadziei". Pełnomocnik premiera ds. biotechnologii o szczepieniach

- Wszystkie szczepionki przechodzą bardzo restrykcyjne badanie, jeżeli chodzi o profil bezpieczeństwa i skuteczność, a więc nie ma mowy, że któreś szczepionki będą lepsze czy gorsze. To są tak naprawdę ułamki procenta różnic, które występują między nimi - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl pełnomocnik premiera ds. rozwoju sektora biotechnologii oraz p.o. prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński. Nasz rozmówca mówił też o planie utworzenia hubu biotechnologicznego oraz Narodowego Funkcjonatora Osocza.

PR24 Radosław Sierpiński 1200.jpg
Rząd stawia na biotechnologię. Jest nowy pełnomocnik premiera

Dr Radosław Sierpiński mówił, że model mRNA, na którym bazują szczepionki, jest bardzo bezpieczny. - W badaniach widzimy, że skuteczność we wszystkich przypadkach jest na poziomie ponad 90 proc. To jest naprawdę bardzo dobry wynik, szczególnie z punktu widzenia ochronnego - zaznaczył pełnomocnik premiera ds. sektora biotechnologii.

Nasz rozmówca stwierdził również, że widać "bardzo dobre profile bezpieczeństwa szczepionek". - Jedynym niepokojącym aspektem jest krótki czas obserwacji, bo wiemy, że z pandemią zmagamy się od 11 miesięcy, a o szczepionce mówimy od około miesiąca - zauważył, dodając, że przeprowadzono krótsze niż pięcioletnie badania, po których wiadomo, "jak to będzie dokładnie postępowało i po jakim czasie nabieramy 100-procentowej odporności". 

- Na razie mamy bardzo dobre wyniki, ale jednak są to wyniki krótkoterminowe - ocenił.

Zobacz cały wywiad z pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju sektora biotechnologii dr. Radosławem Sierpińskim

Dr Sierpiński przyznał również, że dużym wyzwaniem jest zaszczepienie kilkudziesięciu milionów ludzi w skali kraju czy kilkuset w skali Europy. - Rządy rozważają różne strategie szczepień, by nie doprowadzić do transmisji wirusa w czasie szczepień, bo też pamiętajmy, że osoby, które będą chciały się zaszczepić, mogą być bezobjawowe - podkreślił.

Pełnomocnik premiera mówił też, że szczepionka musi być dostępna, bezpieczna, oraz że "istotną rolę odgrywa niska cena, bo mówimy o olbrzymiej populacji, która powinna tym szczepieniom podlegać". - Ja na to patrzę optymistycznie, myślę, że to jest światełko nadziei, które pozwoli nam wejść w okres letni już bez pandemii, bez tego dramatycznego czasu i wrócić do normalnego funkcjonowania - stwierdził.

Różne szczepionki

Zapytany, czy fakt, że na rynku pojawią się różne szczepionki, może rodzić pytania o to, które są najlepsze i które najlepiej stosować, odparł, że "większa ilość preparatów świadczy tylko o tym, że będzie w czym wybierać i będziemy mieli możliwość szczepienia szerokiej populacji".

- Wszystkie szczepionki przechodzą bardzo restrykcyjne badanie, jeżeli chodzi o profil bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o skuteczność, a więc nie ma mowy, że któreś szczepionki będą lepsze czy gorsze. To są tak naprawdę ułamki procenta różnic, które występują między nimi - ocenił.

Dr Radosław Sierpiński przypomniał też, że minister zdrowia zapowiedział, iż o tym, jakie szczepionki stosować w danym przypadku, będą decydowali lekarze.

- Ja sam jestem praktykującym lekarzem i ze szczepionką jest tak samo, jak ze wszystkim innym. W momencie, kiedy wszczepiamy pacjentom rozrusznik serca, a tych rozruszników mamy na rynku dostępnych piętnaście, to nie jest tak, że wszyscy dostają ten sam. Lekarz decyduje, który rozrusznik będzie dla danego pacjenta najlepszy. A bardzo często one po prostu różnią się tylko logotypem czy jakimiś pomniejszymi parametrami. Nie ma to znaczenia z punktu widzenia komfortu pacjenta - tłumaczył.

- Tak pewnie będzie i w tym przypadku, więc całkowicie uspokajam, nie stanowi to zagrożenia, nie powinno stanowić powodów do niepokoju, a szczepionki na pewno zostaną we właściwy sposób przebadane - zapewniał.

Dziennikarz portalu PolskieRadio24.pl rozmawiał też z dr. Radosławem Sierpińskim o planach utworzenia polskiego hubu biotechnologicznego we współpracy z firmą AstraZeneca oraz o planach stworzenia Narodowego Funkcjonatora Osocza, będącego swoistą fabryką osocza. Zapytaliśmy też o projekty realizowane obecnie przez Agencję Badań Medycznych. Jednym z nich jest sfinansowanie nowatorskiej metody leczenia białaczki. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu. 

rozmawiał Paweł Kurek