Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Petar Petrovic 12.01.2021

Szwajcaria dopuściła szczepionkę Moderny, ponad tysiąc zgonów w Wlk. Brytanii. COVID-19 na świecie

Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic poinformował we wtorek, że zatwierdził szczepionkę firmy Moderna Inc. przeciwko COVID-19, po wcześniejszym dopuszczeniu preparatu Pfizer-BioNTech. Do końca lutego Szwajcarzy pozyskają 1,5 mln dawek szczepionek od tych firm. W Wielkiej Brytanii zaś w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1 243 zgony z powodu koronawirusa, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Tak relacjonowaliśmy wtorkowe (12.01) wydarzenia związane z pandemią.

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 90,4 mln ludzi na świecie, ponad 1,93 mln zakażonych zmarło.

Zapis relacji:
21:29

W ciągu ostatniej doby we Francji zanotowano 19 753 nowe zakażenia koronawirusem, o 3 582 więcej niż w ciągu poprzednich 24 godzin - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju od początku pandemii zakaziło się 2 806 590 osób, co pod względem infekcji SARS-CoV-2 stawia Francję na szóstym miejscu w świecie.

Przez ostatnie 24 godziny zanotowano też 362 zgony zakażonych osób. Łącznie we Francji na COVID-19 zmarły 68 802 osoby. Kraj ten zajmuje siódme miejsce w świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa.

W szpitalach przebywa obecnie 8 805 chorych-19, z czego 1350 na oddziałach intensywnej terapii.

21:27

Ukraiński minister zdrowia chce przedłużenia lockdownu. Obecne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa planowo mają zakończyć się 24 stycznia, jednak szef resortu przewiduje wzrost zachorowań.

Posłuchaj
00:53 10843452_1.mp3 Ukraina: minister zdrowia chce przedłużenia lockdownu. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Minister Maksym Stepanow zaznaczył, że o potrzebie trwającego od 8 stycznia lockdownu przekonany jest nie tylko on, ale też jego doradcy, wśród których są epidemiolodzy. Jak dodał, styczniowe święta - tzn. nowy rok i Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego - były na Ukrainie
obchodzone masowo i wiązały się z przemieszczaniem się ludności. Dlatego, zdaniem szefa resortu zdrowia, taki stan rzeczy może wpłynąć na liczbę nowych zakażeń.

20:09

Senat Berlina przyjął we wtorek zasadę 15 km, oznaczającą, że w przypadku tygodniowej zapadalności na infekcję koronawirusową, wynoszącej ponad 200 na 100 tys. mieszkańców, berlińczycy będą mogli przemieszczać się tylko do 15 km poza granice miasta.

Każdy, kto zlekceważy zasadę 15 km, musi się liczyć z grzywną. Berlińska policja będzie przeprowadzać wyrywkowe kontrole.

19:48

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1 243 zgony z powodu COVID-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju, i wykryto 45 533 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek brytyjski rząd.

Liczba zgonów jest prawie 2,5-krotnie wyższa niż w bilansie z poniedziałku, choć trzeba pamiętać, że bilanse obejmujące weekendy, czyli podawane w niedziele i poniedziałki, są najniższe w tygodniu, a niezarejestrowane zgony są uzupełniane w kolejnych dniach, zwłaszcza we wtorki i środy, stąd te są zwykle najwyższe. Niemniej bieżący bilans jest wyższy od tego z wtorku przed tygodniem o 413 i jest to piąty przypadek w ciągu siedmiu dni, gdy przekroczony jest poziom 1000 zgonów w ciągu doby.

W całym kraju z powodu COVID-19 zmarły dotychczas 83 203 osoby, z czego 72 685 w Anglii, 5 023 - w Szkocji, 3 997 - w Walii, a 1 498 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie. Więcej ich odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

Liczba nowo wykrytych zakażeń jest niższa o 636 od tej z poniedziałku, o ponad 15 tys. niższa niż w poprzedni wtorek; jest to najniższy dobowy bilans od 15 dni. W Anglii stwierdzono 41 121 nowych zakażeń, w Szkocji - 1875, w Walii - 1332, a w Irlandii Północnej - 1205.

19:31

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano największą od początku pandemii liczbę zmarłych z powodu koronawirusa - 155 osób, podał we wtorek resort zdrowia w Lizbonie.

Władze ministerstwa, przypominając, że dotychczasowy rekord wynosił 122 przypadki śmiertelne i został potwierdzony w poniedziałek. Resort zdrowia wskazał, że do wtorkowego popołudnia w Portugalii potwierdzono już w sumie 8 080 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Sprecyzował, że podczas ostatniej doby najwięcej zgonów zanotowano w aglomeracji Lizbony - 68.

Według statystyk służb medycznych Portugalii dynamika zakażeń wciąż jest najwyższa w północnych regionach. W całym kraju w ciągu minionych 24 godzin potwierdzono ponad 7,2 tys. infekcji, a łączna liczba przypadków zakażenia przekracza już 496,5 tys.

