Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 14.01.2021

We Francji godzina policyjna przez 15 dni, w Turcji ruszyły szczepienia chińskim preparatem. COVID-19 na świecie

Premier Francji Jean Castex poinformował, że od soboty przez co najmniej 15 kolejnych dni w całym kraju obowiązywać będzie godzina policyjna z powodu pandemii. Z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaszczepił się na koronawirusa. W kraju tym na razie dostępna jest jedynie szczepionka CoronaVac chińskiej firmy Sinovac. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo dot. pandemii koronawirusa na świecie. 

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 90,4 mln ludzi na świecie, ponad 1,93 mln zakażonych zmarło.

1200_Wuhan_Forum.png
Zespół ekspertów WHO przybył do Wuhanu. Zbadają źródła pandemii

Źródła: PAP,IAR,Twitter,YouTube,AFP

as

Zapraszamy do relacji na żywo:

21:25

Francja - Rząd Francji wydłużył w czwartek z powodu pandemii Covid-19 godzinę policyjną, która od soboty na terenie całego kraju obowiązywać będzie od 18:00 do 6:00 rano. Premier Jean Castex na konferencji prasowej poinformował, że taki stan będzie utrzymany przez co najmniej dwa tygodnie.

Obecnie godzina policyjna w większości francuskich departamentów rozpoczyna się o godzinie 20:00, ale od soboty w całym kraju już po 18:00 nie będzie można opuszczać domu poza wyjątkowymi sytuacjami, do których należeć będą powroty z pracy lub szkoły, zakupy pierwszej potrzeby czy wizyty lekarskie.

- Z wyjątkami związanymi z misjami służby publicznej, wszystkie miejsca, biznesy czy usługi przeznczone dla publiczności będą zamknięte o godzinie 18:00 - powiedział Castex.

20:21

Słowacja | Słowacki parlament przyjął ustawę wprowadzającą kary za szczepienia przeciwko COVID-19 poza ustaloną kolejnością. To reakcja na nieprawidłowości, które stwierdzono w ostatnich dniach.

Grzywna będzie wynosić do 10 tysięcy euro. Słowacki minister zdrowia Marek Krajczi wyjaśnił, że karane będą placówki medyczne łamiące procedury, a nie osoby przyjmujące szczepionkę poza kolejnością.

- Jeśli nie ma kto zaszczepić, to nie da się tego zrobić. Myślę, że w takich przypadkach wina leży po stronie tych, którzy umożliwiają wcześniejsze przyjęcie szczepionki - powiedział szef słowackiego resortu zdrowia.

20:10

Portugalia W Portugalii minionej doby liczba zakażeń koronawirusem wyniosła blisko 10,7 tys. przypadków, osiągając rekordowy poziom - poinformował w czwartek rząd tego kraju. Na kilka godzin przed ogłoszeniem drugiego lockdownu gabinet Antonia Costy zdecydował, że nowe restrykcje będą łagodniejsze dla handlu.

W czwartkowym oświadczeniu ministerstwo zdrowia wyjaśniło że wskutek nienotowanej wcześniej dobowej liczby blisko 10,7 tys. zakażeń łączna liczba infekcji koronawirusem przekroczyła poziom 517,8 tys.

W dalszym ciągu wysoka jest też liczba dobowych zgonów. Pomiędzy środą a czwartkiem potwierdzono 148 nowych zmarłych wskutek zakażenia SARS-CoV-2, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 8384.

20:09

Wielka Brytania - Z powodu nowej, brazylijskiej odmiany koronawirusa Wielka Brytania zamyka od piątku granice dla wszystkich przyjazdów z Ameryki Południowej oraz Portugalii i Wysp Zielonego Przylądka - ogłosił po południu brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Zakaz wejdzie w życie o 4:00 w piątek, a dotyczyć będzie przyjazdów z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Paragwaju, Peru, Surinamu, Urugwaju, Wenezueli, a także Portugalii, Panamy i Wysp Zielonego Przylądka.

18:51

Francja Premier Francji Jean Castex poinformował w czwartek, że od soboty przez co najmniej 15 kolejnych dni w całym kraju obowiązywać będzie od 18:00 do rana godzina policyjna z powodu pandemii Covid-19. Nie dotyczyć będzie ona osób wracających z pracy.

"Z wyjątkami związanymi z misjami służby publicznej, wszystkie miejsca, biznesy czy usługi otwarte dla publiczności będą zamknięte o godzinie 18:00" - powiedział Castex podczas konferencji prasowej.

