Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Szewczuk 28.11.2020

Pulsoksymetr może uratować życie. Sprawdź, kto może skorzystać z programu Domowej Opieki Medycznej

W całej Polsce działa program Domowej Opieki Medycznej - DOM, stworzony przez Miniterstwo Zdrowia. Jego założeniami są monitorowanie stanu zdrowia zakażonych koronawirusem, z grup podwyższonego ryzyka, w ich własnych domach i w razie potrzeby szybkie wezwanie karetki. Służą temu pulsoksymetry, które można dostać za darmo po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza POZ - infromuje resort. 
  • Ministerstwo Zdrowia zachęca do skorzystania z programu Domowej Opieku Medycznej
  • To akcja pomagająca odpowiednio wcześnie zapobiegać ciężkim przypadkom zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
  • Program DOM zakłada wykorzystanie pulsoksymetrów i regularne badania nim co kilka godzin
  • W razie konieczności, system zawiadomi lekarzy i analityków z Centrum Kontaktu. Ci zaś albo zlecą telekonsultację lekarską, albo - w skrajnych przypadkach - wezwą karetkę
  • Dotychczas z programu skorzystało około 500 pacjentów
wigilia_1200.jpg
Ograniczenie liczby gości to twarde wskazanie. Rzecznik MZ: nikt nie wyśle policji na wigilijną kolację

Program Domowej Opieki Medycznej wszedł w życie w całej Polsce po pilotażu w Małopolskiem. Jak mówił na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, dotychczas z programu skorzystało już ok 500 pacjentów. 

Posłuchaj
00:30 niedzielski - setka 22.mp3 - Program z wykorzystaniem pulsoksymetrów się stopniowo rozwija - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski (IAR)

 

Saturacja na bieżąco monitorowana 

Program DOM skierowany jest przede wszystkim do pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 i z grup podwyższonego ryzyka ostrych objawów COVID-19. To przede wszystkim osoby powyżej 55 roku życia oraz pacjenci z chorobami współistniejącymi - schorzeniami kardiologicznymi, niewydolnością nerek, zmianami nowotworowymi, czy cukrzycą typu 2.

Czytaj także: 

kraska 1200 free.jpg
"Przygotowujemy się na trzecią falę". Wiceminister zdrowia przedstawił prognozy dot. rozwoju pandemii

Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez lekarza POZ, otrzymują oni SMS z hasłem dostępu do dedykowanego programowi systemu informatycznego. Wkrótce potem, do ich domu dostarczany jest pulsoksymetr - urządzenie mierzące puls pacjenta i saturację (nasycenie tlenem) krwi.


Resort zdrowia przypomina także, że prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-100%. Pomiary wykonuje się co kilka godzin. Żeby pomiary były dokładne, należy m.in. być po kilkuminutowym odpoczynku, a badanie przeprowadzać po umyciu rąk i w pozycji siedzącej. 

Całodobowa opieka i pomoc

Dane o stanie pacjenta są gromadzone przez system PulsoCare. Dedykowana aplikacja mobilna może łączyć się z pulsoksymetrem za pomocą Bluetooth i sama przesyłać wyniki pomiarów do systemu, można też wpisać je ręcznie, po odczytaniu z ekranu urządzenia. Wyniki pomiarów są także monitorowane całodobowo przez Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej.

Czytaj także: 

W razie niepokojąych wyników, konsultanci i lekarze z Centrum mogą skierować pacjenta na teleporadę, lub wezwać pogotowie ratunkowe. "Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne" - informuje na swoich stronach internetowych Ministerstwo Zdrowia.

Program DOM prowadzony był pilotażowo w Małopolsce. Teraz obejmuje cały kraj. Więcej o projekcie Domowej Opieku Medycznej na stronach Ministerstwa Zdrowia

Według sobotnich danych Ministerstwa Zdrowia, w ciągu poprzedniej doby w Polsce zarejestrowano 15178 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Od piątki zmarło 599 zakażonych osób - 514 miało chobory współistniejące, a wyzdrowiało 21637. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim - 1986, oraz w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w województwie śląskim. 92 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które mają zostać później uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 



IAR, PolskieRadio24.pl, gov.pl/web/koronawirus/ mbl