19:29

Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic poinformował we wtorek, że zatwierdził szczepionkę firmy Moderna Inc przeciwko COVID-19, po wcześniejszym dopuszczeniu preparatu Pfizer-BioNTech. Do końca lutego Szwajcarzy pozyskają 1,5 mln dawek szczepionek od tych firm.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

"Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości, Swissmedic tymczasowo dopuścił do użytku w Szwajcarii szczepionkę Moderna, która jest oparta na mechanizmie mRNA" - oświadczył regulator. Swissmedic zatwierdził wcześniej szczepionkę amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech.

18:31

Rosyjscy kosmonauci, którzy w kwietniu br. polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przyjęli pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Jak podały we wtorek służby prasowe Centrum Przygotowań Kosmonautów, zaszczepiła się załoga zasadnicza i rezerwowa.

W skład głównej załogi rosyjskiej, która ma wyruszyć na ISS w kwietniu na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-18, wchodzą: Oleg Nowicki, Piotr Dubrow i Siergiej Korsakow. Załogę rezerwową stanowią: Artiemiew, Anton Szkaplerow i Dmitrij Pietielin. Prócz kosmonautów szczepieni przeciwko SARS-CoV-2 są pracownicy Centrum Przygotowań Kosmonautów, którzy bezpośrednio pracują z załogami podczas szkoleń przed lotem.

17:58

616 osób zmarło we Włoszech minionej doby na COVID-19, potwierdzono 14 242 kolejne zakażenia koronawirusem - podało we wtorek tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano 141 tys. testów. W porównaniu z poniedziałkiem wzrosła liczba zgonów i nowych infekcji.

Posłuchaj
00:51 10843267_1.mp3 Włochy: koronawirus: znaczny wzrost zgonów, więcej hospitalizowanych. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Bilans zmarłych od początku pandemii w kraju wzrósł do 79 819. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wynosi około 2,3 mln. Ozdrowiencow jest już 1,6 mln.

Co najmniej 570 tys. osób jest obecnie zakażonych. Do tej pory we Włoszech zaszczepiono ponad 731 tys. osób.

17:57

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba wypowiedział się we wtorek przeciwko wykorzystaniu w jego kraju rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19, nawet jeśli zostałaby potwierdzona jej skuteczność. Ocenił, że jej "możliwości propagandowe" są większe od jej skuteczności.

- Rosja nie dba o zdrowie Ukraińców, dba o narzucanie swoich propagandowych sztamp i ideologii poprzez dostawę szczepionki - powiedział Kułeba.

17:18

W Bawarii od przyszłego poniedziałku noszenie masek FFP2 w lokalnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym będzie obowiązkowe. Rząd kraju związkowego zdecydował o tym we wtorek w Monachium - informuje agencja dpa.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Bawarii odnotowano 1740 nowych infekcji - prawie o 500 mniej niż tydzień temu.

17:03

Nie tylko papież Franciszek, ale i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Jego osobisty sekretarz abp Georg Gaenswein powiedział agencji CNA we wtorek, że Benedykt XVI zrobi to, "gdy tyko szczepionka będzie dostępna".

Ostatnia audiencja Benedykta XVI Ostatnia audiencja Benedykta XVI

Emerytowany papież ma 93 lata i mieszka w rezydencji w Ogrodach Watykańskich.

17:01

Od piątku podróże do Anglii tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Rząd w Londynie już wcześniej ostrzegał, że zmienią się zasady, ale teraz sprecyzował termin. Badanie będzie musiało zostać zrobione najpóźniej na 72 godziny przed przybyciem do kraju.

Od czwartej rano w piątek bez wyniku testu nie wejdziemy już na pokład samolotu czy na prom. Ponadto już po drugiej stronie angielska służba graniczna będzie przeprowadzać wyrywkowe kontrole. Przybyszom grozi mandat w wysokości przynajmniej pół tysiąca funtów. Dotyczyć to będzie też jadących do kraju Brytyjczyków. To dodatkowe zabezpieczenie, bo i tak, nawet pokazawszy negatywny test przybysze będą musieli przejść przez dziesięciodniową kwarantannę.

16:30

W Szwecji liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła od piątku o 17 395, przekraczając we wtorek pół miliona (506 866). W tym okresie odnotowano 234 zgony na COVID-19, ich łączna liczba to 9 667. 

Jak podał Urząd Zdrowia Publicznego, w Szwecji do wtorku przeciwko COID-19 zaszczepiono ok. 80 tys. osób (0,8 proc. ludności). Priorytetową grupą są pensjonariusze domów opieki, ale na skutek próśb środowiska lekarskiego, w niektórych regionach zezwolono, by szczepieniami został objęty także personel medyczny.

Szwecja otrzymała dotychczas ok. 160 tys. dawek szczepionek Pfizer/BioNTech. Wiele regionów magazynuje szczepionki na drugą dawkę, choć mają je zapewnić kolejne dostawy.

16:07

Na Białorusi wprowadzono ułatwienia dla ludzi którzy muszą przechodzić samoizolację w związku z koronawirusem. Teraz nie muszą brać zwolnień lekarskich - wystarczy zgoda pracodawcy.