Premier poinformował także, że od wszystkich podróżnych przybywających do Francji spoza Unii Europejskiej wymagany będzie negatywny test na koronawirusa.

18:48

Turcja Turcja rozpoczęła w czwartek szczepienia na koronawirusa. W kraju tym na razie dostępna jest jedynie szczepionka CoronaVac chińskiej firmy Sinovac, którą otrzymał m.in. prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Pierwsze szczepienia odbyły się w jednym ze szpitali w Stambule, a objęci nimi zostali pracownicy medyczni, którzy drugą dawkę będą musieli przyjąć po 28 dniach.

- Spędziliśmy około 10 miesięcy w białych kombinezonach, wspierając ludzi w walce o życie. Pracownicy służby zdrowia doskonale wiedzą, że tej sytuacji nie można lekceważyć i że szczepienia są konieczne - powiedział naczelny chirurg placówki Nurettin Yiyit.

18:47

Watykan - Szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymane przez Watykan zostaną też podane ubogim - ogłosił w czwartek papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Na początku kampanii szczepień pierwsze dawki otrzymali papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI.

Kardynał Krajewski, cytowany przez włoską agencję Ansa powiedział, że jego urząd wcześniej przeznaczył dla ubogich wiele szczepionek przeciwko grypie.

18:47

Niemcy Niemcy są obecnie jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu Covid-19. Pod względem wskaźnika śmiertelności Niemcy wyprzedziły USA i zbliżają się do poziomu 11 zgonów na milion mieszkańców. Władze apelują o dalsze ograniczanie kontaktów.

W Niemczech procentowo więcej ludzi umiera obecnie z powodu koronawirusa lub w związku z nim niż w USA. I to mimo że w Stanach Zjednoczonych zakażonych jest znacznie więcej osób - pisze w czwartek dziennik "Tagesspiegel", powołując się na dane amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, które przedstawiają średnią z ostatnich siedmiu dni.

18:46

Izrael - Po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 organizm wyposażony jest już w przeciwciała, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów takich jak zmęczenie, bóle głowy i mięśni, dreszcze, a czasem i gorączka - pisze izraelski dziennik "Haarec".

Wraz z rozpoczęciem w Izraelu w niedzielę podawania ostatniej z wymaganych dwóch dawek szczepionki wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech osoby zaszczepione wykazują częstsze, a w niektórych przypadkach silniejsze, skutki uboczne niż po pierwszej dawce. Zgodnie z wynikami amerykańskich badań klinicznych, przywołanych przez gazetę, druga dawka szczepionki częściej wywołuje reakcje fizjologiczne i jest to spodziewany efekt końcowego etapu budowania obrony immunologicznej przeciwko wirusowi.

17:53

Wielka Brytania 

- Z powodu przeciążenia szpitali pacjentami chorymi na Covid-19 rekordowa liczba osób w Anglii czeka na rutynowe zabiegi, a liczba tych, którzy czekają na nie ponad rok zwiększyła się 120-krotnie w porównaniu ze stanem sprzed wybuchu epidemii - poinformowano w czwartek.

Jak wynika z danych opublikowanych przez NHS England, angielski oddział publicznej służby zdrowia, w listopadzie 2020 roku na operację niebędącą pilnym przypadkiem lub rozpoczęcie rutynowego leczenia szpitalnego czekało 4,46 mln osób, co jest największą liczbą od kiedy prowadzone są statystyki. Z tej grupy ponad 192 tys. czekało ponad rok, podczas gdy w lutym 2020 roku, czyli przed rozpoczęciem epidemii w Wielkiej Brytanii, liczba ta wynosiła 1600, co oznacza 120-krotny przyrost.

W grudniu 2020 roku 89,8 tys. osób - prawie jedna czwarta ze wszystkich, którzy zostali przyjęci do szpitali przez szpitalne oddziały ratunkowe - czekała na znalezienie wolnego łóżka ponad cztery godziny, z czego 3745 osób - ponad 12 godzin, co jest najwyższą liczbą w historii.

17:52

Włochy | - 522 osoby zmarły we Włoszech na Covid-19 w ciągu ostatniej doby, potwierdzono 17 246 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. Wykonano 160 tysięcy testów.

Od początku pandemii w lutym zeszłego roku zarejestrowano w kraju 808 48 zgonów. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 2,3 miliona. Ozdrowieńców jest około 1,7 miliona. W szpitalach przebywają ponad 23 tysiące chorych na Covid-19. Na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest około 2,5 tysiąca łóżek. Najwięcej zakażeń, po ponad 2 tysiące, notuje się w Lombardii i Wenecji Euganejskiej na północy kraju.

