Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 22.01.2021

Odwołany karnawał w Rio De Janeiro, Grecja luzuje obostrzenia. COVID-19 na świecie

Karnawał w Rio de Janeiro nie odbędzie się z powodu pandemii. Decyzję o odwołaniu imprezy podjął prefekt miasta. Grecja zaś poluzuje od 1 lutego część ograniczeń przeciwepidemicznych, zezwalając na ponowne otwarcie szkół średnich po ponad dwóch miesiącach przerwy, gdyż rozprzestrzenianie się koronawirusa ustabilizowało się - poinformowały w piątek władze kraju. Poniżej przedstawiamy zapis piątkowej (22.01) relacji wydarzeń związanych z trwającą pandemią 

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 97 mln ludzi na świecie, ponad 2,07 mln zakażonych zmarło.

W Europie liderzy krajów Unii Europejskiej zgodzili się na utworzenie ciemnoczerwonych stref zakażeń i na zwiększenie badań na obecność mutacji. Holandia wprowadziła nocną godzinę policyjną, a Portugalia zamknęła szkoły i zawiesiła loty z Wielkiej Brytanii. Francja od niedzieli wprowadza obowiązek testowania przyjezdnych na swoich granicach.

***

źródło: Johns Hopkins University

Tak relacjonowaliśmy piątkowe wydarzenia ze świata:

***

20:43

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi powiedział w piątek, że w związku ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem rozważa stopniowe łagodzenie obowiązujących w kraju restrykcji. Możliwe, że od 1 lutego otwarta zostanie część szkół, a później ośrodki narciarskie.

20:42

- W związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa rząd federalny Belgii podjął w piątek decyzję, że podróże zagraniczne, które nie są konieczne, będą zakazane od środy 27 stycznia do 1 marca - powiedział premier Walonii Elio Di Rupo.

Na granicach zostaną wzmocnione kontrole, a osoby łamiące zakaz będą karane mandatami. Nowe restrykcje nie będą obowiązywały osób, które pracują poza Belgią w strefach przygranicznych.

Eksperci apelowali o ograniczenie podróży, odkąd w domach opieki wykryto kilkadziesiąt przypadków zakażenia brytyjskim wariantem wirusa.

20:39

Pierwsze dostawy szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji - poinformował w piątek brytyjski koncern.

Jak podała firma w komunikacie, powodem opóźnień jest niższa od spodziewanej wydajność jednej z fabryk uczestniczących w łańcuchu produkcji.

20:39

Premier Boris Johnson ostrzegł, że tak zwany brytyjski wariant koronawirusa może być bardziej zabójczy. Dotychczas naukowcy twierdzili, że łatwiej się nim zakazić.

Teraz pojawiły się nowe analizy. Wynika z nich, że oprócz tego, że nowy wariant szybciej się rozprzestrzenia, może też powodować wyższą śmiertelność.

19:13

Grecja poluzuje od 1 lutego część ograniczeń przeciwepidemicznych, zezwalając na ponowne otwarcie szkół średnich po ponad dwóch miesiącach przerwy, gdyż rozprzestrzenianie się koronawirusa ustabilizowało się - poinformowały w piątek władze kraju.

W Grecji, która od początku listopada jest zablokowana z powodu nagłego wzrostu liczby infekcji, zanotowano mniejszą presję na publiczny system opieki zdrowotnej. W styczniu ponownie otwarto już szkoły podstawowe i przedszkola, sklepy detaliczne i salony fryzjerskie.

19:13

Na Węgrzech rośnie gotowość do poddania się szczepieniu przeciw koronawirusowi. Obecnie ponad 60 proc. respondentów deklaruje, że być może lub na pewno skorzysta ze szczepionki, jeśli będzie ona dostępna - wynika z danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH).

19:12

Służby medyczne hiszpańskiego archipelagu Balearów ogłosiły w piątek wprowadzenie kwarantanny na popularnej wśród turystów wyspie Ibiza. Decyzję uzasadniono rekordową liczbą zakażeń koronawirusem.