Pracodawca musi jednak wskazać miejsce, gdzie pracownik będzie przechodzić kwarantannę. Za omówiony wcześniej czas nieobecności w pracy pracownik ma dostawać wynagrodzenie

15:53

W 2020 r. w Wielkiej Brytanii zmarło prawie 697 tys. osób - o prawie 91 tys. więcej niż należało się spodziewać na podstawie liczby zgonów z ostatnich pięciu lat. To oznacza, że zgonów było o 15 proc. więcej niż się spodziewano i jest to w ujęciu procentowym najwyższy taki wzrost od 1940 r., gdy przyczyną wyjątkowo dużej liczby dodatkowych zgonów była II wojna światowa.

Wprawdzie na razie nie ma dokładnych danych dla całego Zjednoczonego Królestwa, ale dane z Anglii i Walii wyraźnie pokazują, że COVID-19 był przyczyną zdecydowanej większości zgonów w stosunku do prognozowanej liczby.

W Anglii zanotowano w 2020 r. prawie 575,5 tys. zgonów, co jest wzrostem o 71,7 tys. - czyli o 14,2 proc. - w stosunku do średniej z poprzednich pięciu lat. Spośród wszystkich zgonów, w przypadku 76 610 w akcie zgonu wpisano Covid-19 jako kluczowy czynnik przyczyniający się do śmierci, nawet jeśli nie został przeprowadzony test na obecność koronawirusa. To 13,3 proc. wszystkich zgonów.

Podobne proporcje są w Walii, gdzie nastąpiło 37,8 tys. zgonów, o 3945 - czyli o 11,7 proc. - więcej niż średnia z pięciu poprzednich lat. Covid-19 wpisano na 4963 aktach zgonu, co stanowi 13,1 proc. wszystkich.

15:51

W okresie pandemii COVID-19 z Portugalii wyjechało blisko 1,3 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. Większość z nich udała się do sąsiedniej Hiszpanii, wykorzystując zapotrzebowanie na personel medyczny w tym kraju.

"Pielęgniarki i pielęgniarze, którzy w tym roku wyjechali za granicę, zasilili szeregi pracujących tam już ponad 20 tys. Portugalczyków wykonujących ten zawód" - napisała we wtorkowym komunikacie Izba Pielęgniarstwa (OE) Portugalii.

14:59

Francja wydłuża godzinę policyjną w dwóch departamentach Var i Drôme znajdujących się w okolicach Lyonu i Marsylii. Przemieszczanie się będzie tam zakazane od 18.00 do 6.00 rano.

Tym samym zaostrzone przepisy godziny policyjnej wprowadzono już w jednej czwartej francuskich departamentów. W pozostałych poruszanie się poza domem jest zakazane od 20.00. Przepisy te mają obowiązywać co najmniej do 20 stycznia.

14:58

Aby otrzymać szczepionki przeciwko COVID-19 szybciej i w większej ilości, Izrael zapłacił za nie ponad jedną trzecią więcej niż Unia Europejska i Stany Zjednoczone - wynika z danych, które podał w poniedziałek wieczorem publiczny nadawca Kan.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Izraelski rząd postawił sobie za cel zaszczepienie ponad pięciu z 9,3 milionów obywateli do końca marca. Średni koszt dwóch wymaganych dawek szczepionek, które Izrael kupił już od firm farmaceutycznych Pfizer/BioNtech i Moderna, ma wynosić 47 dolarów.

"Washington Post" poinformował w grudniu, że USA zapłaciły 19,5 dolara za jedną dawkę preparatu produkcji Pfizer/BioNTech, a UE 14,76 dolara. W przypadku szczepionek Moderny kwoty wynosiły odpowiednio 15 i 18 dolarów.

Oznaczałoby to, że w Stanach średni koszt dwóch dawek szczepionki obu firm wynosił 34,5 dolara, a w UE 31,76 - w porównaniu do 47 dolarów w Izraelu.

14:56

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn chce rygorystycznych zasad wjazdu do Niemiec, aby spowolnić rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa. W poniedziałek jego resort wysłał projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie do innych ministerstw.

Jest w nim mowa o obowiązku przeprowadzenia testu przez wszystkich podróżnych z krajów, w których te dwie nowe mutacje już szerzą się - pisze we wtorek portal tygodnika "Spiegel", który poznał treść rozporządzenia.

Rozporządzenie dotyczy przede wszystkim podróżujących z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Republiki Południowej Afryki, ponieważ w tych krajach szerzą się nowe, szybko rozprzestrzeniające się mutacje wirusa. Od 14 stycznia pasażerowie z tych państw mogą wjeżdżać do Niemiec tylko z nowym negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Surowa zasada, którą linie lotnicze powinny sprawdzić przy odprawie, dotyczy również wszystkich krajów, w których tzw. siedmiodniowa zapadalność na koronawirusa wynosi powyżej 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

14:43

Komisja Europejska zakończyła rozmowy z firmą Valneva w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Umowa, która ma być sfinalizowana w tym tygodniu przewiduje dostawy do 60 milionów dawek szczepionek.

