Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Rafał Kowalczyk 05.10.2010

Dopalacze obecne są w szkołach

Wiceminister edukacji narodowej Zbigniew Włodkowski przyznał, że dość powszechne jest przychodzenie uczniów do szkół pod wpływem środków odurzających.
Zbigniew Włodkowski Zbigniew Włodkowski fot. Kusinski Wojciech

Takie zjawisko sygnalizują kuratorzy podczas regularnych narad w ministerstwie.

Gość Sygnałów Dnia powiedział, że w ramach walki z dopalaczami resort edukacji przygotowuje między innymi informator dla nauczycieli jak poznawać, że dziecko ma doczynienia z środkami odurzającymi. Ponadto ramach programu "Bezpieczna szkoła" będą realizowane projekty, które mają wspierać szkołę w działaniach profilaktycznych.

Zbigniew Włodkowski jest przekonany, że akcja przeciwdziałania dopalaczom i narkotykom wśród młodzieży ma szansę powodzenia pod warunkiem dobrze skoordynowanych działań wszystkich władz. Zastrzegł, że nie można, niestety, liczyć na całkowitą likwidację środków odurzających w szkołach. Można jednak znacznie ograniczyć ich dostępność.

"Mamy świadomość, że ta działalność będzie schodzić do podziemia i tu jest rola szkoły , żeby umieć przeciwdziałać temu zjawisku" - powiedział Zbigniew Włodkowski.

We wtorek Rada Ministrów ma się zająć przepisami eliminującymi dopalacze. Premier Donald Tusk spotka się w tej sprawie zarówno z prezydentem jak i z marszałkiem Sejmu. Chodzi o to, by rozwiązaniom, które przyjmie Rada Ministrów, nadać jak najszybszy bieg w parlamencie.

rk