17:50

Niemcy - Jest raczej nieprawdopodobne, by zgłoszone dotąd w Niemczech 10 zgonów, które nastąpiły krótko po zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, były spowodowane efektami ubocznymi - uważają zacytowani w czwartek przez agencję dpa niemieccy naukowcy.

Chodzi tu o ludzi ciężko chorych, którzy zmarli nie później niż cztery dni po szczepieniu - zaznaczyła Brigitte Keller-Stanislawski, szefowa działu bezpieczeństwa leków i produktów medycznych w podlegającym niemieckiemu ministerstwu zdrowia Federalnym Instytucie Szczepionek i Leków Biomedycznych im. Paula Ehrlicha (PEI) w Langen koło Frankfurtu nad Menem.

- Na podstawie posiadanych przez nas danych zakładamy, że pacjenci ci zmarli na swe choroby podstawowe w przypadkowej czasowej zbieżności ze szczepieniem - dodała.

16:51

BelgiaKoncern farmaceutyczny Pfizer i BioNTech bada możliwości przechowywania szczepionek przeciw koronawirusowi w zwykłych lodówkach przez dłuższy czas.

Koncern potwierdził doniesienia belgijskiego publicznego radia z Flandrii - Radio 2. Komisja Europejska - w imieniu państw członkowskich - zakontraktowała dostawy 600 milionów dawek szczepionek Pfizer i BioNTech. To największa umowa z sześciu, które Bruksela podpisała z firmami farmaceutycznymi.

16:42

UkrainaMedialne doniesienia o potajemnych szczepieniach przeciwko Covid-19 grupy ukraińskich VIP-ów to według mnie fake news - oświadczył w czwartek wiceminister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko. Afera wokół rzekomych szczepień wybuchła na początku miesiąca.

5 stycznia biznesmen i właściciel portalu Obozrevatel Mychajło Brodskyj napisał, że grupa ukraińskich VIP-ów, w tym niektórzy obecni deputowani i członkowie rządu, potajemnie zaszczepiła się przeciwko Covid-19.

16:27

Wielka BrytaniaOsoby, które miały Covid-19 najprawdopodobniej pozostaną odporne na ponowne zakażenie przez co najmniej pięć miesięcy, ale część osób, nawet mając przeciwciała, może nadal przenosić wirusa - wynika z opublikowanego w czwartek w Wielkiej Brytanii badania.

W ramach badania prowadzonego przez rządową agencję Public Health England (PHE) prawie 21 tys. pracowników służby zdrowia było od czerwca do listopada 2020 roku regularnie testowanych pod kątem tego, czy w danym momencie mieli koronawirusa oraz czy mieli przeciwciała, które wskazywałyby, że mieli go w przeszłości.

16:15

Portugalia | Służby medyczne potwierdziły w czwartek zakażenie koronawirusem u odpowiedzialnej za resort pracy minister Any Mendes Godinho. Rząd Antonia Costy ogłosił, że ona oraz dwóch innych członków gabinetu zostało już poddanych kwarantannie.

Według informacji biura prasowego rządu innymi osobami, które objęto kwarantanną, są minister środowiska i działań w dziedzinie klimatu Joao Matos Fernandes oraz szef resortu polityki morskiej Ricardo Serrao Santos.

16:02

Szczepienia | Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zapowiedział, że zaszczepi się przeciwko COVID-19 i wezwał wszystkich, by zrobili to samo, gdy przyjdzie ich kolej. Hierarcha zachęcił też do zachowywania środków ochronnych, "abyśmy nie musieli opłakiwać kolejnych ofiar koronawirusa". 

Duchowy przywódca 300 milionów prawosławnych na świecie podkreślił, że pandemia zmieniła nie tylko życie społeczne i codzienne, lecz także kościelne. Za nie do przyjęcia uznał postawę ludzi, którzy w obliczu tak wielu ofiar choroby zaprzeczają istnieniu pandemii.

15:46

Irlandia | Jedna osoba na 70 uzyskuje w kraju pozytywni wynik testu na obecność koronawirusa, co stawia Irlandie na pierwszym miejscu na świecie.

 

15:27

Hiszpania Władze Hiszpanii odebrały już ponad 1,1 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi - podał rząd w czwartek. Wskazał jednocześnie, że regiony zaostrzają restrykcji sanitarne w związku z nasileniem się epidemii.