To ósma firma, z którą Komisja Europejska prowadziła negocjacje na dostawy szczepionek do Unii w imieniu państw członkowskich. - Ważne, aby wszystkie państwa członkowskie miały jak największy dostęp do szczepionek pomagających chronić ludzi w Europie i nie tylko - skomentowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Dodała, że porozumienie z Valnevą uzupełnia wachlarz szczepionek zakontraktowanych przez Komisję.

Posłuchaj
00:55 10842833_1.mp3 KE zakończyła rozmowy z Valnevą ws szczepionek przeciw COVID-19. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
13:59

Boris Johnson nie złamał prawa ani rządowych wytycznych, jeżdżąc na rowerze w odległości 7 mil od domu - zapewniło biuro brytyjskiego premiera.

Dziennik "Evening Standard" podał w poniedziałek, że Johnson w niedzielę po południu był widziany na rowerze w Parku Olimpijskim w Stratford we wschodniej części Londynu, który znajduje się nieco ponad 7 mil (ponad 11 km) od jego rezydencji na Downing Street - a także, że był zaniepokojony ilością osób, które tam przebywały.

Ale w związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy Johnson sam nie złamał rządowych wytycznych w związku z lockdownem, które mówią, że dopuszczalne jest wyjście z domu raz dziennie w celu ćwiczeń fizycznych, ale nie należy wyjeżdżać poza swoje okolice. Wyjaśnione w nich jest, że pozostawanie w okolicy oznacza pozostawanie w wiosce, miejscowości lub części miasta, w której się mieszka. Opozycyjna Partia Pracy zarzuciła Johnsonowi, że stosuje podwójne standardy nie przestrzegając zaleceń, które sam wydaje.

Rzecznik Johnsona powiedział we wtorek, że jakiekolwiek sugestie, iż złamał on wytyczne są nieprawdziwe, ale nie odpowiedział na pytanie, czy premier samodzielnie przejechał z Downing Street do Parku Olimpijskiego, czy też został tam podwieziony.

13:57

W Unii Europejskiej powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach przeciw Covid-19, oparty na regularnych sprawozdaniach państw członkowskich. System "będzie działać od przyszłego tygodnia" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.

Jak powiedział r zecznik KE Stefan De Keersmaecker, od strony technicznej za system odpowiada Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). - Będzie to działać od przyszłego tygodnia. Ale na tym etapie nie możemy podać więcej informacji ani danych - zaznaczył.

ECDC przekazało PAP, że jak dotąd nie powstał żaden oficjalny system systematycznego nadzoru i monitorowania szczepień, który gromadziłby dane liczbowe ze wszystkich państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

13:57

W Hiszpanii do wtorku zanotowano ponad 70 przypadków infekcji szczepem koronawirusa, który został wykryty w grudniu w Wielkiej Brytanii i przyczynił się do nasilenia tam epidemii Covid-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia w Madrycie.

Cytujący we wtorek hiszpański resort zdrowia portal “Redaccion Medica” wskazuje, że służby sanitarno-epidemiologiczne nie spodziewają się zagrożenia ze strony brytyjskiego wariantu koronawirusa, oczekują jednak, że do początku lutego epidemia “znacząco” się nasili.

Służby medyczne spodziewają się w ciągu najbliższych trzech tygodni w Hiszpanii nienotowanej wcześniej liczby zgonów w związku z Covid-19, a także rekordowo wysokiej liczby pacjentów z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii.

Najwyższy poziom zagrożenia zakażeniem SARS-CoV-2 występuje obecnie na terenie 15 z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich oraz Asturii. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Katalonii, Madrycie, Kastylii-La Manchy oraz na Balearach. W regionach tych na 100 tys. mieszkańców przypada prawie 600 zakażonych.

13:56

Branża turystyki zimowej we Włoszech, ponosząca miliardowe straty z powodu zablokowania sezonu przez pandemię, może już się nie podnieść - ostrzegli we wtorek przedstawiciele władz górskich regionów kraju. Zaapelowali do rządu o natychmiastowe wsparcie dla tego sektora.

W apelu skierowanym do rządu Giuseppe Contego reprezentanci władz regionalnych odpowiedzialni za turystykę podkreślili, że branża "cierpi z powodu braku wpływów w wysokości miliardów euro i grozi jej to, że po zakończeniu kryzysu epidemicznego nie będzie miała już siły się podnieść".

- Dlatego konieczne jest wprowadzenie natychmiastowych i proporcjonalnych kroków wsparcia dla firm i pracowników sezonowych - zaznaczono.

Apel ma związek z rozważaną obecnie przez Radę Ministrów hipotezą dalszego przełożenia otwarcia stoków i wyciągów narciarskich, obecnie planowanego na 18 stycznia.

13:09

Sytuacja kryzysowa w Kalifornii pogłębia się. Władze przyznają, że przegrywają walkę z epidemią, a dla zakażonych COVID-19 nie ma miejsca w szpitalach. 

13:06

Obowiązek przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Anglii wejdzie w życie w najbliższy piątek o godz. 4 rano - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.

Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem, a jego brak będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów. Jak podkreślono, test nie zwalnia z obowiązku izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu. 

12:58

Maski, które pomagają uratować życie podczas pandemii koronawirusa, stanowią śmiertelne zagrożenie i pułapkę dla dzikich zwierząt, ptaków i stworzeń morskich, które wplątują się w porzucone maski lub je zjadają. Pandemicznych śmieci przybywa w oszałamiającym tempie.

12:43

Posłuchaj
00:54 10842363_1.mp3 Włoski rząd wobec pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej zapowiada zaostrzenie od 16 stycznia restrykcji sanitarnych. Relacja Piotr Kowalczuk (IAR)

 

12:20

Włoski rząd wobec pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej zapowiada zaostrzenie od 16 stycznia restrykcji sanitarnych. Najdalej we czwartek wydany zostanie dekret w tej sprawie.

Znacznie zaostrzone będą kryteria podziału włoskich regionów na strefy, w których obowiązują różne restrykcje. Zależy on od współczynnika reprodukcji koronawirusa, który wskazuje, ile osób statystycznie zaraża jeden zakażony.

Do strefy czerwonej, w której obowiązuje niemal całkowity lockdown, trafią regiony, w których współczynnik ten wynosi 1,25. Obecnie to jeden i pół. Gdy wartość wskaźnika będzie niższa niż jeden, wszystkie sklepy, punkty usługowe i restauracje będą mogły być otwarte, choć tylko do 18.00.

12:18

Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Chorego napisał, że pandemia ujawniła "nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym". Wyraził uznanie dla wszystkich opiekujących się chorymi.

Hasłem XXIX Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego, są słowa z Ewangelii według świętego Mateusza: "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi".

W ogłoszonym we wtorek orędziu papież napisał: "Nasze myśli kierujemy w szczególności do tych, którzy na całym świecie cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa. Wobec wszystkich, zwłaszcza najuboższych i odsuniętych na margines, wyrażam swoją duchową bliskość, zapewniając o trosce i miłości Kościoła".

Podkreślił, że wobec potrzeby bliźniego Jezus przedstawia wzór zachowania całkowicie przeciwny obłudzie i proponuje, by "zatrzymać się, wysłuchać, nawiązać bezpośrednią i osobistą relację z drugim człowiekiem, poczuć dla niego czy dla niej empatię i wzruszenie, zaangażować się w jego cierpienie do tego stopnia, by zatroszczyć się o niego w posłudze".

Jak zaznaczył, doświadczenie choroby sprawia, że odczuwa się bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka, ponieważ niepewność, strach, a niekiedy przerażenie przenikają umysł i serce.

12:18

W związku z nowymi przypadkami Covid-19 władze chińskiego miasta Langfang tygodniową kwarantannę domową i plan przebadania wszystkich 4,9 mln mieszkańców. To kolejne objęte lockdownem miasto w otaczającej Pekin prowincji Hebei.

Wykrywane codziennie nowe lokalne zakażenia w pobliżu stolicy wywołują obawy o kolejną falę pandemii w kraju, w którym koronawirus od wielu miesięcy utrzymywany jest zasadniczo pod kontrolą.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono 55 nowych zachorowań na Covid-19, w tym 42 przypadki lokalne. 40 z nich wykryto w prowincji Hebei, a po jednym – w Pekinie i prowincji Heilongjiang na północnym-wchodzie kraju – podała we wtorek państwowa komisja zdrowia.

Zgłoszono również 81 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem, w tym 71 infekcji lokalnych – wynika z dobowego sprawozdania komisji. Zakażeni bez objawów nie są w Chinach zaliczani do „potwierdzonych przypadków” Covid-19.

Władze Langfangu ogłosiły we wtorek, że wszyscy mieszkańcy zostaną poddani siedmiodniowej kwarantannie domowej i przebadani na koronawirusa. Wcześniej lockdown wprowadzono już w stolicy prowincji Hebei, liczącym 11 mln mieszkańców mieście Shijiazhuang, gdzie wykryto ostatnio najwięcej zachorowań.

11:24

Właściciele kawiarni i siłowni w Korei Południowej składają pozwy przeciwko tamtejszym władzom, żądając odszkodowań za straty w związku z wprowadzeniem ograniczeń pandemicznych.

W Seulu południowokoreańskie władze pozwali dziś właściciele siłowni, zrzeszeni w jednym ze stowarzyszeń branżowych. Żądają oni odszkodowań o równowartości 4600 dolarów amerykańskich dla każdej firmy.

Właściciele siłowni i klubów fitness przekonują, że w ubiegłym roku w Seulu zakażenia koronawirusem w tych miejscach stanowiły zaledwie 0,64 setnych procent całej liczby zakażeń COVID-19 w południowokoreańskiej stolicy. Ich zdaniem, wprowadzane przez władze ograniczenia pandemiczne uderzające w te branże nie mają naukowych podstaw.