Jak wynika z oświadczenia rządu Balearów, zakaz przybywania i opuszczania wyspy wejdzie w życie o północy z piątku na sobotę i będzie obowiązywać do 30 stycznia.

19:11

Koronawirusa wykryto już we wszystkich hrabstwach Stanów Zjednoczonych - poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal". Ostatnim było hawajskie Kalawao z odizolowaną od świata osadą Kalaupapa, dawniej schronieniem dla trędowatych.

19:10

Karnawał w Rio de Janeiro nie odbędzie się z powodu pandemii. Decyzję o odwołaniu imprezy podjął prefekt miasta.

Uliczne zabawy połączone z paradą szkół samby na sambodromie tradycyjnie odbywają się w lutym. Początkowo zdecydowano o ich przeniesieniu na lipiec. Prefekt Rio de Janeiro ogłosił jednak w mediach społecznościowych, że nie ma złudzeń, iż obecna sytuacja nie pozwala na zorganizowanie karnawału w tym roku.

19:09

We Włoszech współczynnik reprodukcji koronawirusa spadł poniżej 1 po raz pierwszy od 5 tygodni. Eksperci podkreślają, że to bardzo dobra wiadomość. Jednocześnie jednak zwracają uwagę na to, że chodzi o średnią statystyczną dla całego kraju. Wartość współczynnika tymczasem różni się znacznie zależnie od regionu. Na Sycylii wynosi on blisko 1,3, a w Kampanii jest niemal o połowę niższy.

Posłuchaj
00:57 10864022_1.mp3 We Włoszech poprawia się sytuacja epidemiczna. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Jednak sytuacja sanitarna poprawia się, choć dużo wolniej niż oczekiwano. Spadła liczba hospitalizowanych, w tym ciężko chorych na oddziałach intensywnej terapii. Jest ich ogółem 22 tysiące. Ale w dalszym ciągu utrzymuje się wysoka liczba zgonów spowodowanych koronawirusem. W ciągu minionej doby zmarły 472 osoby. To ponad 50 mniej niż wczoraj.

17:14

UKRAINA

Władze ukraińskiej stolicy chcą kupić milion szczepionek przeciwko koronawirusowi. Prowadzone są rozmowy z producentami. Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 nad Dnieprem jeszcze się nie rozpoczęły.

16:56

W Danii potwierdzono 464 przypadki zakażenia nowym, bardziej zaraźliwym wariantem B.1.1.7 koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformowała w piątek duńska agencja kontroli chorób zakaźnych (SSI).

Brytyjski typ koronawirusa rozprzestrzenia się w Danii, natomiast spada liczba nowych infekcji podstawowym wariantem SARS-CoV-2. Duński rząd poinformował, że spodziewa się, iż B.1.1.7 stanie się w kraju dominującym patogenem w połowie lutego.

W drugim tygodniu stycznia 7 proc. przeprowadzonych w Danii testów wykazywało zakażenie nowym typem koronawirusa - głosi raport SSI opublikowany w piątek.

16:56

Władze 60-tysięcznego Nordre Follo pod stolicą Norwegii, Oslo, zdecydowały w piątek o zamknięciu gminy z powodu wybuchu ogniska zakażeń brytyjskim szczepem koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarło dwóch mieszkańców domu opieki.

Według norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego dwie ofiary śmiertelne miały ponad 90 lat i nie podróżowały w ostatnim czasie do Wielkiej Brytanii. Próbki do testów zostały pobrane od tych osób 2 stycznia.

"Do tej pory ognisko obejmuje 22 pracowników domu opieki oraz 12 pensjonariuszy. Możliwe, że koronawirus przedostał się do przedszkola, gdzie doszło do zakażeń wśród dzieci i personelu. Osoby te zostaną przebadane" - poinformował Instytut w komunikacie.

16:55

Od niedzieli wszyscy przyjeżdżający do Francji, również z krajów Unii Europejskiej, będą zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa – poinformował dziennikarzy Pałac Elizejski po wideokonferencji Rady Europejskiej w czwartek.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wskazał w czwartek wieczorem podczas zdalnego szczytu poświęconego koronawirusowi, że Francja od niedzieli będzie wymagać negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą.

