Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 01.12.2020

PKN Orlen wybudował covidowy szpital w Płocku. Błyskawiczne tempo prac

PKN Orlen, który wybudował w Płocku (Mazowieckie) szpital tymczasowy, przekazał we wtorek tę placówkę tamtejszemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu (WSzZ). Szpital tymczasowy powstał w trybie błyskawicznym, jest ukończony, może funkcjonować - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W przekazaniu szpitala tymczasowego w Płocku, który będzie oddziałem tamtejszego WSzZ, uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Ten modułowy szpital został postawiony w trybie błyskawicznym. To jest wielkie osiągnięcie. Trwało to trzy tygodnie. Szpital jest w pełni przygotowany. Pracowaliśmy dzień i noc - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej na terenie wybudowanej placówki tymczasowej prezes PKN Orlen. Podkreślił, że w budowie szpitala tymczasowego uczestniczyły spółki Grupy Orlen.

- W sumie szpital dysponuje 200 łóżkami - dodał Obajtek. Przekazując oficjalnie tymczasową placówkę dyrektorowi WSzZ Stanisławowi Kwiatkowskiemu, zapewnił, że "szpital jest ukończony, może funkcjonować". Wyjaśnił, że placówka ta w momencie, gdy już nie będzie potrzebna, będzie mogła być rozebrana, przewieziona w inne miejsce i w razie potrzeby moduły, z których się składa, będą mogły ponownie służyć, także do innych celów.

Czytaj więcej
covid szpital mswia pap 1200.jpg
Miejsca dla pacjentów z COVID-19. Zobacz, jak wygląda sytuacja w województwach

Prezes PKN Orlen dziękował "za wielkie zaangażowanie" w budowę szpitala tymczasowego w Płocku, w tym podmiotom uczestniczącym w tym przedsięwzięciu, a także resortowi aktywów państwowych, wojewodzie mazowieckiemu oraz WSzZ. - To nie jest jedyny szpital, który buduje Orlen. Drugi, taki sam, powstaje w Ostrołęce. Tak jak mówiłem, będzie gotów do 20 grudnia - dodał Daniel Obajtek.

Posłuchaj
00:28 10771053_1.mp3 Daniel Obajtek o budowie szpitala tymczasowego w Płocku (IAR)

Podkreślił przy tym, że PKN Orlen i jego grupa kapitałowa to champion polskiej gospodarki, który jednocześnie realizuje zadania społeczne. Przypomniał, że spółka ta i jej podmioty zależne włączyły się w walkę z pandemią koronawirusa już wiosną tego roku. - Orlen przeznaczył około 120 mln zł na pomoc, czyli zakup sprzętu, ochronnej odzieży, zakup karetek - poinformował Daniel Obajtek.

"Musimy to czynić"

Wiceminister aktywów państwowych podkreślił, że jest to już czwarty szpital w projekcie budowy tego typu placówek tymczasowych, rezerwowych przez spółki Skarbu Państwa. - To jest szpital szczególny, szpital kontenerowy, który dzisiaj otwieramy po niespełna miesiącu od decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego, by właśnie takie miejsca przygotować - powiedział Zbigniew Gryglas. Dodał, że szpitale tymczasowe to placówki potrzebne na czas kryzysów, jak trwająca pandemia koronawirusa.

Posłuchaj
00:29 10771053_2.mp3 Zbigniew Gryglas o budowie szpitala tymczasowego w Płocku (IAR)

- Ktoś powie, po co otwierać kolejne szpitale, przecież pandemia wyraźnie zelżała, mamy mniejszą liczbę zachorowań. Odpowiedź jest prosta. My musimy to uczynić. Tak, jak płacimy na armię w czasach pokoju, tak musimy dysponować szpitalami na czas kryzysów - oświadczył Gryglas. I dodał: "Obyśmy nie musieli w takim pełnym stopniu wykorzystywać tego obiektu, ale odpowiedzialny rząd musi być przygotowany na sytuacje kryzysowe".

