Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 23.01.2021

Maląg: Korpus Wsparcia Seniorów będzie działał tak długo, jak będzie trzeba

- Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to szereg działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo osób starszych w czasie pandemii - podkreśliła w rozmowie z PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że będzie on funkcjonował tak długo, jak to będzie potrzebne. - Na pewno do końca marca będziemy realizować to zadanie - dodała.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ruszył pod koniec października. Dzwoniąc pod numer telefonu 22-505-11-11, osoby starsze mogą zgłaszać się z prośbami o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu. To np. pomoc w zakupach artykułów codziennej potrzeby – spożywczych i higienicznych, ale także dostarczanie ciepłych posiłków i umawianie wizyt lekarskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Marlena Maląg free tt MRiPS-1200.jpg
Maląg: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów pomaga w rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19

Specjalna infolinia

Marlena Maląg w rozmowie z PAP podkreśliła, że "Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to szereg działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo osób starszych w czasie pandemii".

Początkowo działanie Korpusu Wsparcia zaplanowane było do końca lutego, jednak minister zapowiedziała, że zadanie to będzie realizowane tak długo, jak to będzie potrzebne. - Na pewno do końca marca - zadeklarowała.

Za pośrednictwem infolinii 22-505-11-11 seniorzy mogą poprosić o pomoc nie tylko w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, załatwieniu sprawy urzędowej online, ale także zwrócić się o wsparcie w rejestracji na szczepienie.

Czytaj również:

"Cyfrowi wolontariusze są gotowi do pomocy"

Dodatkowo, aby ułatwić proces rejestracji udostępniona zastała nowa usługa – tymczasowy profil zaufany dla seniorów 80 plus. - Cyfrowi wolontariusze są gotowi do pomocy. Dzięki infolinii senior dowie się także, gdzie zgłosić zapotrzebowanie na transport do punktu szczepień - wskazała minister.

- Ze wsparcia w ramach Korpusu skorzystało już przeszło 26 tys. osób starszych, a chęć niesienia pomocy zadeklarowało przeszło 13 tys. wolontariuszy i 275 środowisk młodzieżowych i obywatelskich - wskazała Marlena Maląg i dodała, że to piękna i godna pochwały postawa również młodych ludzi, wrażliwych na drugiego człowieka.

Podkreśliła również, że na realizację zadania początkowo przeznaczone było 100 mln zł. Ale – wskazała – w związku z przedłużaniem działalności programu przeznaczone zostało dodatkowe 50 mln zł.

ms