Zalecenie nie dotyczy pracowników przygranicznych i pracowników transportu.

16:44

Premier Słowacji przywitał polskich medyków, którzy będą pomagać naszym południowym sąsiadom w przeprowadzaniu testów antygenowych. Do Bratysławy przyleciała pierwsza grupa licząca 65 ochotników.

Na lotnisku w Bratysławie polskich medyków przywitał premier Igor Matovicz. - Kilka dni temu polski premier zadzwonił do mnie z propozycją pomocy. W ciągu tych kilku dni cały projekt został zrealizowany. Myślę, że jest to znak solidarności między Polską i Słowacją. Bardzo się cieszę z tego nie tylko gestu, ale dosłownie braterskiego kroku wobec Słowacji - powiedział Igor Matovicz.

W weekend w akcji powszechnych testów na Słowacji będzie brało udział 211 polskich lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. Będą przeprowadzali testy w Bratysławie i regionach przygranicznych - w okolicach Lubowli oraz na Orawie i Kysucach.

15:56

We Francji z powodu zamknięcia stoków narciarskich jest zagrożonych ponad sto dwadzieścia tysięcy miejsc pracy. Francuski rząd ogłosił w środę, że wyciągi pozostaną nieczynne w lutym podczas zimowych ferii. Branża narciarska przewiduje miliardowe straty.

Utrata zatrudnienia grozi przede wszystkim pracownikom sezonowym zatrudnianym w górskich kuratorach w czasie ferii zimowych. Związki zawodowe twierdzą, że osoby te mogą znaleźć się w trudnej sytuacji, ponieważ nie będą mogły skorzystać ze świadczeń postojowych wypłacanych przez państwo.

W sumie w branży narciarskiej jest zagrożonych niemal 25 procent miejsc pracy

15:55

Ze względu na rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa władze Francji apelują o unikanie „zbędnych” podróży między regionami kraju - oznajmił w piątek sekretarz stanu ds. turystyki Jean-Baptiste Lemoyne. Formalnie nie ma jednak zakazu wyjeżdżania na ferie zimowe.

Lemoyne powiedział, że zachęca do ostrożności i unikania podróży. W mijającym tygodniu zapowiedział już jednak, że wyciągi w ośrodkach narciarskich nie zostaną otwarte w lutym.

Decyzje zostaną podjęte w najbliższych dniach – powiedział Lemoyne, dopytywany o wyjazdy na ferie.

Ferie szkolne rozpoczynają się we Francji w lutym w trzech terminach, w zależności od regionu.

Nowy lockdown stałby się absolutną koniecznością, gdyby rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusów we Francji nabrało tempa – oświadczył w czwartek wieczorem minister zdrowia Olivier Veran.

15:55

Szpitale w Niemczech są zamykane, chociaż systemowi opieki zdrowotnej grozi upadek – pisze w piątek dziennik "Berliner Zeitung". Według gazety w zeszłym roku pomimo pandemii koronawirusa w kraju zamknięto 21 szpitali, a w 2021 roku podobny los czeka następne placówki.

"BZ" pisze o paradoksie. W obliczu rosnącego zagrożenia koronawirusem i jego nowymi mutacjami wprowadzane są nowe obostrzenia. „Planowane operacje muszą być odkładane na później, by zapewnić miejsca dla pacjentów z koronawirusem. Oddziały intensywnej terapii są na granicy (wydolności)” – pisze gazeta, według której środowisko lekarskie narzeka na braki kadrowe i wyczerpanie.

14:48

Minister ochrony zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow ocenił w piątek, że sytuacja z zakażeniami w kraju się ustabilizowała, spada liczba infekcji i hospitalizacji. Jego zdaniem przyczyniły się do tego obowiązujące od 8 do 25 stycznia zaostrzone restrykcje przeciwepidemiczne i jesienny weekendowy lockdown.

- Najważniejsze, że udało się nam w początkowym stadium zbić tę falę rozprzestrzenienia COVID-19, która potencjalnie powinna się zacząć po okresie świąteczno-noworocznym - powiedział. Obecnie w szpitalach w związku z Covid-19 przebywa ok. 19 tysięcy pacjentów.

