Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 04.01.2021

Akt oskarżenia przeciw Benjaminowi Netanjahu. Premierowi Izraela zarzuca się korupcję

Jak informuje agencja AP, izraelscy prokuratorzy wydali w niedzielę uzupełniony akt oskarżenia zawierający szczegółowe zarzuty przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu w sprawie korupcyjnej, czego domagali się jego adwokaci.

Netanjahu jest oskarżony o oszustwa, nadużycie władzy i przyjmowanie łapówek w trzech sprawach dotyczących korupcji. W jednej z nich Netanjahu jest oskarżony o to, że promował przepisy prawne warte setki milionów dolarów dla właściciela firmy telekomunikacyjnej Bezeq w zamian za pozytywne relacje na należącym do niej popularnym portalu informacyjnym Walla.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_Netanjahu_PAP.png
Kryzys w Izraelu. Parlament nie przyjął budżetu, potrzebne będą nowe wybory

315 incydentów

W odpowiedzi na prośbę prawników Netanjahu o więcej szczegółów izraelscy prokuratorzy opublikowali w niedzielę dokument, w którym twierdzą, że mają w aktach sprawy opisy 315 incydentów opisujących jego żądania, aby pojawiające się w portalu informacje były korzystniejsze dla niego i jego rodziny.

Napisali, że istnieją przesłanki, iż Netanjahu osobiście brał udział w 150 z tych incydentów. Stwierdzono, że prośby obejmowały poświęcenia więcej czasu lub znaczenia pozytywnym artykułom i programom o Netanjahu i jego rodzinie, zmiany nagłówków i złagodzenie, a nawet usunięcie niekorzystnych dla nich informacji. Incydenty obejmował również prośby Netanjahu o zamieszczanie negatywnych informacji i tekstów o jego politycznych rywalach.

W dokumencie wymieniono 315 incydentów, które obejmowały liczne prośby o opublikowanie pochlebnych artykułów i zdjęć żony Netanjahu, Sary, w celu ukrycia tekstów o jej kłopotliwych wydatkach i sprawach prywatnych rodziny Netanjahu oraz prób zdyskredytowania jego rywali. W dokumencie przytoczona jest też wypowiedź ówczesnego akcjonariusza firmy Bezeq, Shaula Elovitcha, wyrażająca obawy, że Netanjahu nie zatwierdzi lukratywnych transakcji biznesowych dla firmy, jeśli opublikowane zostaną niekorzystne dla niego materiały.

1200_Izrael_PAP.jpg
Tysiące osób protestowały przeciwko Netanjahu. Żądają dymisji premiera

Wznowienie procesu w przyszłym miesiącu

Na przykład w dniach 17-19 stycznia 2013 r. współpracownik Netanjahu przekonał Elovitcha do opublikowania informacji, że żona Naftalego Bennetta, szefa konkurencyjnej partii religijnej, pracowała w niekoszernej restauracji. Kilka tygodni później Netanjahu, za pośrednictwem tego samego współpracownika, naciskał na Wallę, aby usunęła krytyczne artykuły na temat koronkowej sukienki, którą jego żona nosiła przed zaprzysiężeniem nowego parlamentu, i zastąpiła je przychylnymi recenzjami. Portal wyraziła zgodę na oba żądania. Przy innej okazji Elovitch, na prośbę Netanjahu, nakazał Walli wstrzymanie transmisji na żywo z wiecu przeciwników Netanjahu podczas kampanii wyborczej w 2015 roku.

Proces Netanjahu rozpoczął się w zeszłym roku i ma zostać wznowiony w przyszłym miesiącu. Premier zaprzecza wszystkim stawianym mu zarzutom, mówiąc, że jest ofiarą polowania na czarownice zaaranżowanemu przez wrogie media, policję i prokuraturę.

ms