W dzisiejszym pozwie zażądano przedstawienia wyników badań, które potwierdziłyby wysokie ryzyko zakażenia w siłowniach i klubach fitness.

11:21

Minister pracy Niemiec Hubertus Heil sprzeciwił się ewentualnemu wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi dla pracowników domów spokojnej starości i domów opieki. Jego zdaniem należy przekonywać te osoby o niezbędności zaszczepienia się.

- Spekulowanie na temat obowiązku szczepień jest w tej chwili nie na miejscu. Chcę przede wszystkim akceptacji szczepień. Chodzi teraz o wyjaśnianie, jak ważne jest zaszczepienie się - powiedział Heil w porannym programie informacyjnym "Fruehstart" telewizji RTL i ntv. Dodał, że personel opiekuńczy i medyczny trzeba do tego zachęcać.

Podjęcie debaty w sprawie obowiązkowych szczepień dla pracowników placówek opiekuńczych postulował wcześniej tego samego dnia w programie "Morgenmagazin" niemieckiej telewizji publicznej ZDF premier krajowy Bawarii i przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Soeder.


- Musimy rozważyć, czy powinniśmy szczególnie zwiększyć ochronę szczególnie zagrożonych sfer, a takimi są domy spokojnej starości i domy opieki - powiedział Soeder. Według niego trzeba o tym dyskutować, skoro słyszy się i czyta, że zaszczepić chce się tam tylko niewielka część pracowników. - Powinna się tym zająć Niemiecka Rada Etyki - zaznaczył lider CSU.

10:58

Malezyjski król Abdullah Sultan Ahmad Shah ogłosił we wtorek stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Oznacza to zawieszenie parlamentu i wyborów oraz daje premierowi możliwość rządzenia za pomocą dekretów.

Jako główną przyczynę wprowadzenia stanu wyjątkowego podano bezprecedensowo wysoką liczbę zakażeń koronawirusem. Krok ten jest jednak zaskoczeniem, ponieważ premier Muhyiddin Yassin nie wspomniał o takiej możliwości, ogłaszając w poniedziałek lockdown na terenie większości kraju. Decyzja zapadła w poniedziałek wieczorem, po spotkaniu Muhyiddina z królem Abdullahem.

- Ogłoszenie przez króla stanu wyjątkowego nie jest przewrotem wojskowym, nie zostanie wprowadzona godzina policyjna – podkreślił w wystąpieniu szef rządu, próbując uspokoić nastroje wśród zaskoczonych Malezyjczyków.

Pałac przekazał, że decyzja została podjęta na podstawie danych pokazujących, że sytuacja epidemiczna w kraju jest “krytyczna”, a służba zdrowia mierzy się z dużymi wyzwaniami logistycznymi. Ten sam powód podano jako uzasadnienie wprowadzenia od środy dodatkowych ograniczeń w poruszaniu się i działalności gospodarczej. Jak poinformował we wtorek pałac, stan wyjątkowy ma potrwać do 1 sierpnia, ale może zostać skrócony w zależności od liczby zakażeń. W tym czasie posiedzenia parlamentu będą zawieszone, nie będą mogły się odbyć żadne wybory, a premier będzie administrował krajem za pomocą dekretów.

10:57

Międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który ma zbadać genezę koronawirusa, poleci w czwartek do Wuhanu – ogłosiło chińskie MSZ. WHO zapewnia, że celem śledztwa nie jest poszukiwanie winnych wybuchu pandemii.

Eksperci WHO polecą w czwartek z Singapuru do Wuhanu – oświadczył rzecznik MSZ Zhao Lijian na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie.

W Wuhanie pod koniec 2019 roku odnotowano pierwsze zachorowania na Covid-19. Krytycy zarzucali chińskim władzom próby ukrycia epidemii w jej początkowym stadium oraz utrudniania śledztwa dotyczącego genezy koronawirusa.

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan zapewnił w poniedziałek, że misja 10-osobowego zespołu ekspertów w Chinach to sprawa nauki, a nie polityki. - Zrozumienie źródeł choroby nie polega na znalezieniu kogoś, kogo można obwinić – powiedział na konferencji prasowej w Genewie.

Wyjaśnił, że chodzi o poszukiwanie naukowych odpowiedzi na temat tego, jak koronawirus przekroczył barierę gatunkową i przeniósł się ze zwierząt na ludzi. - Zrozumienie tego punktu styczności jest absolutnie konieczne. Szukamy odpowiedzi, a nie winowajców i ludzi, których można by obarczyć odpowiedzialnością – zaznaczył, cytowany przez agencję AFP.

10:21

Stan wyjątkowy obowiązujący już w Tokio i okolicach ze względu na pandemię Covid-19 zostanie rozszerzony na prefektury Osaka, Kioto i Hyogo, gdzie również rosną liczby infekcji – powiedział kolegom z partii premier Japonii Yoshihide Suga.

Suga oświadczył na zebraniu kierownictwa Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), że zamierza podjąć „szybką decyzję” w sprawie rozszerzenia stanu wyjątkowego na te trzy prefektury zachodniej Japonii – podała agencja Kyodo, powołując się na niewymienionego z nazwiska posła LDP.