Czytaj więcej
szpital 1200 pap.jpg
MZ: ponad 9 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 449 zgonów

Wiceminister aktywów państwowych potwierdził, że moduły kontenerowe szpitala tymczasowego, jak w Płocku, po ich wykorzystaniu w okresie pandemii koronawirusa, będą służyły dalej. Zapowiedział, że zostaną one przekazane Wojsku Polskiemu. - To nie będą stracone pieniądze. To będą bardzo mądrze wydane środki Skarbu Państwa - zapewnił Gryglas. Przyznał, iż Skarb Państwa zwróci środki, które zainwestował w budowę tymczasowej placówki PKN Orlen. Dodał, że szpitale tymczasowe, rezerwowe w całym kraju, budowane są w formule "Polacy dla Polaków".

"Epidemia na Mazowszu wcale jeszcze nie zwolniła"

Wojewoda mazowiecki ocenił, że oddanie do użytku szpitala tymczasowego w Płocku to dobry dzień, gdyż placówka ta jest potrzebna w walce z pandemią koronawirusa. Zwrócił uwagę, że "wysiłek bardzo wielu organizacji, instytucji jest ogromny", a cała służba zdrowia jest "postawiona na najwyższym poziomie gotowości, również na Mazowszu". Jak wyliczył, w województwie tym pracuje na rzecz pacjentów covidowych ponad 5 tys. łóżek szpitalnych, co oznacza ogromny wysiłek, kilkudziesięciu, czy może nawet prawie stu szpitali, które wyodrębniły miejsca dedykowane tym właśnie pacjentom.

Posłuchaj
00:28 10771053_3.mp3 Konstanty Radziwiłł o budowie szpitala tymczasowego w Płocku (IAR)

- Około 3 tys. chorujących cały czas na Mazowszu, wymagających hospitalizacji, ponad 300 osób, które korzystają z leczenia przy pomocy sztucznej wentylacji, respiratorów, to dowód na to, że - z jedną rzeczą bym się nie do końca zgodził z panem ministrem - epidemia na Mazowszu wcale jeszcze nie zwolniła. Liczba zachorowań to nie jest to samo, co liczba zakażeń. Tu rzeczywiście mamy wyraźny spadek. Ale patrząc na liczbę hospitalizowanych, czyli tych najciężej chorych, niestety nie mamy spadku na razie - podkreślił Konstanty Radziwiłł.

Jak dodał wojewoda mazowiecki, dane te są odpowiedzią na pytanie, "czy rzeczywiście potrzebujemy kolejnej linii obrony", jaką są szpitale tymczasowe. Zaznaczył, że na Mazowszu, czyli w regionie z populacją mniej więcej średniej wielkości państwa europejskiego, w tej chwili przygotowywanych jest do oddania aż 8 tego typu placówek. - Z całą pewnością to działanie to nie tylko dobre ćwiczenie dla nas wszystkich, ale po prostu konieczność, żebyśmy mogli czuć się bezpieczni - ocenił Konstanty Radziwiłł.

Wkład państwowych spółek

Szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen oraz żołnierze WOT. Na 200 zapewnionych tam łóżek dla pacjentów z koronawirusem, 20 to łóżka z respiratorami.

Czytaj więcej
szczepionka 1200 shutterstock.jpg
Szczepionka przeciw COVID-19 coraz bliżej. Pfizer i BioNTech chcą dopuszczenia ich produktu na rynek

Wcześniej dyrektor WSzZ w Płocku zapowiadał, że szpital tymczasowy w Płocku po oficjalnym przekazaniu 1 grudnia przyjmie pierwszych pacjentów po kilku dniach. Uzasadnił, że czas ten jest potrzebny na przygotowanie odebranej placówki, np. ustawienie leków, zasłanie łóżek. Według Kwiatkowskiego, na początek w placówce tymczasowej ma zostać uruchomionych 46 łóżek - pozostałe będą uruchamiane zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Pod koniec października Ministerstwo Aktywów Państwowych podało, że spółki Skarbu Państwa, w tym KGHM, Lotos, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy i Węglokoks oraz właśnie PKN Orlen wybudują w całej Polsce szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19.

jp