PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 09.01.2021

Bundesliga: ważne zwycięstwo Borussii Dortmund. Wicemistrzowie Niemiec gonią czołówkę tabeli

Borussia Dortmund pokonała na wyjeździe RB Lipsk 3:1. Dzięki wygranej podopieczni Edina Terzicia ponownie włączyli się do walki o czołowe lokaty w Bundeslidze - ich strata do prowadzącego Bayernu Monachium wynosi już tylko 5 punktów.
  • Borussia Dortmund zajmuje czwarte miejsce w tabeli Bundesligi
  • Zwycięstwo z RB Lipsk pozwoliło BVB odrobić po 3 pkt do Bayernu i Lipska i 2 pkt do Leverkusen
  • Dwa gole dla Borussii zdobył Erling Haaland. Norweg ma na koncie już 12 goli w tym sezonie Bundesligi (o 8 mniej od Roberta Lewandowskiego)

Rywalizacji Borussii z RB pikanterii dodawał fakt, że klub z Dortmundu po zwolnieniu Luciena Favre'a pragnął zatrudnić szkoleniowca rywali. Przed meczem Julian Nagelsmann tonował jednak nastroje. - Nie widzę powodu, by ktokolwiek w Lipsku się denerwował. Sytuacja z Dortmundem jest taka sama jak wtedy, gdy byłem w Hoffenheim. Nie ma potrzeby, bym teraz zmieniał klub. Mam swoje cele do osiągnięcia - oświadczył.

Robert Lewandowski dorównał brazylijskiej legendzie. As Bayernu bije kolejne rekordy

Niewiele zapowiadało efektowne zwycięstwo BVB. Ekipa z Zagłębia Ruhry zaczęła mecz ospale i bez błysku. W pierwszej połowie Borussia nie oddała nawet strzału na bramkę RB Lipsk. Żadnej dogodnej sytuacji nie stworzyli sobie również ich rywale i pierwsze 45 minut zakończyło się bezbramkowym remisem.

Po przerwie na Red Bull Arenie oglądaliśmy już zupełnie inne spotkanie. Dortmundczycy ruszyli do ataku od początku drugiej odsłony, tworząc sobie kilka niezłych sytuacji, głównie po stałych fragmentach gry. Pierwszą bramkę BVB przyniósł jednak kontratak - w 55. minucie skrzydłem urwał się Erling Haaland, zagraną przez niego piłkę w polu karnym musnął Marco Reus, a akcję precyzyjnym strzałem wykończył Jadon Sancho.

Na tym goście jednak nie poprzestali. Zespół z Dortmundu grał odważnie i na dużej intensywności, co zaowocowało kolejnymi szansami bramkowymi. W 65. minucie Haaland uderzył w poprzeczkę, a minutę później strzałem w słupek odpowiedział Dani Olmo. W 71. minucie Haaland już się nie pomylił i trafił na 2:0. 13 minut później Norweg "dobił" rywali golem na 3:0. Honorową bramkę dla RB Lipsk w doliczonym czasie gry strzelił jego rodak Alexander Sorloth.

Wygrana pozwoliła Borussii zmniejszyć dystans do czołówki niemieckiej ekstraklasy - Bayern Monachium i RB Lipsk przegrały swoje mecze, a Bayer Leverkusen zremisował. BVB zajmuje obecnie 4. miejsce w tabeli z dorobkiem 28 punktów. Prowadzący Bayern ma na koncie 33 "oczka".