Na Ukrainie, gdzie odnotowano prawie 1,2 mln zakażeń koronawirusem i ponad 21,5 tys. zgonów, do tej pory nie rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Władze zapowiadają, że preparat ma dotrzeć do kraju w lutym.

14:47

Władze Kijowa chcą kupić dla mieszkańców milion dawek szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował w piątek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Tego samego dnia minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow ocenił, że Ukraina "zbiła falę" zakażeń koronawirusem.

Kliczko powiedział, że władze Kijowa prowadzą negocjacje z kilkoma amerykańskimi i europejskimi producentami szczepionki. Jak dodał, milion dawek preparatu - dla 500 tysięcy mieszkańców Kijowa - ma być zakupionych z budżetu miasta.

Zaznaczył, że miasto gotowe jest na zakup szczepionki ze swoich środków, ponieważ do tej pory żaden preparat nie dotarł na Ukrainę, a Kijów to wielomilionowa metropolia, w której wirus się szybko rozprzestrzenia.

Mer poinformował, że władze osiągnęły wstępne uzgodnienia z pewnymi producentami w sprawie zakupu preparatu. Zapewnił, że miasto jest przygotowane do przeprowadzenia akcji szczepień. Szczepionka ma być bezpłatna i otrzymają ją przedstawiciele określonych grup.

14:24

W pięciu regionach Szwecji wstrzymano w piątek szczepienia preparatem Moderny z powodu zbyt niskiej temperatury przechowywania specyfiku podczas transportu. Połowa z 2100 dawek została już jednak wykorzystana.

"Niestety dostawca popełnił błąd i przekazał szczepionkę Moderny w zbyt niskiej temperaturze (poniżej minus 40 stopni), to znaczy w takiej, jaka jest zalecana w przypadku szczepionki Pfizera" - przekazał główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.

Niewłaściwie przechowywane szczepionki trafiły do pięciu regionów: Gaevleborg, Dalarna, Vaermland, Halland oraz Oestergoetland. Połowa dawek została już wykorzystana, a procesu szczepień nie rozpoczęto jedynie w regionie Oestergoetland.

13:47

Grupa polskich medyków wyleciała na Słowację. Medycy będą pomagać naszym południowym sąsiadom w ogólnonarodowych testach na koronawirusa.

Do pomocy zgłosiło się około dwustu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Tuż przed odlotem polskich medyków z wojskowego Okęcia premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że relacje między państwami nie mogą opierać się wyłącznie na kalkulacjach.

Szef rządu podziękował też wolontariuszom: "Dziękuję bardzo wszystkim medykom, którzy zdecydowali się na tę pomoc dla naszych południowych sąsiadów. Jestem przekonany, że dzięki takim działaniom wspólnie szybciej zwalczymy epidemię" - powiedział premier.

13:15

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker poinformował w piątek na konferencji prasowej, że państwa członkowskie UE mogą na własną rękę negocjować z producentami szczepionek przeciwko COVID-19, których nie obejmuje wspólne portfolio.

"Celem naszej strategii szczepień jest wypracowanie wspólnie z krajami członkowskimi zdywersyfikowanego portfolio różnych szczepionek. W tym kontekście równoległe negocjacje z producentami szczepionek, z którymi już mamy umowy, czy je negocjujemy, są niedozwolone" - tłumaczył rzecznik KE, odpowiadając na pytanie, czy podpisanie kontraktu przez Węgry z rosyjskim producentem szczepionki Sputnik V narusza zasady przyjęte przez Wspólnotę.

"Państwa członkowskie mogą jednak, jeśli takie jest ich życzenie, zacząć negocjacje, a nawet podpisać kontrakty z producentami szczepionek, których nie obejmuje nasza strategia szczepień" - dodał.

Podkreślił jednak, że szczepionki, które zostały zakontraktowane przez KE, mają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności. "Dlatego kładziemy nacisk na dokładne sprawdzenie tych szczepionek przez Europejka Agencję Leków (EMA)" - zaznaczył De Keersmaecker. 

