Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 22.09.2010

Nowy sposób wyłaniania władz KRRiT

Do 8 listopada uczelnie akademickie mogą zgłaszać kandydatów do rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - ogłosiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Nowy sposób wyłaniania władz KRRiTfot. Redos, REPORTER/east news
Posłuchaj
  • Konkursy do rad nadzorczych KRRiT cz. 1
  • Konkursy do rad nadzorczych KRRiT cz. 2
  • Konkursy do rad nadzorczych KRRiT cz. 3
Czytaj także

Do końca listopada trwa natomiast termin zgłaszania kandydatów do rad nadzorczych w 17 rozgłośniach Polskiego Radia.

W środę w Dzienniku Ustaw ukazuje się rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o ogłoszeniu konkursu. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podkreślił, że jest to otwarcie nowego procesu wyłaniania władz spółek mediów publicznych.

Konkurs do rad

- Cały sposób wyłaniania tych władz jest zupełnie inny i można powiedzieć w historii 20-lecia polskiej demokracji jest to proces precedensowy. Różni się on od poprzednich tym, że kandydatów będą wyłaniały kolegialne ciała wyższych uczelni akademickich - powiedział Jan Dworak. Przewodniczący KRRiT dodał, że uczelni uprawnionych do zgłaszania kandydatów jest około 120.

Konkursy do rad nadzorczych mediów publicznych będą przebiegały w trzech etapach. W pierwszym - KRRiT dokona formalnej analizy zgłoszeń. W drugim przeprowadzi merytoryczną ocenę kandydatów, uwzględniając m.in. ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W trzecim etapie odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami.

Rozmowom będą się mogli przysłuchiwać akredytowani dziennikarze. KRRiT liczy, że do trzeciego etapu przejdzie mniej więcej trzykrotność potrzebnych członków rad nadzorczych czyli po 15 kandydatów jeśli chodzi o tak zwane duże radio i Telewizję Polską i około 12 do rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Jan Dworak jest przekonany, że do końca roku uda się wybrać rady nadzorcze w publicznym radiu i telewizji, a na początku przyszłego roku - rady nadzorcze regionalnych spółek radiowych. Kadencje dotychczasowych rad nadzorczych mediów publicznych wygasły 4 września. Będą one pełnić swoje obowiązki do chwili wyboru następców.

sm, Dorota Piotrowska