Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 30.11.2020

Minister finansów: chcemy, by Polacy mieli pieniądze i je wydawali

- Chcemy, by jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli i żeby je wydawali, bo to nakręca konsumpcję i pomoże wyciągnąć Polskę z recesji, w której gospodarka znalazła się z powodu pandemii - mówi "Faktowi" minister finansów Tadeusz Kościński. Dodaje, że dlatego rząd nie podwyższa podatków.

Minister finansów Tadeusz Kościński na łamach poniedziałkowego "Faktu" został zapytany, czy będzie tarcza dla podatników i dlaczego rząd z racji tego, że wielu Polaków przebywa obecnie na zasiłku kornowirusowym czy postojowym nie obniży podatków lub publicznych danin. Minister finansów podkreślił, że rząd chce, by jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli.

- Chcemy, żeby je wydawali, bo to nakręca konsumpcję i pomoże wyciągnąć Polskę z recesji, w której nasza gospodarka znalazła się z powodu pandemii. I właśnie z tego powodu nie podwyższamy podatków - powiedział Kościński.

Kościński PAP Arch-1200.jpg
Minister finansów: polskie finanse są zdrowe, rząd posiada dużą poduszkę finansową

Działania przed pandemią

Zwrócił uwagę, że niektórzy mówią, że to czas na tworzenie tzw. poduszek finansowych i przypomniał, że rok temu rząd obniżył podatek PIT z 18 do 17 proc., a dla młodych ludzi poniżej 26. roku życia wprowadził zerowy PIT.

- Trudno więc, byśmy jeszcze go obniżyli. Podwoiliśmy także koszty uzyskania przychodu. Myślę, że już przed pandemią sporo zostało zrobione - stwierdził Kościński.

Utrzymane programy

Zauważył również, że to oznaczałoby mniejsze wpływy podatkowe do budżetu.

podatki firmy1200.jpg
Slim VAT przyjęty przez Sejm. Nowelizacja ustawy ma uprościć życie

- A to z budżetu finansujemy pomoc dla przedsiębiorców, ratujemy miejsca pracy, wzmacniamy gospodarkę. Jak już wspomniałem, rozwój gospodarczy rozkręca m.in. konsumpcja i to jest powód, dla którego podtrzymujemy programy społeczne jak 500+ czy wypłaty trzynastek, w przyszłym roku także czternastej emerytury - zaznaczył minister finansów.

Dopytany z kolei, czy czternasta emerytura będzie wypłacana seniorom co roku, czy to tylko jednorazowy zastrzyk pieniędzy odpowiedział, że to nie zależy od ministra finansów. - Mamy w planie wypłatę czternastek w przyszłym roku i rola Ministerstwa Finansów polega na tym, by na ten cel zapewnić pieniądze - wyjaśnił Kościński.

"Podatki to pieniądze obywateli"

Kościński tt-1200.jpg
Minister finansów: firmom będziemy pomagać tak długo, jak będzie taka potrzeba

Zapytany natomiast o niższą ulgę abolicyjną, wprowadzony w przyszłym roku podatek handlowy czy spółki komandytowe, które skarżą się, że będą dodatkowo płacić CIT, odpowiedział, że "wpływy podatkowe to nie są pieniądze, które należą do ministra finansów", a "podatki to pieniądze obywateli".

- Indywidualnie podatnik nie postawi szkoły, szpitala lub drogi. By taka inwestycja była możliwa, musi się na nią złożyć wiele osób. Taka jest podstawowa rola podatku - podkreślił Kościński.

Dodał, że minister finansów ma te pieniądze zbierać.

- I jeszcze wyrównanie szans na rynku. Stąd projekt, by spółki komandytowe zaczęły płacić podatek dochodowy (CIT). To niesprawiedliwe, że są spółki, które robią dokładnie to samo i jedna z nich płaci CIT i PIT, a druga tylko PIT. W naszych działaniach nie chodzi o ratowanie finansów publicznych - wytłumaczył minister finansów.

fc