13:14

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w piątek, że na kontynent afrykański nie dotarła jeszcze ani jedna zachodnia szczepionka przeciw COVID-19. "Czeka na nie 1,3 mld ludzi. Świat znajduje się na krawędzi katastrofalnej porażki moralnej" - cytuje Ghebreyesusa portal BBC.

13:13

Komisja Europejska powinna naciskać na Pfizera, aby zwiększyć dostawy szczepionek - uważa premier Czech. Andrej Babisz podsumował wczorajszy wideoszczyt z udziałem unijnych przywódców.

Czeski premier przypomniał, że Unia Europejska zarezerwowała ponad 2 miliardy dawek szczepionki różnych producentów, które trafią do krajów członkowskich. "Szczepionek wystarczy dla wszystkich, ale w innym czasie, niż byśmy tego potrzebowali" - zauważył Andrej Babisz.

Premier Czech przekazał, że unijni przywódcy zaapelowali o jak najszybsze zarejestrowanie przez Europejską Agencję Leków szczepionki AstraZeneca. - Pojawiły się propozycje rozpoczęcia dostaw jeszcze przed rejestracją szczepionki, abyśmy nie stracili ani godziny. Nie uzyskały one jednak akceptacji - dodał czeski premier.

11:48

Czeski rząd zapowiedział wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego, który dziś będzie rozpatrywała Izba Poselska.

11:47

W chińskiej stolicy trwają masowe testy mieszkańców na obecność koronawirusa, po tym jak w jednej z dzielnic stwierdzono bezobjawowe przypadki COVID-19. 

Podano, że ponad 1.8 mln mieszkańców dwóch pekińskich dzielnic - Dongcheng i Xicheng w ciągu dwóch dni przejdzie testy na obecność koronawirusa. Wcześniej podobne testy przeprowadzono w dzielnicach Daxing i Shunyi, gdzie mieszka w sumie około 3 mln osób. 

11:25

W następstwie zakażenia COVID-19 w nocy z czwartku na piątek zmarł znany francuski kaskader i aktor Remy Julienne - poinformowała agencja AFP. Julienne wystąpił w ponad 1400 produkcjach, w tym w sześciu filmach o Jamesie Bondzie czy o żandarmie z Saint Tropez.

Od początku stycznia Julienne przebywał na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Montargis w departamencie Loiret w środkowej Francji; był podłączony do respiratora.

Julienne wystąpił w ponad 1400 produkcjach, w tym w ok. 400 filmach, serialach i show telewizyjnych oraz reklamach. Popisy kaskaderskie wykonywał m.in. za Jeana Marais w filmach o Fantomasie, czy w filmach "Żandarm się żeni" z 1968 r., "Żandarm na emeryturze" z 1970 r. z Louisem de Funesem.

Wziął udział w sześciu filmach o agencie 007, Jamesie Bondzie.

11:18

Francja ograniczy możliwość wjazdu dla osób przybywających z państw Unii Europejskiej. Granicę będą mogli przekroczyć podróżni, którzy otrzymali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Nowe ograniczenia będą obowiązywały od niedzieli.

Prezydent Francji ogłosił, że osoby przybywające do Francji z państw Unii Europejskiej będą musiały przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR. Badania będzie trzeba wykonać nie wcześniej niż trzy dni przed podróżą. Testy nie będą jednak dotyczyły osób korzystających z transportu drogowego i pracowników przygranicznych.

Do tej pory Francja ograniczała wjazd dla podróżnych spoza Unii Europejskiej. Osoby te mają obowiązek wykonania dwóch testów PCR - przed wyjazdem i tydzień po przyjeździe. Po przekroczeniu granicy podróżni muszą także udać się na obowiązkową siedmiodniową kwarantannę

10:30

Oprócz utworzenia ciemnoczerwonych stref zakażeń, także zwiększenie badań na obecność mutacji, nowe ograniczenia i przyspieszenie szczepień - to plan działań ustalony przez przywódców 27 krajów podczas wideoszczytu.