Według źródeł rządowych japońskiej agencji Suga planuje ogłosić rozszerzenie stanu wyjątkowego w środę. Rozważane jest objęcie nim również prefektur Gifu i Aichi w środkowej części kraju. Obecnie stan wyjątkowy obowiązuje w Tokio i sąsiednich prefekturach Chiba, Kanagawa i Saitama.

W czasie stanu wyjątkowego mieszkańcy wzywani są do pozostawania w domach tak długo, jak to możliwe, a bary i restauracje proszone są o skrócenie czasu pracy. W przeciwieństwie do praktyk stosowanych w wielu innych krajach w Japonii nie przewidziano kar za niepodporządkowanie się zaleceniom.

09:54

Na Ukrainie liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 20 tysięcy. Minionej doby zmarło 184 zainfekowanych, zwiększając bilans przypadków śmiertelnych do 20 019 - poinformowało ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju.

Od początku epidemii na Ukrainie wykryto 1 124 430 zakażeń SARS-CoV-2, 812 368 osób uznano za wyzdrowiałe. Przeprowadzono ponad 5,8 mln testów PCR na obecność koronawirusa w organizmie.

Poprzedniego dnia potwierdzono 5116 infekcji, wyzdrowiało 15 951 osób, a ponad tysiąc pacjentów hospitalizowano - przekazał minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Przeprowadzono prawie 42 tys. testów, w tym niemal 24 tys. metodą PCR.

09:46

Otrzymaliśmy wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego; będzie on rozpatrywany w przyspieszonym trybie - podała Europejska Agencja Leków (EMA). Opinia o szczepionce może być wydana 29 stycznia.

EMA wydaje niewiążące opinie w sprawie szczepionek. Ostateczną zgodę na dopuszczenie ich do obrotu w UE podejmuje Komisja Europejska.

Jeśli preparat AstraZeneca zostanie zatwierdzony, będzie trzecią szczepionką przeciw Covid-19 dopuszczoną do użytku w Unii Europejskiej. 21 grudnia EMA zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki firm Pfizer i BioNTech, a 6 stycznia - substancji firmy Moderna.

09:45

Dwa goryle w ogrodzie zoologicznym w San Diego w USA uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował w poniedziałek gubernator Kalifornii Gavin Newsom. To pierwszy znany przypadek przeniesienia SARS-CoV-2 na małpy człekokształtne.

Newsom wyjaśnił, że źródło infekcji u goryli jest nadal badane w celu ustalenia, czy wirus został przeniesiony między zwierzętami, czy z ludzi na małpy. Obecnie podejrzewa się, że zwierzęta zaraziły się koronawirusem od jednego z pracowników zoo, który Covid-19 przechodził bezobjawowo.

Testy u goryli na obecność koronawirusa zostały przeprowadzone po tym, jak stwierdzono u nich objawy typowe dla Covid-19. Pracownicy zoo zapewniają, że wcześniej na terenie ogrodu zoologicznego przestrzegane były wszelkie obostrzenia epidemiczne.Z powodu pandemii koronawirusa w rosyjskim Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie odwołano w tym roku tradycyjne zanurzanie się w przeręblach w zbiornikach wodnych. Obrzęd ten związany jest z prawosławnym świętem Chrztu Pańskiego, obchodzonym 19 stycznia.

To jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Do tradycji należy w tym dniu trzykrotne zanurzenie się w lodowatej wodzie, w przerębli w kształcie krzyża, co symbolizuje oczyszczenie się z grzechów.

Jednak władze sanitarne w Kraju Chabarowskim oświadczyły we wtorek, że nie jest możliwe zapewnienie i skontrolowanie odpowiednich wymogów w namiotach, gdzie wierni przygotowują się do obrzędu, tak by zapobiec zakażeniu koronawirusem. W regionie rośnie w ostatnim czasie liczba ciężkich przypadków Covid-19.

09:29

Dwa goryle w ogrodzie zoologicznym w San Diego w USA uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował w poniedziałek gubernator Kalifornii Gavin Newsom. To pierwszy znany przypadek przeniesienia SARS-CoV-2 na małpy człekokształtne.



Newsom wyjaśnił, że źródło infekcji u goryli jest nadal badane w celu ustalenia, czy wirus został przeniesiony między zwierzętami, czy z ludzi na małpy. Obecnie podejrzewa się, że zwierzęta zaraziły się koronawirusem od jednego z pracowników zoo, który Covid-19 przechodził bezobjawowo.

Testy u goryli na obecność koronawirusa zostały przeprowadzone po tym, jak stwierdzono u nich objawy typowe dla Covid-19. Pracownicy zoo zapewniają, że wcześniej na terenie ogrodu zoologicznego przestrzegane były wszelkie obostrzenia epidemiczne.

09:10

W Belgii jest coraz więcej osób, które chcą się zaszczepić na koronawirusa - informuje dziennik "Le Soir". Z sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytety w Leuven, Brukseli i Gandawie wynika, że chęć zaszczepienia zadeklarowało 77 procent badanych.

