Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 21.01.2021

Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi. Będą zmiany w rozporządzeniu epidemicznym

 - Znowelizowane rozporządzenie epidemiczne Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostanie między innymi kwestia szczepień osób z chorobami przewlekłymi, będzie gotowe najpóźniej w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia był pytany o choroby przewlekłe, które mają uprawniać do wcześniejszego zaszczepienia niż to wynika z grupy wiekowej. Dopytywano go, czy to prawda, że z tej listy ma "wypaść" cukrzyca i astma oraz, czy wiadomo, które konkretnie choroby będą uprawniały do takiego wcześniejszego szczepienia. Niedzielski odpowiedział, że w tej chwili trwają analizy i badane są liczebności poszczególnych grup.

Michał Dworczyk 1200 Free.jpg
Rząd zmienia kolejność szczepień. Szef KPRM: w tym tygodniu publikacja rozporządzenia

- Bo jeśli byśmy wzięli pod uwagę całą grupę, która jest w etapie drugim wskazana w Narodowym Programie Szczepień, to to jest grupa, która ma kilka, jak nie kilkanaście milionów osób. Więc siłą rzeczy będziemy chcieli na początku przynajmniej dokonać jakiejś selekcji, ale tutaj poprosimy o głos doradczy Radę Medyczną przy premierze i w najbliższym czasie przedstawimy projekt rozporządzenia - bo to znajduje się w rozporządzeniu epidemicznym, w którym będą znajdowały się konkretne jednostki chorobowe - odpowiedział.

Dopytywany, kiedy będzie gotowe rozporządzenie i będzie wiadomo, jakie grupy są w nim uwzględnione, Niedzielski odpowiedział: "Najpóźniej w przyszłym tygodniu".

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Według informacji przekazanych w środę przez przedstawicieli rządu w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw mają je otrzymać seniorzy po 60. roku życia (grupa 1A). Po nich dostaną je osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B).

Czytaj także:

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wyjaśnił w środę na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielką liczbę osób poniżej 60 lat, mającą choroby powodujące, że u nich COVID-19 mógłby przebiegać bardzo ciężko. Wymienił w tej grupie osoby wentylowane mechanicznie w domu (około 8 tys.), po przeszczepach, osoby dializowane, a także chore na nowotwory, zwłaszcza takie, jak określił, które są aktywnie leczone.

Po nich szczepienia mają objąć nauczycieli i służby mundurowe (grupa 1C). Wskazano, że są to: funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pozornej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, a także członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz wykonujący działania ratownicze ratownicy górscy i wodni.

Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

mr