Przewodniczący Komisji i Rady Europejskiej, którzy informowali o uzgodnieniach przyznali, że sytuacja epidemiczna w Unii jest poważna, a nowe mutacje koronawirusa wywołują wielkie obawy. Narada trwała ponad cztery godziny.

Na razie granice wewnątrz Unii pozostaną otwarte. - Ale jesteśmy przekonani, że ograniczenia dotyczące podróży, które nie są niezbędne, muszą być rozważone i rekomendacje w tej sprawie uaktualnione - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Stanie się tak, jeśli sytuacja epidemiczna w Unii znacznie się pogorszy.

Wśród unijnych przywódców panowała zgoda co do utrzymania sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku, z zagwarantowaną swobodną wymianą handlową i bezproblemowym przemieszczaniem się pracowników transgranicznych.

Ponadto przewodnicząca Komisji zaapelowała do państw członkowskich, by zwiększyły badania próbek z pozytywnym wynikiem COVID-19 pod kątem nowych mutacji. Obecnie w Unii przeprowadza się badania zaledwie około procenta próbek. Według Komisji powinny one być zwiększone do co najmniej pięciu procent wszystkich pozytywnych testów.

Unijni przywódcy zgodzili się również, że szczepienia przeciw koronawirusowi muszą być przyspieszone, a koncerny farmaceutyczne powinny dotrzymywać terminów dostaw. 

Ostatnio problemy z dotrzymaniem terminów miały firmy Pfizer i BioNTech. Z powodu modernizacji jednej z fabryk zmniejszone zostały w tym tygodniu dostawy preparatów niemiecko-amerykańskiego koncernu do unijnych krajów. Jest deklaracja, że od przyszłego tygodnia szczepionki będą dostarczane zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Oprócz Pfizer i BioNTech jeszcze tylko Moderna uzyskała autoryzację w Unii i może dostarczać szczepionki na europejski rynek. W przyszłym tygodniu zgodę ma otrzymać AstraZeneca.

10:27

Władze Japonii zdementowały doniesienia dziennika "The Times", jakoby w kręgach japońskiego rządu miała zapaść decyzja o odwołaniu - przełożonych na ten rok Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Mer Tokio Yuriko Koike poinformowała, że nie toczyły się żadne rozmowy o odwołaniu tegorocznych igrzysk.

Tymczasem Japonia zmaga się ze wzrostem zakażeń koronawirusem, a przełożenia lub odwołania igrzysk chce już 80 procent mieszkańców kraju.

10:02

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa przekroczył w czwartek w Stanach Zjednoczonych 410 tysięcy. Nowy prezydent Joe Biden, ostrzegając że jeszcze w lutym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrośnie do pół miliona, podkreślił że na pokonanie koronawirusa potrzeba miesięcy.

10:00

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 17 862, do 2 106 262 - wynika z danych opublikowanych w piątek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 859 osób z Covid-19, co zwiększyło bilans ofiar do 50 642.

Ok. 18 000 zakażonych wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby, co oznacza, że łączna liczba osób w Niemczech, które pokonały infekcję, wzrosła do ok. 1 780 200 - informuje RKI.

09:57

Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu nową kategorię - ciemnoczerwone strefy z najwyższym wskaźnikiem zakażeń koronawirusem. Tak ustalono podczas wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców. To jeden z pomysłów na ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa i jego nowych mutacji. Szczegóły przedstawiła na konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

- Od osób podróżujących z ciemnoczerwonych stref byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe. Tak byłoby w Unii Europejskiej. A w przypadku bardzo poważnej sytuacji epidemicznej, wszystkie podróże, które nie są niezbędne, byłyby mocno odradzane - powiedziała Ursula von der Leyen.

09:54

Władze Moskwy zdejmują część ograniczeń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od początku roku w stolicy Rosji systematycznie poprawia się sytuacja epidemiczna. Minionej doby w tym ponad dwunastomilionowym mieście zdiagnozowano 3037 nowych przypadków zakażenia.

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej, moskiewska administracja wyraziła zgodę na wznowienie pracy szkół, galerii, muzeów i ogrodu zoologicznego. Teatry i kina mogą zwiększyć liczbę gości do 50 procent miejsc na widowni.