Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 01.12.2020

Ameryka wycofuje żołnierzy, NATO zostaje. Szef sojuszu potwierdził dalszą misję w Afganistanie

NATO nie zamierza na razie wycofywać się z Afganistanu. Mówił o tym szef Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończeniu pierwszego dnia wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Dyskusja na temat dalszych losów misji w Afganistanie rozgorzała, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły, że z końcem roku wycofają do domu około dwóch tysięcy żołnierzy.

Podczas dyskusji ministrowie krajów członkowskich mieli zadeklarować, że wspierają toczące się w Afganistanie rozmowy pokojowe między rządem w Kabulu a talibami. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że NATO nie zamierza się z Afganistanu wycofywać ani zmieniać charakteru misji mimo nowych decyzji podjętych w Waszyngtonie.

Jens Stoltenberg 1200 PAP.jpg
"Cena może być bardzo wysoka". Szef NATO o zbyt pochopnym wycofaniu wojsk z Afganistanu

- Stany Zjednoczone zdecydowały się zredukować swoją obecność do 2,5 tysiąca żołnierzy, ale misja szkoleniowa NATO jest kontynuowana. Ponad połowa naszych sił to obecnie wojska spoza USA. Ministrowie zadeklarowali, że kraje NATO pozostają zaangażowane w misję i wspierają afgańskie siły w ich walce z terroryzmem - dodał Stoltenberg.

Biały Dom shutterstock 1200x660.jpg
Nowy układ sił w USA. Analityk PISM: zanim Waszyngton zajmie się światem musi się uporać ze sobą

Obecnie w Afganistanie służy około 11 tysięcy zagranicznych żołnierzy, w tym także Polacy. Mimo dzisiejszych deklaracji przyszłość misji NATO od maja stoi pod znakiem zapytania. Jeśli bowiem talibowie porozumieją się z afgańskimi władzami, to będzie to wówczas oznaczać, że od maja z Afganistanu mają wycofać się wszyscy zagraniczni żołnierze. Jednak powodzenie rozmów pokojowych nie jest przesądzone.

Posłuchaj
00:54 conatonato10771800_1.mp3 NATO na razie nie zamierza wycofywać się z Afganistanu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Ewentualne porozumienie rządu z talibami miałoby zakończyć trwającą od niemal dwóch dekad wojnę domową w Afganistanie. Politycy, eksperci i część Afgańczyków obawia się jednak, że wejście partyzantów w skład rządu może oznaczać odebranie części praw obywatelskich kobietom i powrót do surowych przepisów religijnych.

fc