Z czwartkowych szacunków kierowanego przez Salvadora Illę resortu zdrowia wynika, że dotychczas wspólnoty autonomiczne Hiszpanii wykorzystały już ponad 58 proc. szczepionek dostarczonych przez firmę Pfizer. W najbliższych godzinach spodziewane są pierwsze szczepienia preparatami Moderny.

15:17

PortugaliaZ powodu nasilenia się epidemii koronawirusa rząd Portugalii wydał publicznym szpitalom w całym kraju nakaz ograniczenia liczby operacji i wsparcia oddziałów leczących pacjentów z Covid-19. Nakaz dotyczy nawet zabiegów uznawanych za priorytetowe.

15:00

ŚWIAT | WHO stara się opracować nową strategię walki z pandemią, z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się nowych mutacji wirusa. Tymczasem na całym świecie, liczba ofiar śmiertelnych za chwilę przekroczy 2 miliony. 

14:49

CzechyPremier Andrej Babisz poinformował w czwartek, że rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 zacznie się w piątek o godz. 8. Z kolei minister zdrowia Jan Blatny ogłosił dymisję szefa podległej mu placówki, której pracownicy zaszczepili się poza kolejką.

Pierwsi w systemie będą mogli rejestrować się seniorzy w wieku powyżej 80 lat. Do dyspozycji są dwie strony internetowe oraz infolinia. Osobom starszym mają pomagać krewni i znajomi, lekarze rodzinni oraz farmaceuci. Warunkiem rejestracji jest posiadanie numeru telefonu komórkowego, na który wysyłany będzie kod PIN potrzebny do poprawnej rejestracji.

14:29

RosjaW Rosji zakazano wprowadzania do obiegu zagranicznych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Chodzi o reklamowane przez prywatne kliniki preparaty Pfizer i Moderna.

Rosja do tej pory zarejestrowała dwie swoje szczepionki: Sputnik V i EpiVakKorona. Podawanie tego pierwszego preparatu trwa od 5 grudnia.

14:05

Wielka BrytaniaObowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Anglii wejdzie w życie nie w piątek, jak planowano, ale w poniedziałek o godz. 4 rano - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo transportu.

"Aby dać przyjeżdżającym z zagranicy czas na przygotowanie się, pasażerowie będą musieli przedstawić dowód negatywnego wyniku testu Covid-19 przed wylotem do Anglii od poniedziałku 18 stycznia o godz. 4 rano" - napisał na Twitterze minister transportu Grant Shapps.

13:46

Czechy10 854 nowe zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w środę w Czechach - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. To o ponad jedną trzecią mniej niż przed tygodniem. Obniżył się też indeks ryzyka epidemicznego, wyrażany liczbą od 0 do 100. W czwartek ma wartość 75.

W poprzednią środę zarejestrowano 17 739 nowych przypadków zakażenia. Odsetek pozytywnych wyników przeprowadzonych testów na koronawirusa w porównaniu do zeszłego tygodnia spadł z 45,6 do 36,4 proc., ale w poniedziałek i we wtorek był niższy niż w środę. Najwyższy udział pozytywnych wyników w ciągu całej epidemii był 1 stycznia i przekroczył 52 proc.

13:14

Węgry | Rząd zawarł umowę z chińską firmą farmaceutyczną Sinopharm na zakup szczepionek przeciwko Covid-19, opracowanych przez tę firmę - poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas.

Jak ocenił, dostawy szczepionek w ramach programu Unii Europejskiej docierają na Węgry zbyt wolno; na tydzień napływa mniej niż 100 tys. dawek. Zapowiedział, że Węgry będą kontynuować rozmowy z Rosją i Chinami na temat dodatkowych zakupów szczepionek.

13:06

Chiny | Międzynarodowy zespół ekspertów dotarł do Wuhan. Zespół 10 naukowców ma za zadanie znaleźć źródło koronawirusa i lepiej poznać jego strukturę. Misja dopiero rok po oficjalnym ogłoszeniu epidemii COVID-19 w Chinach, została wpuszczona na terytorium ChRL.

13:00

WHODo Chin nie wjechali jeszcze dwaj naukowcy z zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który ma zbadać genezę pandemii Covid-19 w mieście Wuhan, ponieważ testy w Singapurze wykazały u nich obecność przeciwciał koronawirusa – potwierdziła w czwartek WHO.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal” informował wcześniej, powołując się na anonimowe źródła, że przelot z Singapuru do Wuhanu uniemożliwili dwóm członkom zespołu chińscy urzędnicy uczestniczący w procedurach kontrolnych.

