Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Konto Usunięte Konto Usunięte 21.12.2020

SDP nazywa okładkę dodatku do "GW" prowokacją. "Złamano podstawowe zasady etyki dziennikarskiej"

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oficjalnie zaprotestowało przeciwko zamieszczonej przez dodatek do "Gazety Wyborczej" grafice przedstawiającej Matkę Boską jako zwolenniczkę aborcji. Zdaniem SDP, publikacja jest prowokacją, która łamie zasady etyki dziennikarskiej oraz narusza prawo do wolności i poszanowania uczuć religijnych innych osób.

"CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko nadużywaniu zasady wolności słowa i wolności mediów czego wyjątkowo jaskrawym przykładem jest opublikowanie w weekendowym wydaniu »Wysokich Obcasów«, dodatku do »Gazety Wyborczej« (19/20.12.20), grafiki przedstawiającej wizerunek Matki Bożej jako zwolenniczki aborcji. Na tym wizerunku ma ona twarz zasłoniętą maseczką z błyskawicą - symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, oraz trzyma czarną parasolkę, która była symbolem demonstracji przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej
kościół f 1200.jpg
Mateusz Wyrwich o okładce "Wysokich Obcasów": tchórzliwy element walki z Kościołem

W ocenie CMWP SDP jest to prowokacja, która narusza prawo do wolności i poszanowania uczuć religijnych innych osób. "Publikacja łamie podstawowe zasady etyki dziennikarskiej, jaką jest zasada szacunku i tolerancji oraz poszanowania ludzkiej godności oraz praw i nie mieści się w standardach zachowań obowiązujących media" - stwierdza Centrum Monitoringu i Wolności Prasy.

Czytaj także:

"Ma to miejsce tuż przed Świętami Bożego Narodzenia"

W oświadczeniu zaznaczono, że "wolność środków masowego komunikowania nie ma charakteru absolutnego i musi mieścić się w ramach wytyczonych zarówno przez akty prawne, jak i etykę dziennikarską".

Za szczególnie nietaktowny uznano moment publikacji. "Ma to miejsce tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, które dla chrześcijańskiego kręgu kulturowego są afirmacją życia od poczęcia, a dla wielu, także niewierzących ludzi, są okazją do poszukiwania zgody i porozumienia. Opublikowana grafika z pewnością temu nie służy".

Czytaj więcej
Sakiewicz PR24 1200.jpg
"Treści wpisane w chrześcijaństwo mają zostać wymazane". Sakiewicz o tekście "Gazety Wyborczej"

CMWP SDP przypomniało też, że zgodnie z zasadami Światowej Karty Etyki Dziennikarskiej, publikowane przez dziennikarzy informacje lub opinie nie mogą przyczyniać się do wywoływania nienawiści lub uprzedzeń, zaś dziennikarz powinien dokładać starań, by nie ułatwiać szerzenia dyskryminacji.

jp/cmwp.sdp.p