Sondaż wykazał też, że 13 procent jeszcze się waha, a 10 procent Belgów zdecydowanie jest przeciwko szczepieniom.

W najnowszym badaniu podejście Belgów jest bardziej entuzjastyczne w porównaniu z badaniem przeprowadzonym przed miesiącem przez belgijski instytut zdrowia. Wtedy chęć zaszczepienia zadeklarowało 59 procent.

09:09

Od piątku osoby podróżujące do Nowej Zelandii będą musiały okazać negatywny wynik testu na koronawirusa - poinformowały nowozelandzkie władze. Test nie zwolni podróżnych z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Nowe ograniczenia mają związek z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w wielu krajach na świecie oraz z szerzeniem się nowych szczepów wirusa. Jak podkreślił minister ds. Covid-19 Chris Hipkins, Nowa Zelandia, która wyeliminowała transmisję wirusa na swoim terytorium, nie może stracić czujności.

Ograniczenia będą dotyczyć podróżnych z niemal wszystkich krajów poza Australią i niektórymi krajami z regionu Pacyfiku. Będą dotyczyć także pasażerów przesiadających się w Nowej Zelandii. Test musi być zrobiony na 72 godziny przed przyjazdem. Dopuszczone są jedynie testy PCR i antygenowe. Z obowiązku okazania wyniku testu nie zostaną zwolnione osoby zaszczepione przeciw Covid-19. Przybywający do kraju nadal będą poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

09:07

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 12 802 zakażenia koronawirusem i 891 zgonów - poinformował we wtorek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 933 826, a zmarłych do 41 577.

Do poniedziałku przed południem zaszczepiono w Niemczech przeciwko Covid-19 co najmniej 613 347 osób, choć jeszcze w piątek było to niecałe pół miliona - poinformował RKI. Wskaźnik szczepień wynosi obecnie 7,4 na 1000 mieszkańców.

09:00

376 051 - tyle do poniedziałku wyniósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu doby w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły 2043 osoby.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów świata. Na drugim miejscu jest Brazylia (ponad 200 tysięcy) oraz Indie (ponad 150 tysięcy). W Europie najwięcej osób zmarło w Wielkiej Brytanii (ponad 82 tysiące).

Stany Zjednoczone przodują także pod względem liczby wykrytych przypadków SARS-CoV-2 z ich liczbą przekraczającą 22,6 mln. Za nimi są Indie (ponad 10,4 mln) oraz Brazylia (ponad 8,1 mln).

09:00

Co najmniej 100 tysięcy osób zaszczepiło się we Włoszech przeciwko koronawirusowi poza kolejką - podaje dziennik "La Repubblica". Wyjaśnia, że są wśród nich krewni pracowników służby zdrowia, adwokat, księża, lokalni politycy.

Do tej pory we Włoszech zaszczepiono, według oficjalnych danych, ponad 654 tysiące osób. Na tym etapie kampanii preparat mogą otrzymać zgodnie z planem tylko pracownicy służby zdrowia oraz osoby starsze przebywające w domach opieki i ich personel. Ale są to nie tylko one, bo - jak ujawnia rzymski dziennik - masowo zaszczepione zostały osoby spoza tych kategorii, które na razie nie mają do tego prawa.

Gazeta informuje na pierwszej stronie, że karabinierzy ze specjalnej komórki do spraw ochrony zdrowia w różnych regionach kraju przejmują do kontroli listy osób zaszczepionych, by sprawdzić, czy nie doszło do naruszenia przepisów.

Po tym, jak kilka dni wcześniej okazało się, że w szpitalu w Modenie zaszczepieni też zostali przedstawiciele rodzin medyków dawkami, które były niewykorzystane, "La Repubblica" opisała skalę tego zjawiska w kraju. Na liście tej wymienieni zostali między innymi proboszcz z Sycylii, adwokat z Neapolu, pracownicy jednej z firm z Bolonii, personel sprzątający z Bari, żony lekarzy z Brindisi, lokalni politycy.

Tymczasem, jak się zaznacza, na swoją kolej czekają cierpliwie 79-letni prezydent kraju Sergio Mattarella i 84-letni papież Franciszek.

08:59

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa jest zainfekowany koronawirusem - podało w poniedziałek wieczorem biuro prasowe Pałacu Prezydenckiego w Lizbonie.

W komunikacie przekazanym mediom Pałac Prezydencki poinformował, że drugi test na obecność Covid-19 w organizmie Rebelo de Sousy dał wynik pozytywny. Wskazano, że głowa państwa przechodzi jednak chorobę w sposób bezobjawowy.

Zgodnie z informacją służb prasowych Pałacu Prezydenckiego, przez najbliższe dwa tygodnie Rebelo de Sousa zostanie poddany izolacji w siedzibie swojego urzędu, "lecz aktywnie wykonując obowiązki" głowy państwa.

W efekcie potwierdzenia zachorowania na Covid-19 Rebelo de Sousa odwołał wszystkie swoje spotkania, a także udział w wydarzeniach związanych ze swoją kampanią w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 24 stycznia.