Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 27.12.2020

Prof. Andrzej Horban: początek szczepień to przełom

Rozpoczął się krajowy program szczepień przeciwko koronawirusowi. Najpierw zostaną zaszczepieni medycy, później najstarsi seniorzy. - Początek szczepień to przełom - mówił w TVP Info prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

- Z punktu widzenia pracowników ochrony zdrowia to absolutnie jest to przełom -podkreślił Andrzej Horban. Przypomniał, że personel medyczny "żyje z pacjentami" w poczuciu zagrożenia swojego zdrowia. - Wszyscy chodzą w maskach, kombinezonach, zasłonach na twarz a mimo tego również dochodzi do zakażeń wśród personelu - dodał.


Posłuchaj
00:29 horban przełom.mp3 Prof. Andrzej Horban o szczepieniu pracowników ochrony zdrowia (IAR)

 

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Włodzimierz Gut: szczepienia pozwalają na normalniejsze życie

Wskazał, że w jego szpitalu, który od początku pracuje z pacjentami z covidowymi "właściwie 100 procent pracowników, nie tylko wszyscy pracownicy szpitala, ale również ludzie, którzy są na kontraktach, którzy z takich czy innych powodów przychodzą do szpitala, wszyscy chcą się zaszczepić".

Czytaj także:

- Dlatego, że wiedzą dokładnie czym jest tego typu choroba. Jest to ciężka choroba, u części osób kończąca się śmiercią. W związku z tym nie ma tutaj wyboru - zauważył prof. Horban.

Kapitan ostatni

- Ja jeszcze jestem przed szczepieniem, z tej prostej przyczyny, że nie jestem w grupie, poza wiekiem oczywiście, największego narażenia w szpitalu. Bo najbardziej narażone są jednak pielęgniarki i lekarze, którzy bezpośrednio dyżurują, pracują po kilka godzin z tymi pacjentami. Z punktu widzenia ordynatora, którym też jestem, to naprzykrzam się pacjentom dużo rzadziej. W związku z tym ja zaszczepię się jako ostatni pracownik szpitala - zapowiedział w niedzielę na antenie TVP Info.

niedzielski 663 twitt.jpg
Minister zdrowia: najważniejsze jest w tej chwili szczepienie "grupy zero"

Jak podkreślił, "kapitan szczepi się ostatni".

Decydująca grupa

Pytany co zrobić by zmienić sondaże, których uczestnicy deklarują zbyt mało liczną chęć do szczepień ocenił, że jeszcze należy trochę poczekać na wyniki szczepienia.

Posłuchaj
00:28 horban2.mp3 Prof. Andrzej Horban o kluczowym znaczeniu szczepień wśród seniorów (IAR)

 

- Ponieważ decydującą grupą, jeżeli chodzi o przebieg epidemii, bo to o to nam chodzi, nie do końca będą pracownicy ochrony zdrowia, tylko pacjenci, którzy chorują ciężko. Czyli grupa osób powyżej 60. roku życia. Proszę pamiętać, że w grupie osób powyżej 80. roku życia, z tych którzy zachorowali na COVID-19 umiera 20-25 proc. I to jest liczba olbrzymia. Szczepionka ratuje tym ludziom życie. Również w grupie osób powyżej 60. roku życia odsetek zgonów jest dość znaczny, to jest kilka procent, gdzieś do 15-20 proc. w grupie 75 lat i powyżej. To są naprawdę liczby olbrzymie - powiedział prof. Horban.

- W związku z tym, jeżeli chodzi o przebieg epidemii, a zwłaszcza liczbę zgonów i ciężki przebieg choroby, czyli pacjentów, którzy będą wymagali hospitalizacji, tlenoterapii i leczenia dość intensywnego, przełomem będzie dopiero leczenie ludzi, którzy są w wieku powyżej 60. roku życia. I tam statystyki wyglądają bardzo obiecująco, większość tych ludzi chce się szczepić - dodał.

fc