12:53

NiemcyW ciągu ostatniej doby wykryto 25 164 nowe przypadki koronawirusa, a 1244 zainfekowane osoby zmarły - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI)

W porównaniu do liczb ze środy, nowych zakażeń jest o ponad 5 tys. więcej, zaś zgonów więcej o 184. Liczba aktywnych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła o 300 i wynosi obecnie 314,7 tys.

12:39

USA | Sytuacja w Stanach Zjednoczonych nie poprawia się. Lekarze alarmują, że kraj obecnie zmaga się z "poświątecznymi" zakażeniami, kiedy to mieszkańcy mniej stosowali się do obostrzeń. 

12:13

Chiny | Roboty przejęły rolę pracowników służby zdrowia. Pobierają wymazy i przekazują próbki do badań. Ma to odciążyć służbę zdrowia i ograniczyć transmisję koronawirusa wśród lekarzy. 

11:58

USAW Stanach Zjednoczonych trwa najbardziej tragiczny okres epidemii. W środę - jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore - z powodu Covid-19 zmarło 4089 Amerykanów.

To już druga w USA doba z ponad 4 tysiącami ofiar śmiertelnych koronawirusa. Łącznie od początku epidemii zmarły w Stanach Zjednoczonych 384 604 osoby zakażone SARS-CoV-2, najwięcej na świecie.

11:42

ChinyPaństwowa komisja zdrowia ChRL poinformowała w czwartek o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost zakażeń od 10 miesięcy. W Pekinie powiadomiono też o pierwszym od połowy maja zgonie z powodu Covid-19.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono 115 nowych zakażeń, w tym 107 przypadków lokalnych, co uznano za najwyższy dobowy bilans od 30 lipca 2020 r.

11:30

MeksykW ciągu ostatniej doby w zarejestrowano 15 873 nowe zakażenia koronawirusem i potwierdzono 1235 zgonów z powodu COVID-19 - poinformowało w środę federalne ministerstwo zdrowia. Meksyk jest czwartym krajem świecie z największą liczbą zgonów wywołanych Covid-19.

11:19

Filipiny | Brytyjski wariant koronawirusa został odkryty na Filipinach. Służby medyczne kraju potwierdziły, że został zdiagnozowany pierwszy taki przypadek na Filipinach. 

11:09

BrazyliaMinisterstwo zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 60 899 nowych zakażeń koronawirusem i 1274 zgony wywołane Covid-19. Najpóźniej w niedzielę w całym kraju rozpocznie się kampania szczepień.

"Szczepienia rozpoczną się, gdy tylko agencja nadzoru nad zdrowiem publicznym Anvisa zezwoli na stosowanie preparatów z Chin oraz Indii w warunkach epidemii, najpóźniej w niedzielę" - oświadczył w środę wiceminister zdrowia Elcio Franco.

10:58

Chiny | Władze potwierdziły pierwszy przypadek śmiertelny, spowodowany wirusem COVID-19, od ponad 8 miesięcy. Życie codzienne w Chinach wróciło do normy, a w końcu otworzył się na przyjęcie międzynarodowej misji WHO. 

10:42

Wielka Brytania | Premier Boris Johnson obiecał w środę, że centra szczepień przeciwko COVID-19 zaczną działać w trybie całodobowym tak szybko, jak to tylko możliwe, ale - jak wyjaśnił - na razie czynnikiem wstrzymującym realizację tego planu są dostawy szczepionek.

"Będą (otwarte) 24 godziny na dobę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. W tej chwili ograniczeniem są dostawy" - powiedział Johnson w Izbie Gmin, dodając, że minister zdrowia Matt Hancock wkrótce przedstawi szczegóły.

10:35

Włochy Rząd przedłużył w środę stan wyjątkowy do 30 kwietnia i przyjął nowy dekret o walce z koronawiruem, który wejdzie w życie po wygaśnięciu poprzedniego, obowiązującego do piątku. Nastąpiło to w dniu, gdy liczba zmarłych w czasie epidemii przekroczyła 80 tys.

Stan wyjątkowy został wprowadzony we Włoszech - jako pierwszym kraju w Europie - 31 stycznia 2020 roku po wykryciu dwóch przypadków zakażenia koronawirusem u chińskich turystów przybyłych z miasta Wuhan.