Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 28.11.2020

Szczepienie na COVID-19 także w aptece? Senat przyjął ustawę o zawodzie farmaceuty

Senat opowiedział się w piątek późnym wieczorem za ustawą o zawodzie farmaceuty, jednak wprowadził do niej poprawki - dopuścił m.in. możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów, oraz objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Farmaceuci nie będą mogli również odmówić wydawania niektórych produktów leczniczych.

Senat wprowadził m.in. przepis, że aptekarz samodzielnie podejmuje decyzje w zakresie sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych oraz wykonywania zadań zawodowych, kierując się wyłącznie dobrem pacjenta i nie jest związany w tym zakresie poleceniem służbowym. Wprowadził także zapis obejmujący farmaceutów obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz umożliwił także im przeprowadzanie szczepień ochronnych.

COVID-19 szczepionka badania pfizer F 1200.jpg
Prof. Flisiak: jeśli przez obostrzenia dojdzie do spadku zakażeń, szczepienia staną się koniecznością

Bez możliwości odmowy

Ustawa o zawodzie farmaceuty określa zasady uzyskiwania prawa wykonywania tego zawodu, wykonywania go i ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Zapisano w niej, że zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym i może wykonywać go osoba, która spełnia ustawowe wymagania. Ponadto stanowi, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega m.in. na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, udzielaniu usług farmaceutycznych i wykonywaniu zadań zawodowych.

Czytaj także: 

Opieka farmaceutyczna zdefiniowana została jako świadczenie zdrowotne udzielane przez farmaceutę i stanowiące dokumentowany proces, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii. Usługi farmaceutyczne obejmują zaś m.in.: wydawanie z apteki lub punktu aptecznego produktów leczniczych, sporządzanie produktów leczniczych, przeprowadzanie wywiadu farmaceutycznego, usługi farmacji klinicznej i udzielanie porady farmaceutycznej.

leki free 663.jpg
Klauzula sumienia w ustawie o zawodzie farmaceuty? Naczelna Izba Aptekarska dementuje

Farmaceuta też, w świetle jednej z wielu poprawek, nie będzie mógł odmówić wydania wyrobu medycznego lub "niektórych produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji". 

Nowe zasady dla aplikantów sądowych

Na piątkowym posiedzeniu, senatorowie zdecydowali też o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, proponując do niej dwie poprawki precyzujące. Nowelizacja dostosowuje zapisy ws. aplikantów sędziowskich i prokuratorskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego obywatelstwa. Wprowadzone przez Senat poprawki odnoszą się do usunięcia nieścisłości w przepisach i porządkują kwestię dni wolnych od zajęć przysługujących aplikantom, którzy już rozpoczęli aplikacje.

Czytaj także: 

Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 28 października br., ale wówczas poparło ją 249 posłów, przeciw było 200, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. Krytycznie wtedy o zmianie wypowiadali się przedstawiciele opozycji wskazując, że obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec państwa takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Resort sprawiedliwości uzasadniał w październiku podczas prac w Sejmie, że zmiana jest konieczna dla właściwej regulacji statusu aplikantów. Obowiązek posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiego dotyczy sędziów i asesorów.

Cmentarz Łyczakowski 1200.jpg
Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego: renowacja pobudza turystykę

Zgoda na ochronę podwodnego dziedzictwa

Senat poparł także w piątek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego. W uzasadnieniu ustawy napisano, że przyjęcie Konwencji przez Polskę "usytuuje ją na pozycji lidera w zakresie wyznaczania standardów i dobrych praktyk w tym zakresie".

W uzasadnieniu ustawy wyjaśniono, że druga połowa XX wieku przyniosła szereg innowacji technologicznych pozwalających o wiele łatwiej i bezpieczniej eksplorować dna mórz i oceanów. "Rozwój techniki w dziedzinie nurkowania spowodował zwiększenie zainteresowania podwodnym dziedzictwem kulturowym. Popularność zyskało także zjawisko poszukiwania skarbów znajdujących się najczęściej we wrakach statków. Negatywną tego konsekwencją stały się działania rabunkowe polegające na plądrowaniu obiektów znajdujących się na dnie" - napisano.

Poprawkami wniesionymi przez Senat ma zająć się w sobotę Sejm. Głosowania zaplanowano na godzinę 13.00.